1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. HDP VE HÜDAPAR ÇATIŞTI 2 ÖLÜ
HDP  VE HÜDAPAR ÇATIŞTI 2 ÖLÜ

HDP VE HÜDAPAR ÇATIŞTI 2 ÖLÜ

HÜDA PAR Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, HDP, PKK ve KCK ile bunlara yakın sivil toplum örgütlerine uyarıda bulundu.

A+A-

İdil ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta ve İpekyolu üzerindeki Kozluca Köyü'ne bugün öğle saatlerinde HDP İdil ilçe örgütü yöneticileri seçim propagandası yapmaya gitti. İddiaya göre Hüda- Par taraftarları, gelen HDP'li grubu köye almak istemeyince olay çıktı. 

KÖYDE ÇIKAN ÇATIŞMADA 2 AĞIR YARALI

HDP'lilerin propaganda yapamadan köyden ayrılmasının ardından bu kez köydeki HDP ve Hüda- Par taraftarları arasında çıkan kavga , silahlı çatışmaya dönüştü. Uzun namlulu silahın da kullanıldığı çatışmada Hüda- Par'lı gruptan 38 yaşında Abdülcelal Talayhan ile 34 yaşındaki Mehmet Şerif Şimşek ağır yaralandı.

Talayhan ve Şimşek, ağır yaralı kaldırıldıkları Mardin'in Nusaybin Devlet Hastanesi'nde yaşamlarını yitirdi.

GENEL BAŞKAN YILMAZ'DAN HDP'LİLERE UYARI

Şırnak'ın İdil İlçesi'nde 2 HÜDA PAR'lının ölümüyle ilgili olay hakkında Diyarbakır İl Başkanlığı'nda basın açıklaması yapan HÜDA PAR Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, HDP, PKK ve KCK ile bunlara yakın sivil toplum örgütlerini uyarıda bulundu.

"BATI'DA BARIŞ HAVARİSİ, DOĞUDA ELİNDE MOLOTOF VE KALEŞNİKOF"

HDP'nin batıda barış ve demokrasi havarisi olduğunu, doğuda ise bir elinde molotof, diğer elinde kaleşnikof tüfekle toplumun iradesini rehin almaya çalıştığını söyleyen Yılmaz, "Batı'da barış ve demokrasi havarisi, Doğu'da ise bir elde molotof bir elde kaleş silahı, toplumun vicdanını, iradesini topyekün yaşamını rehin almaya çalışmak, ne ahlakidir, ne vicdanidir, ne de insanidir. Kürdistan coğrafyasında herkesin burada siyasi yaşamını devam ettirmeye ve var olmaya hakkı vardır. Buna silahlı örgüt ve elemanları dahil. Yasinimizi vahşice katleden örgütün katliama karışmamış diğer elemanları dahil burda siyaset yapmaya ve yaşamaya hakkı var. Ama onların da bunu anlaması bilmesi lazım, zihinlerine kazıması lazım. Kimse Kürdistan'da muhalifleri silah zoruyla, hele hele hür davanın bağlılarını, gönüldaşlarını Kürdistan'dan silah zoruyla göçettiremeyecek" dedi.

"PKK'NIN GİREMEDİĞİ KÖYE GİDİP HALKI TAHRİK ETTİLER"

1990'lı yıllar da dahi silahlı örgütün bu köye giremediğini anlatan Yılmaz, "Bu akşam İdil'in Xanike (Kozluca) Köyü'nde 2 üyemiz, daha önce PKK-KCK'den tutuklanıp cezaevine giren ve tahliye edilen ismi bizde mevcut şahıs tarafından tüm köylülerin de içinde olduğu grup silahla taranıyor. Sebep HDP'nin köydeki seçim çalışması. Kardeşim çatışma yok, karşı taraftan yaralanan hiç kimse yok. 90'lı yıllarda dahi örgütün silahla giremediği bu köyde, parti seçim çalışması altında gidip örgüt propagandası yaparak, halkı tahrik etmek, parti çalışmaları değil. Örgüt marşlarıyla PKK propagandasına dönünce köylüler bundan rahatsız oluyor ve köyden çıkmalarını istiyor. Bunun üzerine bir tartışma çıkıyor ve bu tartışmadan kin ve nefretle dolan, yüreği öfkeyle dolan ve gözleri kan bürümüş olan bu PKK'lı şahıs, aynı zamanda HDP'nin köy yöneticilerinden olan bu şahıs, evinden kaleş silahını alıp kalabalığı tarıyor; 'Siz nasıl HDP'lileri köyden çıkarırsınız' diye. Bir kez daha söylüyorum; HDP'lilere yönelik, karşı tarafa yönelik silahlı bir cevap verme girişimi dahi yoktur. Malesef iki kardeşimiz; biri bizim İdil teşkilatımızın üyesi, diğeri ise Cizre teşkilatımızın üyesi olan iki kardeşimiz, kaldırıldıkları hastanede şehit oluyorlar" diye konuştu.

