1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Guardian; Muhalefeti Şeytan Gibi Gösterip Medyayı Ehlileştiriyorlar
Guardian; Muhalefeti Şeytan Gibi Gösterip Medyayı Ehlileştiriyorlar

Guardian; Muhalefeti Şeytan Gibi Gösterip Medyayı Ehlileştiriyorlar

Macar muhalif, medyanın susturulduğunu, bu yapılırken insanların hapse atılıp vurulmadığını ancak işlerini kaybettiğini söylüyor.

A+A-
GUARDIAN'DA ERDOĞAN'A VERDİ VERİŞTİRDİ

Guardian'ın Avrupa editörü Ian Traynor bugünkü yazısında, "Avrupa'da otokrat liderlerin yükselişte olduğunu" ve bunun da Avrupa demokrasisi için bir sınav anlamına geldiğini yazdı.
 
Guardian Avrupa editörü Ian Traynor; Rusya’da Vladimir Putin, Türkiye ’de Recep Tayyip Erdoğan , Romanya’da Victor Ponta, Çek Cumhuriyeti’nde Milos Zeman ve Macaristan’da Victor Orban liderliğindeki hükümetlerin 'otokrasi' açısından benzer çizgide olduklarını belirtti. BBC Türkçe'nin haberine göre yazısını asıl olarak Macaristan Başbakanı Victor Orban’ın ülkedeki icraatları ve yönetim anlayışı üzerine kuran Traynor Macar muhaliflerin Orban yönetimiyle ilgili görüşlerine de yer verdi.
Örneğin Macar İnsan Hakları eylemcisi Peter Molnar, Orban’ın tüm iktidarı ellerine aldığını ve demokrasiyi zayıflattığını söylüyor. Ancak yazıda, Orban’ın otokrat bir lider olarak yalnız olmadığı vurgulanıyor.

Yazıda Doğu ve Güney Avrupa’da demokratik yöntemlerle seçilmiş güçlü, popülist liderlerin devlet iktidarını gitgide daha fazla domine ettiği, muhalefeti şeytan gibi gösterdiği ve medyayı ehlileştirdiği belirtiliyor.
 
‘OTOKRASİDE MEDYA SUSTURULUYOR’
Yazıda bu yönetimlerde muhaliflere yönelik tahammülsüzlük ve çoğulculuktan hoşnutsuzluk eğilimlerinin en keskin şekilde medyada hissedildiği belirtiliyor.
Medya kontrolünün ülkeden ülkeye değiştiği aktarılan yazıda bahsedilen bazı yöntemler arasında; özel medya kurumlarının ‘sadık işverenlerin’ elinde toplanması, hukuk alanının kullanılması ve devlet medyasının homojenleştirilmesi de bulunuyor. 
Yazıda görüş bildiren Bdoky adlı bir Macar muhalif, medyanın susturulduğunu, bu yapılırken insanların hapse atılıp vurulmadığını ancak işlerini kaybettiğini söylüyor.
Maroy adlı bir başka muhalifse, “Sansür içselleştirildi. İnsanlar geçim kaynaklarını koruyorlar, onlardan beklenildiği gibi davranıyorlar” yorumunu yapmış.
 
‘PUTİN VE ERDOĞAN MUHALİFLERİ HAPSE GÖNDERDİ’
Yazıda Putin ve Erdoğan’ın muhalif kişilikleri hapse attıkları, barışçıl gösterileri ezmek için şiddete başvurdukları belirtilirken bu iki ismin ülkelerinde popüler oldukları da aktarılıyor.
Traynor bu ülkelerin politikalarında kendilerine ait farklılık olduğunu belirttikten sonra iktidarın tek bir liderin elinde toplanması bağlamında benzerlik olduğunu belirtiyor ve “Orban, Erdoğan ve Putin, lider tarafından domine edilen politik partilerin ya da elitlerin başında bulunuyor” diyor.
 
‘HÜKÜMET KARŞITI PROTESTOLAR AZALMIYOR’
Yazıda Türkiye’yle ilgili hazırlanan bilgi bölümünde AKP yönetiminin siyasal çizgisi 'ılımlı İslam' olarak tanımlanmış. Bu bölümde hükümet destekçilerinin Erdoğan’ın ekonomik büyümeyi düzelttiğini ve ülkeyi bölgesel bir güç haline getirdiğini söylediği, muhaliflerinse ülkenin daha İslamcı ve otoriter haline geldiğini, yeniden geliştirme planlarının ülkenin mirasını göz ardı ettiğini söylediği aktarılıyor.
Yazıda halkın hükümete, başta İstanbul ’da olmak üzere kitlesel gösterilerle cevap verdiği ve bu gösterilerin azalmadığı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.