1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. HALK DİRENDİ DİLOVASI ADATEPE KURTULDU
HALK DİRENDİ DİLOVASI ADATEPE KURTULDU

HALK DİRENDİ DİLOVASI ADATEPE KURTULDU

Adatepe'de tank çalışması sona erene kadar eylem yapacaklarını belirten Yeşil Alanları Koruma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci şunları söyledi:

A+A-

KOCAELİ'nde sanayi ve konut alanların iç içe girdiği Dilovası İlçesi'nde, kalan tek yeşil alan olan Adatepe'de ağaç kesimi mahkeme kararıyla durduruldu.

YEŞİL KORUMA NÖBETİ

Adatepe'deki ağaçları kesip petrol ve kimyasal depolama tank çiftliğine dönüştürmeye başladığını öne süren ilçe sakinlerinin 10 gün önce başlattıkları 'Yeşili Koruma Nöbeti' de sürüyor.

Sanayi kuruluşlarından kaynaklanan hava ve çevre kirliliğinin yanı sıra kanser vakalarıyla da adı sıkça gündeme gelen Dilovası'nda, bazı firmalar ilçedeki tek yeşil alan olan, ayrıca belediyenin yaptırttığı bir tesis, çocuk bahçesi ve mesire alanı bulunan Adatepe'nin tapulu arazileri olduğunu savunarak ağaçarı kesmeye başladı. Daha sonra burada kimyasal tank depoları yapmaya başlayan firmalarla ilgili olarak ilçe sakinleri dava açtı. Çalışmalar durdurulmayınca Yeşil Alanları Koruma ve Kalkındırma Derneği organizasyonuyla önce Adatepe'yi korumak adına buradaki mesire alanına çadır kurup nöbet tutmaya başladı.

"YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI"

Dernek Başkanı Ahmet Cebeci’nin 2009 yılında, çalışmanın yürütmesinin durdurulması, iptali ve ormanın eski haline getirilmesi istemiyle açtığı dava o dönemden bu yana sürüyordu. Davada Cebeci’nin geçtiğimiz hafta yaptığı yürütmenin durdurulmasıyla ilgili ek talep, mahkeme tarafından dikkate alınarak yürütmeyi durdurma kararı verildi. 9 Ekim Cuma günü verilen bu kararın ardından burada firmaların çalışmaları durduruldu.

"TANK ÇALIŞMASI DURANA KADAR NÖBETTEYİZ"

Adatepe'de tank çalışması sona erene kadar eylem yapacaklarını belirten Yeşil Alanları Koruma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci şunları söyledi:

"Dilovası'nın tek yeşil alanı Adatepe 402 dönüm yüzölçümüne ait bir arazi. Bunun 342 dönümü tescilli orman alanı. Bunun da bir bölümü park ve mesire alanı. Burada 5 bin yıllık höyük olduğu belirtiliyor. Dilovası'nın tek yeşil alanına tank yapılmasına karşı çıktığımız için burada eylem başlattık. Fakat bu arada firmanın benim hakkımda şikayetçi olması üzerine polis benim karakolda ifademi alıp serbest bıraktı. Açtığımız dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı verildi. Tank yapmak için çalışma yapan firmalar geçtiğimiz Cuma günü öğleden sonra çalışmalarını durdurdular."

"ADATEPE'NİN YOK OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Semt sakinlerinden Halil Düzgün, Adatepe'nin yok olmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini belirtirken, "Dilovası halkının yeşille buluştuğu tek alan Adatepedir. Bu alanın peşkeş çekilmesin izin vermeyeceğiz. Dilovası'nda yeteri kadar sanayi tesisleri ve kimyasal tanklar var. Adatepe'ye de tank depo alanı yapılmasına izin vermeyeceğiz" diyle konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.