1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. GÜLSUYU DAVASINDA OLAYLI DURUŞMA
GÜLSUYU DAVASINDA OLAYLI DURUŞMA

GÜLSUYU DAVASINDA OLAYLI DURUŞMA

Avukatlar mahkeme heyetinin 'Her müştekiyi bir avukat temsil edecek' yönünde verdiği kararı da protesto ederek duruşma salonunu terk etti.

A+A-

Maltepe Gülsuyu'nda, 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin davada, mahkemenin verdiği kapalılık kararının ardından avukatlar açıklama yaptı. Avukatlar mahkeme heyetinin 'Her müştekiyi bir avukat temsil edecek' yönünde verdiği kararı da protesto ederek duruşma salonunu terk etti.

"HAKİMİ VE HEYETİ HSYK'YA ŞİKAYET EDECEĞİZ"

Müşteki avukatlarından Ebru Timtik reddi hakim talebinde bulunduklarını belirterek, "Asansörler çalışmıyordu, elektrikler yoktu. Duruşma salonuna giden bütün yolları kesmişler. Gazeteciler içeriye alınmıyordu. Daha sonra zorla içeriye girdik. Mübaşir bize, her müşteki için bir avukat girebileceğini söyledi.

YASADA YERİ YOK

Bunun yasada yeri yok. İsteyen, istediği kadar avukatla savunma yapabilir. Mahkeme, müştekinin kendisine kaç avukat tutacağını belirleyemez. Ancak mahkeme Cumhuriyet Savcısına sordu ve savcı da kapalılık kararı alınmasını talep etti ve mahkeme kapalılık kararı alarak içeriye girmiş olan birkaç tane gazeteciyi dışarıya çıkarttı. Durum böyle olunca bu saatten sonra bu mahkemenin, bu yargılamayı adil bir şekilde yürüteceğine inancımız kalmadı ve reddi hakim talebinde bulunduk. Yani çok açıkça, Cumhuriyet Savcılığı, idare, yöneticiler, siyasi iktidar bu duruşmanın yapılmasını istemedi. Şu anda oturumun kapalılık kararı var. Biz şimdi mahkemenin hem bizim talebimizi reddetmesi ve hem de aldığı bu kararlar sebebiyle hakimi ve bu heyeti HSYK'ya şikayet edeceğiz" dedi.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Anne Nuray Gedik ise, "Can güvenliğimiz yok. Şu anda kendi başlarına mahkemeyi görüyorlar. Biz bugün 3 müştekiyiz ve her müştekiye birer avukat. O çeteler zaten 22 kişiler 15 tane de avukatları var. Bir umudum vardı ama bugünden sonra o umudum da kalmadı. Çok gerginiz, çok kötüyüz. Bugüne kadar çok mücadele ettik. Dik durmaya çalıştım ama artık umudum yok, adalet yok" diyerek gözyaşı döktü.

"CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK"

Müşteki Gökhan Aktaş'ın annesi Gülperi Aktaş da, “Can güvenliğimiz yok. Çocuklarımı buraya getirmeye korkuyorum. Duruşma salonunda sanıklar, benim genç kızıma, 'Sana tecavüz ederiz' diye söylediler. Mahkeme bunu duymadığını söyledi. Onların kurşunu halen benim çocuğumun kafasında. Benim çocuğum kurşunla yaşıyor. Hala adalet yok, hala onları koruyor. Ben nasıl bu adalete güveneyim, bu hakime, savcıya nasıl güvenirim? Bir anne olarak ben mi halledeyim? Artık beni bu noktaya getirdiler. Bir anne olarak ben bunu halledeceğim artık. Beni ve kızımı tehdit ediyorlar. Neyine güveneceğim ben bu hakimin, savcının? Psikolojik olarak artık çöktük" dedi.

DURUŞMA DEVAM EDİYOR...

Duruşma salonunda sadece sanıklar ve sanık avukatları bulunuyor. Müştekiler ve müşteki avukatlarının duruşmadan çıktığı davada sanıkların savunmasının alınmasıyla duruşma devam ediyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.