1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Günün “sivil” saldırganları: MADO çalışanı, ara sokak sopalıları…
Günün “sivil” saldırganları: MADO çalışanı, ara sokak sopalıları…

Günün “sivil” saldırganları: MADO çalışanı, ara sokak sopalıları…

İstiklal Caddesi’ndeki yürüyüş sırasında polis saldırısından kaçan eylemciler ve basın emekçileri Ayhan Işık ve Sadri Alışık sokaklarında “esnaf” olduğunu iddia eden sivillerin saldırısına uğradı. Saldırılara, sicili benzer vakalarla dolu olan MADO’nun bi

A+A-

Tayyip Erdoğan’ın kışkırtıcı dili, polisin ve savcıların teşvikleri ve sivil polislerin provokasyonları sayesinde “sivil” kişilerce düzenlenen saldırılar artarak sürüyor.

TMMOB ile dayanışma ve polis operasyonlarını protesto için düzenlenen basın açıklamasının ardından İstiklal Caddesi’ndeki yürüyüşte polis saldırısından kaçan eylemciler Ayhan Işık ve Sadri Alışık sokaklarında “esnaf” olduğunu iddia eden eli sopalı sivillerin saldırısına uğradı. Ayhan Işık Sokak’taki saldırıya daha önceki eylemlerde polis saldırısından kaçanlara kapılarını kapatan ve su dahi satmayan MADO’nun bir çalışanı da katıldı. Kavganın büyümesi üzerine yeniden MADO’ya kaçan saldırgan diğer çalışanlar tarafından sırtı sıvazlanarak içeri alındı.

mado-fasist-13-temmuz-2013-

Bu MADO çalışanı da saldırıya katılarak 7-8 “sivil”in arasında kalan bir eylemciye tekme savurdu. Saldırgan eylemcilerin karşılık vermesi üzerine MADO’ya kaçarken, arkadaşları saldırganı sırtını sıvazlayarak karşıladı…

İlk saldırı Ayhan Işık Sokak’ta

İstiklal Caddesi’nde polisin TOMA, zırhlı personel taşıyıcı, gaz bombası ve plastik mermi kullandığı saldırıdan kaçan eylemciler ara sokaklara girince, Ayhan Işık Sokak’ta bir kişi polisin arkasında “Biz sokağımızı koruruz” diye seslendi ve esnafı kışkırtan konuşmalara başladı.

ayhan-isik-fasist2-13-tem

Ayhan Işık Sokak’ta basın emekçileri hedef alınıp, esnaf kışkırtıldı…

“Bunlar hep basın yüzünden, 40 gündür iş yapamıyoruz” diye konuşan saldırgan daha sonra basın emekçileriyle ve eylemcilerle tartışmaya başladı. Bunun üzerine tartışma büyüdü ve 7-8 kişilik bir grup yalnız yakaladıkları bir eylemciyi dövmeye başladı.

Saldırıya cadde üzerindeki MADO’dan çıkan bir kişi de katıldı ve yerdeki eylemciyi tekmelemeye başladı. Diğer eylemcilerin ve basın emekçilerinin tepki vermesi üzerine MADO çalışanı dükkanına kaçtı. Arkadaşları ise geri dönen saldırganı sırtını sıvazlayarak karşıladı.

Sadri Alışık Sokak’ta eli sopalılar

Benzer bir saldırı da hemen yan tarafta yer alan Sadri Alışık Sokak’ta yaşandı. Aralarında La Bonita’dan çıkan eli sopalı kişilerin de bulunduğu bir grup saldırgan eylemcilere saldırdı. Saldırganlar içinde bir grup da eylemcilere soda şişeleri fırlattı. Gerilim sırasında neyden kaynaklandığı tartışmalı olan birkaç patlama sesi de duyuldu.

ladesin-ora-fasist-esnaf3-1

Sadri Alışık Sokak’ta elinde tahta ve metal sopalar ve soda şişeleri bulunan bir grup “sivil” eylemcilere saldırırken…

Polis saldırılarında aralarında ETHA muhabiri Ali Can Elagöz’ün de bulunduğu iki basın emekçisi yaralandı.

Basına ve eylemcilere sopa ve şişelerle saldıran “sivil”ler:

sadri-alisik-fasist-13-temm

sadri-alisik-fasist3-13-tem

monako-saldiri-esnaf-123

labonitadan-cikan-saldirgan

fasist-saldirgan-esnaf-123

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.