1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gül: Erdoğan dönsün konuşacağım
Gül: Erdoğan dönsün konuşacağım

Gül: Erdoğan dönsün konuşacağım

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Yolsuzluk varsa üstü kapanmaz. Herkesin rahat olması gerekir” dedi.

A+A-
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca Başbakan ile görüştüğünü kendi düşüncelerini aktardığını ve Erdoğan'ın Pakistan dönüşü gerekli açıklamayı yapacağını ifade etti. Abdullah Gül yolsuzluk iddialarına ilişkin, "yargı bağımsız, herkes bunun sonucunu görecek" dedi.

 Cumhurbaşkanı Gül, 10 yılda köklü reformlar yapıldığını belirterek, "Bunların yapıldığı bir ülkede herhangi bir yolsuzluk veya yanlışlık söz konusu olursa bunların üstü kapanmaz" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de son 10 yılda köklü reformlar yapıldığını belirterek, "Bütün bunların yapıldığı bir ülkede herhangi bir yolsuzluk veya yanlışlık söz konusu olursa bunların üstü falan kapanmaz, kapanamaz. Bunun bilin çünkü Türkiye bundan 15-20 sene önceki Türkiye değil" dedi. 
 
İddia edilen yolsuzlukların yargı önüne taşındığını belirten Gül, "Şu anda yargı sürecinin çalışmasını ve neticede meselenin aslı ne ise ortaya çıkartmasını herkesin beklemesi gerekir. İnanıyorum ki mahkemeler bunu en doğru şekilde neticeye ulaştıracaktır" diye konuştu.
 
Demokratik hukuk devletinde, devlet kurumlarında çalışanların bireysel olarak farklı düşünceleri ve ideolojileri olabileceğini ifade eden Gül, şunları söyledi:
"Bunların hepsi devlet işleri ve kamu işleri dışında meşrudur. Devlet işleri kamu işleri söz konusu olduğunda devlet otoritesi, Anayasa, kanunlar ve çalıştıkları kurumların kuralları bağlar. Bunun dışında hiçbir otorite söz konusu olamaz, hiçbir dayanışma söz konusu olamaz."
 
Başından beri bu tip yanlışlara her zaman dikkat çektiğini belirten Gül, "Bütün bunlar demokratik hukuk devleti ilkelerinin en gelişmiş ülkelerdeki gibi uygulanmasına her dönemde dikkat edilmesi gerekir" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin geçmişte hataların yapıldığına dikkat çekerek önemli olanın ‘‘Yanlışların farkına varmak ve herkesin düşüncesini rahatlıkla ifade edebileceği bir ülke haline getirmek.’’ dedi. Gül, yeni yanlışların yapılmaması uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Ödül töreninde davetlilere hitapta bulunan Cumhurbaşkanı Gül, ‘‘Bu ülke hepimiz ülkesi, vatan hepimizin vatandır’’ diyerek, siyasi tarihe bakıldığında herkesin çektiği acılar ve üzüntüler olduğunu ifade etti. Gül, ‘‘Ama ne yapalım ki, kendi evimiz. Önemli olan kendi evimizdeki yanlışları fark edip, bunları düzeltme azmini ortaya koymak. Yanlışların farkına varmak ve bu ülkeyi gerçekten özgür, ülke vatandaşı olan herkesin düşüncesini rahatlıkla ifade edebileceği bir ülke haline getirmek.’’ şeklinde konuştu.

‘‘BÜTÜN YAPILANLAR YENİ YANLIŞLAR YAPILMAMASI İÇİN’’

Türkiye’nin bilinir ve saygı duyulan bir ülke haline geldikten sonra kaynakların kültür ve sanata ayırması gerektiğini ifade eden Gül, önemli olan şeyin en gelişmiş demokratik hukuk devletlerin standartlarına ulaşmak olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, bu yönde geçmişe kıyasla yol alındığını ancak hala alınacak mesafenin olduğunu ifade etti. Bu yüzden reform sürecinin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Abdullah Gül, Ahmet Kaya’ya yapılan haksızlıklara karşı eşi ve ailesine söz konusu ödülün verildiğini söyledi. Gül, ‘‘Bütün bunlar aslında yeni hataların yapılmaması için. Yeni yanlışların yapılmaması için atılan adımlardır. Önemli olan yürüdüğümüz yolda yeni yanlışlar yapmamaktır.’’ dedi.

Türkiye’nin her bakımdan çok zengin bir ülke olduğunu vurgulayan Gül, ‘‘Önemli olanın bütün bu farklılıkları bir birlik içinde toplayarak, bunu enerjiye çevirebilmektir. Karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde.’’ sözlerine yer verdi.
 
Kabine değişikliği
 
Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ile kabine değişikliğini geniş bir şekilde ele aldıklarını belirterek, "Kendisinin çeşitli düşünceleri var. Ben de tabi düşüncelerimi kendisi ile paylaştım. Hazırlıklarını yapıyor, değerlendirmelerini yapıyor. Yurt dışına gitti biliyorsunuz. Gelince zaten görüşeceğiz ve o zaman zaten duyacaksınız" dedi.
 
YARINI BEKLEYİN DEMİŞTİ
Abdullah Gül, Zambiya Büyükelçisi Miriam Kaseba'nın Çankaya Köşkü'nde güven mektubu sunduğu merasim esnasında, gazetecilerin yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin ısrarlı sorusu üzerine kısaca, 'yarın bakarız' cevabını vermişti. Bu açıklama üzerine tüm gözler bugün Çankaya Köşkü'ndeki ödül törenine çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Gül'ün Pakistan'daki Başbakan Erdoğan'la telefonla görüştüğünü belirtip "Başbakan döndükten sonra konuşacağım" demesi, "Gül'ün konuşmamasını Başbakan mı istedi" şeklinde yorumlandı.
 
Cumhurbaşkanı Gül daha önce Gezi eylemleri sırasında "Mesaj alınmıştır" demiş, Başbakan Erdoğan ise "Alınan mesaj nedir? Ben bir mesaj almadım, alan varsa bana da anlatsın" demişti.
 
KONUŞMASINDA DA DEĞİNMEDİ
 Abdullah Gül, Türkiye gündemini sarsan soruşturmanın ardından yaptığı ilk konuşmada, AKP'ye yönelik yolsuzluk iddialarına değinmedi
 
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından yaptığı ilk açıklamada, Türkiye gündemini sarsan soruşturmaya değinmedi.
 
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni, Çankaya Köşkü’nde yedinci kez düzenlendi.
 
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından hükümet ile Gülen cemaati arasında zirveye ulaşan gerginliğe değinmedi.
 
17 Aralık'ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar’ın yanı sıra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve işadamı Rıza Sarraf ile Ali Ağaoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.
 
Bakan oğulları Barış Güler ve Kaan Çağlayan ile Süleyman Aslan ve Rıza Sarraf'ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli tutuklanarak cezaevine konmuş, operasyonun ardından hükümet kanadı çok sayıda polis amirini görevden almıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.