1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Halk sosyal medyadan zorladı... Genel grev geliyor
Halk sosyal medyadan zorladı... Genel grev geliyor

Halk sosyal medyadan zorladı... Genel grev geliyor

A+A-

Sosyal medya üzerinden örgütlenen vatandaşlar, Facebook’ta açtıkları sayfalarla sendikalara genel grev çağrısında bulunuyor. Açılan sayfalarda “AKP'nin zulmüne karşı direnişe destek vermek üzere sendikaları genel grev kararı almaya davet ediyoruz. Direnişe omuz verin!” denirken, Twitter üzerinden de “#genelgrev #GenelGreveDavet” hash tag’leri (uzantı) kullanılarak grev davetinin yayılması çağrısında bulunuluyor. “Bu halk sana boyun eğmez” sloganıyla açılan diğer grupta ise “Genel grev AKP’yi devirir”deniyor.

Facebook’ta oluşturulan gruplara üye olanların sayısı hızla artarken, çağrılara ilk yanıt Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’ndan (KESK) geldi. KESK, 5 Haziran’da ülke genelinde yapmayı planladığı uyarı grevini öne çekme kararı aldı. Karar uyarınca KESK üyeli memurlar, öğretmenler ve kamu çalışanları yarın 12.00’de greve gidecek. Grev, 5 Haziran Çarşamba günü de sürecek. 

Üye memur ve çalışanlar, yarın işe siyah kurdelalar ve siyah elbiselerle gidecek. İşyerlerinde basın açıklamaları yapılacak.

Devrimci İş Sendikaları Konfedarasyonu’nun da grev kararı alması, eylemleri Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği gibi sivil toplum örgütlerinin de desteklemesi bekleniyor.

KESK Yürütme Kurulu’nun bugün yaptığı açıklama şöyle:

Bilindiği üzere KESK olarak güvenceli iş ve ücret güvencesi talebiyle 5 Haziran’da Uyarı Grevi yapacağımızı ilan etmiştik. Ancak Gezi parkının ranta açılmasına karşı yedi gün önce başlayan tamamen barışçıl eylemleri bastırmaya yönelik devlet terörü insanların can güvenliklerini ortadan kaldıran bir boyutta sürdürülmektedir.

Ülkenin tamamına yayılan demokrasi talepli kitlesel gösterilere karşı uygulanan devlet terörü AKP iktidarının demokrasi düşmanlığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Hedef gözeterek yapılan polis saldırılarında önemli bir kısmı ağır olmak üzere yüzlerce yurttaş yaralanmıştır. Binlerce insan gözaltına alınmıştır. Kentlerin tüm alanları ablukaya alınmış, gece boyunca süren baskınlarla muhalifleri hedef alan bir sürek avı başlatılmıştır. 

Hukuk tanımaz biçimde adeta intikama dönüşen operasyonlar tüm ülkeyi gaz bombalarına boğmuş, Başbakan demokratik haklarını kullanarak eylemlere katılanları milyonları “marjinal, bir avuç çapulcu” olarak niteleyecek kadar pervasızlaşmıştır. 

Kuruluş felsefesini ve değerlerini fiili meşru mücadeleden alan KESK, ülke genelinde yaşanan bu vahşete karşı mücadeleyi yükseltme kararlılığındadır. Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Konfederasyonumuz, halkın can güvenliğini ortadan kaldırmaya yönelik bu tutuma karşı; 

- 4 Haziran (Salı) gününden itibaren tüm ülkede işyerlerimize siyah kurdela ve siyah giysilerle gideceğiz. İş yerlerimizde halkın can güvenliğini, düşünce, ifade ve eylem hakkını yok sayanların vahşetini kınayan basın açıklamaları yapacağız. Daha önce 5 Haziran’da yapacağımızı ilan ettiğimiz Grevimizi 4 Haziran (Salı) günü Saat: 12:00 itibariyle başlatacağız.

“İnsanca Yaşam, Güvenceli İş ve Güvenli Gelecek, Demokratik Bir Türkiye” talebiyle yapılacak Grevimiz 5 Haziran (Çarşamba) günü de devam edecek ve kitlesel biçimde meydanlara çıkacağız.

Tüm emek ve demokrasi güçlerini bu baskıcı, otoriter ve hukuk tanımaz hükümete karşı mücadeleyi ortaklaştırmaya ve yükseltmeye çağırıyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.