1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP VAN'DA MEYDANA SIĞMADI
HDP VAN'DA MEYDANA SIĞMADI

HDP VAN'DA MEYDANA SIĞMADI

Gün doğuyor, güneş doğuyor ve onların ampulleri patlıyor. Artık Türkiye'nin o ampüle ihtiyacı yok" dedi.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Van'da yaptığı konuşmada, dün Diyarbakır mitinginde yapılan bombalı saldırıya değinerek, her şeye rağmen barış ve insanlığın kazanacağını söyledi. Yüksekdağ, "Gün doğuyor, güneş doğuyor ve onların ampulleri patlıyor. Artık Türkiye'nin o ampüle ihtiyacı yok" dedi.

POLİS ARAMASI

Beşyol Meydan'nında yapılan mitinge yoğun bir katılım oldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren miting alanına girenler polis ve parti görevlileri tarafından aranarak alındı. Alanda Abdullah Öcalan, postelerinin yanında Türk Bayrağı, HDP flamaları ve PKK bayrakları açıldı. Milletvekili adaylarının tanıtımının ardından sahneye HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ çıktı.

 
İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALMAYANLARA HALK DERSİNİ VERECEK
 
Konuşmasına Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırıyı kınayarak başlayan Yüksekdağ, insanlıktan nasibini almayanlara 7 Haziran'da halkın gereken dersi vereceğini söyledi. Yüksekdağ, "Dün Amed meydanında barışı bombaladılar. Bugün Van meydanında barış dim dik ayakta. Dün Amed medanında umudu bombaladılar. Bugün Van meydanında umut dimdik ayakta. Büyük insanlığı bombaladılar. Bugün Van'da büyük insanlık dimdik ayakta. Büyük insanlığımız asla ve asla bombalara kurşunlara hain tuzaklara, kalleş saldırılara boyun eğmedi eğmeyecek. Yine büyük bir insanlık, cesaret ve onur dersi verdiniz, sağolun. İnsanlıktan, onurdan nasibini almayanlara 7 Haziran'da bu halklar en büyük dersi verecek. Ölümden, savaştan, bombalardan beslenenler 7 Haziran'da yenilecekler, biz kazanacağız. Bütün Türkiye halkları kazanacak" dedi.
 
KENDİ GELECEKLERİNİ BOMBALADILAR
 
Yüksekdağ, dünkü bombalı saldırıda Diyarbakırlıların soğukkanlı olmasının kaos planlarını boşa çıkardığını belirterek,"O meydanda bizi bombalayanlar aslında kendilerini, kendi geleceklerini bombaladılar. Hiçbir bomba, şiddet ve terör saldırısı bu umutlu, inançlı duruşumuzu bozamayacak" diye konuştu.
 
TÜRKİYE'NİN AMPÜLE İHTİYACI YOK
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Yüksekdağ, partilerinin 2 aydır saldırılara maruz kaldığını, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sessiz kaldığını ve sadece dün yapılan saldırıyı kınadığını bilerterek konuşmasını şöyle sürdürdü.
"Partimize ve bizlere dönek onlarca kalleşçe saldırıdan sonra, insanlarımız sokaklarda diri diri yakıldıktan infaz edildikten sonra, parti bürolarımız bombalanıp miting meydanlarımızda bir katliam denemesi yapıldıktan sonra bir zahmet Cumhurbaşkanı Erdoğan daha dün bize dönük saldırıları kınıyor. Bu sözlere güvenmemizi bekliyorsa yanılıyor. İki ay boyunca partimiz her yerden haince kuşatıldı. Partimiz her yerden saldırılarla, baskılarla, tehditlerle, komplolarla karşlaştı. Her saldırı karşısında kendi güvenliğimizi de Türkiye'de 7 Haziran seçimlerinin güvenliğini de biz almak zorunda kaldık. Seçimlerin güvenli yapılması için kılını kıpırdatmadı. İki ay boyunca yaptıkları tek şey partimize dönük saldırı ve hakaretti. Saldırganları partimize karşı kışkırtmaktı. Şimdi dönmüş Amed failini arıyor. Siz ne arıyorsunuz halk failin kim olduğunu çok iyi biliyor. Partimize dönük bütün saldırıların sorumluları da, bu saldırı emrini verenlerde bu ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanıdır. Buna rağmen utanmadan Türkiye halklarının karşısına çıkıp hala 7 Haziran seçimlerinde kazancaklarını sanıyorlar. Bizler bütün kanlı saldırılara inat yüzümüzü yeni yaşama döndük. Artık bütün bu karanlık kuşatmanın içinde yükselen güneşi görüyoruz. Gecenin sabahını görüyoruz. Halkımızın şafağı söküyor. Halklarımızın sabahı oluyor. Gün doğuyor, güneş doğuyor ve onların ampulleri patlıyor. Artık Türkiye'nin o ampüle ihtiyacı yok."
 
SOKAKLARA ÇIKMAYIN
 
Provokasyonlara ve tuzaklara karşı partilileri uyaran Yüksekdağ, "Bizler 7 Haziran'da vereceğimiz oyla, sandıklarda tutacağımız demokresi nöbetiyle en esaslı cevabı verceğiz. Sokaklara çıkmayacaksınız. Her yerde, evinizde, mahallenizde çok kısa süre kala sandığa güvenli şekilde halkımızın gitmesi için gereken neyse yapacaksınız" dedi.
Diyarbakır'daki saldırıdan dolayı sanatçıların konseri iptal edilirken, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindekiler barış güvercini uçurdu. Alanda toplanan binlerce kişi olaysız dağıldı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.