1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. HIDIRELLEZ'DE HACET DEDE TÜRBESİ'NE DİLEK AKINI
HIDIRELLEZ'DE HACET DEDE TÜRBESİ'NE DİLEK AKINI

HIDIRELLEZ'DE HACET DEDE TÜRBESİ'NE DİLEK AKINI

MANİSA'da, Hıdırellez'de umut kapısı haline gelen Hacet Dede Türbesi binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Kale surlarına taş yapıştırıp burçlardan sarkan çalılara dileklerini bağlayan vatandaşlar, Hacet Dede'den ilginç isteklerde bulundu....

A+A-

MANİSA'da, Hıdırellez'de umut kapısı haline gelen Hacet Dede Türbesi binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Kale surlarına taş yapıştırıp burçlardan sarkan çalılara dileklerini bağlayan vatandaşlar, Hacet Dede'den ilginç isteklerde bulundu. İstekler arasında apartman daireleri, çocuklara iş, Yargıtay'dan hayırlı karar, çocuğu olmayanların çocukları olsun diye duvara astıkları beşikler, üç büyük kulübün taraftarlarının şampiyonluk isteklerinin yanı sıra, bir bayanın oğlu için istediği gelin adayında yanlışlık olmasın diye Nurgül Yeşilçay'ın büyük bir resmini asıp üzerine 'Tolgan'ın eşi böyle olsun' yazısı yer aldı.

Hıdrellez kutlamaları nedeniyle Manisa'da binlerce kişi, Spil Dağı eteklerinde Saruhan Bey zamanında yaşamış bir evliyaya ait olduğu söylenen türbeye akın etti. Özellikle kadınlar dileklerinin gerçekleşmesi için sur duvarlarına taş yapıştırmaya çalıştı. Taşın yapışması ve düşmemesi halinde dileğin gerçekleştiğine inanan kadınlar, bir yandan isteklerini kağıtlara çizerek burçlardan sarkan çalılara tutturdu. Lise öğrencileri üniversiteye girmek için kağıtları duvarlara asarken, evi olmayanlar ev resmi çizdi, ağaçların dallarına iliştirdi. Çocuğu olmayanlar yaptıkları beşikleri ağaç dallarına astı. Bazı kadınlar başlarına, yeşilliklerden taç yaparken bir yıl boyunca başlarının ağrımayacağına, bazıları bileklerine yeşillikten bilezik yaparak kısa sürede bileklerinin altın bilezikle dolacağına inandıklarından yeşillik taktılar.

Geçen yıllarda da Hacet Dede'ye gelerek dilekte bulunan ve dilekleri kabul olduğunu söyleyen Manisalılar bisküvi ve lokum dağıtarak yeni dileklerde bulundu. Evlenmek isteyen kızlar yüzüğü, üniversite sınavına girecek öğrenciler öğrenim görmek istedikleri fakültelerin isimlerini yazdıkları kağıtları ağaçlara astı, dua edip Kuran-ı Kerim okuyan bazı kadınlar oğullarına iş, bazı evli kadınlar kocalarına iş ve araba, çocukları doğuştan özürlü aileler ise sağlık dileğinde bulundu.

Hacet Dede'ye sadece Manisalıların değil İzmir ve çevre yerleşim yerlerinden de vatandaşlar akın etti. Bazı bayanlarda karınca yuvalarının etrafındaki toprakları alıp çantalarına koydular. Karınca yuvası toprağının bereket getirdiğine inandıklarını söylediler.

HACET DEDE

Spil Dağı'nın eteklerinde, eski surlar içinde Saruhan Bey zamanında yaşamış bir evliyaya ait olduğu söylenen türbe, özellikle Hıdırellez'de binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Manisa Kalesi'nin ayakta kalan burçlarından biri olan ve türbe olduğuna inanılan Hacet Dede Türbesi'nin duvarları ve ağaçları, her Hıdrellez günü yazılan yazılarla isteklerle donatılıyor.

FOTOĞRAFLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.