1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hükümet Karşıtı Yılmaz Özdil'de Kovuluyor
Hükümet Karşıtı Yılmaz Özdil'de Kovuluyor

Hükümet Karşıtı Yılmaz Özdil'de Kovuluyor

A+A-
Erdoğan’ın önceki gün 28 Şubat’ı bahane ederek, sivil toplum örgütlerini ve basını hedef göstermesinin ardından Doğan Meyda Grubu’nun sahibi Aydın Doğan’ın Hürriyet’in üç önemli yazarının işten atılmasını istediği iddia edildi. Bugün o yazarlardan birinin yazısı yayınlanmazken, CHP olaya sert tepki gösterdi. CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray basında son 1.5 asırın en karanlık, en korkunç baskılarının yaşandığını söyledi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) KOBİ Şurası’nda yaptığı konuşmada, 28 Şubat post modern darbesine değinirken, “Şimdi 28 Şubat’ta sermayenin katkısı yok muydu, yazılı ve görsel medyanın katkısı yok muydu? Hani bazı beşliler vardı, beşli çeteler diye başlıkların atıldığı dönem yok muydu? Ben onlar niye yargılanmıyor diye hâlâ şaşıyorum. 28 Şubat’la ilgili niye onlar hesaba çekilmiyor diye merak ediyorum” dedi.
 
ÖNCE YARGIYA EMİR VERDİ
 
Erdoğan’ın, Necmettin Erbakan başkanlığındaki RP ve DYP (Rehafyol) hükümetin tarikat şeyhlerini başbakanlık konutunda ağırlamasının ardından gündeme gelen şeriat devleti tartışmaları sırasında hükümete cephe alan, bu yüzden “beşli çete” olarak nitelenen TOBB, TİSK, Türk-İş, DİSK ve TESK genel başkanlarıyla o dönem gündemi belirleyen Hürriyet’in başında bulunan Ertuğrul Özkök için adeta yargıya emir verdi.
 
SONRA KELLE İSTEDİ
 
Erdoğan’ın bu konuşmasının ardından, iktidarın kestiği 4.5 milyarlık vergi cezasının ardından gazetelerin künyesinden adını çıkarmak zorunda kalan Doğan Medya Grubu’nun patronu Aydın Doğan’dan Özkök ile birlikte gazetenin etkili yazarlarından Yılmaz Özdil ve Mehmet Yılmaz’ın işten atılmasını istediği iddia edildi.
 
İddiayı ortaya atan Odatv, Doğan’ın, Erdoğan’a “Özkök, Özdil ve Yılmaz’ın gönderilmesi halinde ortada Hürriyet diye bir gazetenin kalmayacağını, yok olup gideceği" yanıtını verdiğini savundu.
 
“EN KARANLIK DÖNEM”
 
İddia şu ana kadar yalanmazken, CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, konuyu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Çıray, Başbakan’ın 11 yıl boyunca iktidarını sürekli kılacak mekanizmaların en önemlisini oluşturmak amacıyla “yeni medya düzeni” kurma gayreti içinde olduğunu söyledi.
 
Önergesinin girişinde “yeni medya düzeni” ile Türk milletinin haber alma özgürlüğünü adeta yok edildiğini ifade eden Dr. Çıray, “Unutulmamalıdır ki, haber alma özgürlüğü olmayan bir ülkede seçimlerin meşruiyeti bile tartışılır. Bu iktidar seçimlerde durdurulmazsa eğer, zorbalık ve taassubun sadece kamusal alanları değil, mahremiyetimizin en dokunulmaz köşelerini istila ve işgal ettiğini görürüz” dedi. 
 
Bunun için şartların çoktandır hazırlandığını ve bugün Türk medyasının, 1860’da yayımlanmaya başlanan ilk Türk gazetesi Tercüman-ı Ahval’den bu güne kadar geçen bir buçuk asırlık tarihinin en karanlık, en korkunç baskılarını yaşadığını iddia ederek, “Ancak Başbakan ve AKP’nin medyadaki kırım ve zorbalığı sadece halkımızın tanıdığı yazarlarla sınırlı değil. Ünlü kalemler gibi genç kalemler ve genç hayatlar da kırılmaktadır” diye konuştu.
 
“MC CARTHY ÜSLUBU İLE...”
 
CHP İzmir Mv. Dr. Aytun Çıray, Başbakan’dan şu sorularına cevap istedi:       
 
1. "28 Şubat’ta sermayenin, bazı gazetecilerin katkısı yok muydu? Bunlar neden yargılanmıyor ben merak ediyorum” diyerek kimleri kastettiniz? Bu beyanınızla yargıya müdahale etmiş olmuyor musunuz?
 
2. Bu Mc Carthy üslûbu ile seçimler öncesi kimleri tehdit ediyorsunuz?
 
3. Yalanlamadığınız haberlere göre son olarak Yılmaz Özdil, M. Yakup Yılmaz ve Ertuğrul Özkök’ün de işten atılmalarını istemişsiniz, bu doğru mu?
 
4. Sizin şu veya bu şekilde hedef göstermeniz yüzünden iktidarınız döneminde  medya mesleklerini yürütemez hale getirilen ve şu ya da bu şekilde işinden edilen toplam gazeteci sayısı kaçtır?    
 
5. Darbeler sadece silâhla mı olur, yoksa medyaya ve adalet kurumlarına yönelik doğrudan ve dolaylı müdahaleler de darbe aracı olarak kullanılabilir mi?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.