1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. GÜLDAL MUMCU SİLİVRİ NÖBETİNDE
GÜLDAL MUMCU SİLİVRİ NÖBETİNDE

GÜLDAL MUMCU SİLİVRİ NÖBETİNDE

Umut Nöbetinin 11. gününde Güldal Mumcu nöbeti devraldı. CHP eski Milletvekili Güldal Mumcu, "20 yıl önce Uğur Mumcu'yu...

A+A-

TUTUKLU gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e destek olmak ve dayanışma sergilemek için Silivri Cezaevi önünde başlatılan Umut Nöbetinin 11. gününde Güldal Mumcu nöbeti devraldı.

UĞUR MUMCU'YU ÖLDÜREN ZİHNİYET

CHP eski Milletvekili Güldal Mumcu, "20 yıl önce Uğur Mumcu'yu gazetecilik yaptığı için öldüren zihniyetle, bugün arkadaşlarımızı gazetecilik yaptığı için hapiste tutan zihniyet aynıdır." dedi.

BAKİ ÖZİLHAN İLE BİRLİKTE

Tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e destek olmak ve dayanışma sergilemek için Silivri Cezaevi önünde başlatılan Umut Nöbetinin 11. gününde Güldal Mumcu nöbeti devraldı. Uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Gazeteci Uğur Mumcu'nun eşi, eski TBMM Başkan vekili ve CHP eski Milletvekili Güldal Mumcu sabah saatlerinde Silivri Cezaevi'nin önüne geldi. Mumcu burada Basın Konseyi Yüksek Onur Kurulu Üyesi Baki Özilhan ile birlikte nöbet tuttu.

"UĞUR MUMCU'YU ÖLDÜREN ZİHNİYETLE ARKADAŞLARIMIZI HAPİSTE TUTAN ZİHNİYET AYNIDIR"

Cezaevi önünde basın mensuplarına açıklama yapan Güldal Mumcu, "20 yıl önce Uğur Mumcu'yu gazetecilik yaptığı için öldüren zihniyetle, bugün arkadaşlarımızı gazetecilik yaptığı için hapiste tutan zihniyet aynıdır. Evrensel hukuk kuralları ve insan hakları bir devleti yönetirken olmazsa olmaz ikilidir. Devlet yönetmede hukuk kurallarına uyulmazsa eşkıyalık başlar" dedi.

ÖZİLHAN: ENGELLENEN BENİM MESLEĞİMDİR

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yanı sıra Türkiye'de tutuklu bulunan tüm gazetecilere geçmiş olsun dileklerini ileterek konuşmasına başlayan Baki Özilhan "Onların muktedirlerin hukukuna göre içeride yatıyor olmasından dolayı kendimi çok rahatsız hissediyorum. Buraya sanki kendim tutukluymuşum gibi geldim. Engellenen benim mesleğimdir. Mesleğimi yapmama izin verilmemesidir. Benim asli görevim halkı gerçeklerden haberdar etmektir" şeklinde konuştu. Türkiye ardı ardına yaşanan pek çok gelişmeye rağmen gazete tirajlarında ciddi düşüşler görüldüğünü vurgulayan Özilhan, "Türkiye'de ciddi bir duyarsızlık var. 80 milyon Türkiye'de 4,5 milyon gazete satılıyor. Son haftaların gazete tirajlarına baktığımızda gazeteler tiraj kaybediyor" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.