1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. GEZİYE DESTEK VERDİLER BÖYLE CEZALANDIRILDILAR
GEZİYE DESTEK VERDİLER BÖYLE CEZALANDIRILDILAR

GEZİYE DESTEK VERDİLER BÖYLE CEZALANDIRILDILAR

Özel tiyatroların devlet desteğinden mahrum bırakılmasını eleştirdi.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, “Özel tiyatroların devlet desteğinden mahrum bırakılmasının, sanat ortamımızda ciddi bir nitelik kaybına yol açacağı açıktır” dedi.

Karakaş yaptığı yazılı açıklamada iktidarın kültür ve sanata müdahalelerini artarak sürdürdüğünü iddia ederek, bu durumu eleştirdi. Özel tiyatroların destek başvurularını inceleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Değerlendirme Komisyonu’nun, 2014-2015 dönemi için, son altı yılda Bakanlık desteği almış tiyatroların hiçbirine destek verilmeyeceğini açıklamasını, tiyatroya indirilmiş bir darbe olarak niteleyen Karakaş, şöyle devam etti:

“Geçen yıl, Gezi direnişine destek verdikleri bilinen pek çok tiyatroyu destek kapsamı dışında bırakan Bakanlık, bu kez cezalandırdığı tiyatroların sayısını daha da artırarak, özel tiyatrolarımızı etkinliklerini sürdüremeyecek bir konuma itiyor. Özel tiyatroların devlet desteğinden mahrum bırakılmasının, sanat ortamımızda ciddi bir nitelik kaybına yol açacağı açıktır. Çünkü yalnızca bilet geliri ile yaşamaya zorunda bırakılan tiyatroların önünde, yüksek yapım giderleri gerektiren yapımlardan, klasiklerden uzak durmak ve ticari yönü ağır basan, popüler komedilere yönelmekten başka seçenek kalmıyor. Yapılmak istenen, nitelikli özel tiyatroların tümünü ekonomik sıkıntıya sokarak, sanatsal ağırlığı olmayan, iktidar yanlısı tiyatro topluluklarına destek vermektir. Kültür ve Turizm Bakanı’nın, Değerlendirme Komisyonu’nun hiçbir biçimde savunulamayacak bu kararını imzalamamasını talep ediyoruz.” (ANKA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.