"PKK ZİHNİYETİ, KÜRDİSTANI KENDİ ÇİFTLİĞİ GÖRÜYOR"

PKK zihniyetinin, bölgeyi tek parti diktasıyla yönetmek istediğini ileri süren Yılmaz, muhalif siyasi partilere müsade edilmediğini ifade ederek, "PKK zihniyeti, Kürdistanı kendi çiftliği gibi görüyor. Kürdistan'ı tek parti diktasıyla yönetmek istiyor. Hiç bir siyasi parti ve muhalife müsade etmek istemiyor. Kürdistan'da bu seçimde kendileri dışında kimseye oy çıkmasını istemiyor. Kırsaldan gelen haberleri biliyorsunuz; silahlı tehditle oy isteme mevcut. Bu tahamulsüzlüğü bırakmaları lazım. Muhalifleriyle bir arada yaşamayı öğrenmeleri lazım, kimsenin bir yere gideceği yok. Bunu o kalın kafalarına yerleştirmeleri lazım. Kürdistan'a huzur gelmesi için halk tarafından bu zihniyetin cezalandırılması gerektiğine inanıyorum. Eğer barajı aşarlarlarsa her gün bir yerde bir olay olacak, analar ağlamaya devam edecek" diye konuştu.

Yılmaz, HDP'nin seçimlerde yüzde 50'nin altında oy aldığı ilçe ve şehirlerde olay yaşanmadığını, ancak yüzde 50'nin üzerinde oy aldığı merkezlerde sık sık olayların yaşandığını öne sürdü. Yılmaz, "Bu noktada halkımızın bunu görmesi lazım. Halkın zarar görmemesi için yıllardır sabrediyoruz. Hz. Eyüb'ün sabrını gösteriyoruz. Fakat saldırıya uğrayan, hergün katledilen bu kitle, eğer bıçak kemiğe dayanırsa, o bardak taşarsa, kimse kontrol edemez. Bunu ben bile kontrol edemem. Bu noktada herkesin aklını başına alması lazım ve daha fazla tahrik, provoke etmemeleri lazım" ifadelerini kullandı.

"KİMSE GAZIMIZI ALMAK İÇİN UĞRAŞMASIN"

Sorumluların ortaya çıkarılması talebinde bulunan Yılmaz, arabuluculuk için gelecek STK temsilcilerine de mesaj göndererek, "Gerçekten Kürdistan'a barış gelmesini istiyorlarsa adam gibi bu işin sorumluları ortaya çıkacak. Bu noktada yetkili kimse ortaya çıkacak, bir daha olayların olmaması için ellerini taşın altına koysun. Kutsalları neyse onun üzerine yemin edip, 'bir daha provoke etmeyeceğiz' desin. Kürdistan'a huzur gelmesi için yemin etmeleri ve bu olayları kınamaları lazım. Yarın öbür gün arabulucu yandaş STK'ları bize göndermesinler. Gerçekten arabulucu olmak istiyen kişi ve kurumlar da bu saldırıyı ve 7 Ekim saldırısını, katliamını açık ve net bir şekilde kınamaları lazım" dedi.

"ESPİNOZA HER BÖLGEYE GELDİĞİNDE KÜRT KANI AKIYOR"

HDP ve PKK saldırılarının arkasında ABD ve emperyalist batı olduğunu söyleyen Yılmaz, "Bütün bu saldırıların gerisinde emperyalist batının uşaklığını üstlenme vardır, bunların taşeronluğunu yapıyorlar. Kürdistan'da İslami yapıların yaşamaması, yok olması için, Amerika ve emperyalist batıdan talimat almışlar. Ne zaman ABD Adana Konsolosu Espinoza bu bölgey gelse, Kürt kanı dökülüyor. Basından öğrendiğimiz kadarıyla bugün yine Diyarbakır'daydı. Bugün yine Kürdistan'a gelmişti ve yine Kürtler'in kanı, Müslüman Kürtler'in kanı döküldü. ABD'ye, emperyalist batıya değil, bu halka dayamaları lazım sırtlarını" diye konuştu.

DEMİRTAŞ'I ELEŞTİRDİ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı da sert bir dille eleştiren Yılmaz, HDP'nin içinde MİT ve istihbaratçıların olduğunu iddia etti. Yılmaz, "Batıda çizdikleri o demokrat portreyi, yada bir kısım medyanın parlatıp, cilalayıp sunduğu cici oğlan, şeker çocuk ise, bunun gereğini yapmalıdır. Onlar ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyorlar. Özel görüşmelerimizde onlara nasıl davranılması gerektiğini söyledik, çok iyi biliyorlar. Kürdistanın, Kürtlerarası bir iç barışa ihtiyacı var. Kendi içindeki MİT ve istihbarat arttıklarını temizlemeleri lazım. İstihbarat ile iş tutmaktan vazgeçsinler. Zilan'da Kürtler'i katledenlerin torunlarıyla bu iş olmaz. Cihangir yokuşundakilerle bu iş olmaz. Çözüm burda Kürdistan'dadır ve Kürdistan'da barış ve huzur sağlanacak, çözümü burda arasınlar başka bir yerde değil" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.