1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HANEFİ AVCI HAKKINDA YARGITAY'DA FLAŞ GELİŞME
HANEFİ AVCI HAKKINDA YARGITAY'DA FLAŞ GELİŞME

HANEFİ AVCI HAKKINDA YARGITAY'DA FLAŞ GELİŞME

“Kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama nedenleri bulunmadığı halde özgürlükten mahrum bırakıldığına

A+A-


Anayasa Mahkemesi'nin, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın haklarının ihlal edildiğine ilişkin kararı internet sitesinde yayınlandı. Anayasa Mahkemesi kararında, başvurucunun, "derece mahkemesince res'en gerçekleştirilen tutukluluk incelemeleri sonucunda verilen kararların kendisine bildirilmediğini ve dolayısıyla bu kararlara itiraz etme imkânı bulamadığı" iddialarının “konu bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verildiğini vurgulandı. Kararda, başvurucunun “Kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama nedenleri bulunmadığı halde özgürlükten mahrum bırakıldığına" ilişkin iddiasının da “açıkça dayanaktan yoksun olması" nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verildi.

KARAR OYBİRLİĞİYLE ALINDI

Başvurucunun "Tutukluluk süresinin makul olmadığı ve tahliye taleplerinin formül gerekçelerle reddedildiği" yönündeki iddiasının kabul edilebilir olduğuna karar veren Anayasa Mahkemesi, kararında şunlar yer aldı: 

"Tutukluluk süresinin makul olmadığı ve tahliye taleplerinin formül gerekçelerle reddedildiği" yönündeki şikâyeti yönünden Anayasa'nın 19. maddesinin yedinci fıkrasının ihlal edildiğine karar verildi. Başvurucu tarafından yapılan ve dosyadaki belgeler uyarınca tespit edilen 198,35 TL harç ve 1.500 TL vekâlet ücretinden oluşan toplam 1.698,35 TL yargılama giderinin başvurucuya ödenmesine, Kararın birer örneğinin mahkemesine ve Yargıtay'a gönderilmesine, ödemelerin, kararın tebliğini takiben başvurucunun Maliye Hazinesine başvuru tarihinden itibaren dört ay içinde yapılmasına; ödemede gecikme olması halinde, bu sürenin sona erdiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için yasal faiz uygulanmasına 18 Haziran 2014 tarihinde oy birliğiyle karar verildi." 

Karar, biri Başkan 4 üyenin oybirliğiyle alındı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin, Hanefi Avcı'nın yaptığı tahliye başvurusunu karara bağlanması bekleniyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Avcı'nın tahliye edilmesini istedi. 

AVUKATI DÜN TAHLİYE TALEBİNDE BULUNMUŞTU 

Hanefi Avcı, 4 yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. Avcı'nın Odatv Davası'ndan tutuksuz yargılanması ise devam ediyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.