1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. HÜKUMET DÖVİZ ÇIKIŞINA SERBESTLİK GETİRDİ
HÜKUMET DÖVİZ ÇIKIŞINA SERBESTLİK GETİRDİ

HÜKUMET DÖVİZ ÇIKIŞINA SERBESTLİK GETİRDİ

AKP bilinen ve teamüller gereği sadece hükumet kurma görevi bulunmasına rağmen çok önemli bir karara imza attı. An itibari ile döviz ithalatı ve ihracatı serbest bırakıldı.

A+A-

Türk Parası Kıymetini Koruma (TPK) hakkında 32 sayılı karar kapsamında, yurttan döviz ihracının bağlı olduğu şartlar kaldırıldı.

BU KARARIN ANLAMI NE

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan ve TPK 32 sayılı kararda değişiklik öngören Bakanlar Kurulu kararıyla yurda döviz ithalinin yanı sıra yurttan döviz ihracını belli şartlara bağlayan maddede değişiklik yapıldı.

DIŞARIYA DÖVİZ ÇIKIŞINDA KISITLAMA YOK

Kararın ilgili maddesi, "Yurda döviz ithali ve yurttan döviz ihracı serbesttir" olarak güncellendi. Buna göre, yurda döviz ithali ve yurttan döviz ihracı ile Türk parası ve Türk parasıyla ödemeyi sağlayan belgelerin yurttan ihracı ve yurda ithali de serbest olacak.

KİMLER DIŞARIYA PARA ÇIKARACAK

Kararla ayrıca, 25,000 TL'yi veya 10,000 euro'yu aşan efektifin yurt dışına çıkarılması, Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu bakanlıkça belirlenecek esaslar çerçevesinde yapılması hüküm altına alındı.

Kararda ayrıca, "Barkalar ve gümrük idareleri yurt dışında yatırım veya ticari faaliyette bulunmak üzere sermaye ihraç eden Türkiye'de yerleşik kişileri, her bir işlem tarihinden itibaren 30 gün içinde Müsteşarlığa ve Ekonomi Bakanlığı'na bildirirler" denildi işlemler ile ilgili esasları bakanlığın belirleyeceği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.