1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gazeteciler de “Hayır” dedi
Gazeteciler de “Hayır” dedi

Gazeteciler de “Hayır” dedi

Türkiye Gazeteciler Sendikası, AKP’nin Suriye’ye yönelik uyguladığı politika ve medyanın bu konudaki savaş yanlısı tutumunu eleştiren bir açıklama yaptı.

A+A-
Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında;“AKP hükümeti komşumuz Suriye’ye yönelik emperyalist bir saldırının gerçekleşmesi için var gücüyle çabalıyor. ABD, İngiltere ve Fransa’nın da içinde olduğu emperyalist güçler dahi geri adım atma sinyalleri verirken, AKP savaş kışkırtıcılığını her geçen gün daha da ileri götürüyor. Bugüne dek ne zaman bir savaş ihtimali gündeme gelse, TV kanallarının, gazetelerin savaş kışkırtıcılığında birbiriyle yarıştığına tanık olduk. Şimdi de öyle. Elbette medyanın bu tavrı, AKP hükümetinin savaş yanlısı tutumundan bağımsız değil” ifadeleri kullanıldı.
 
HÜKÜMET İŞGAL ÇAĞRISI YAPIYOR

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’dan Hükümet Sözcüsü Arınç’a kadar tüm hükümet yetkililerinin Suriye’ye olası bir askeri müdahale kararını alkışlarla karşıladıkları ve emperyalist güçler dahi Suriye’ye kısmi bir müdahaleden söz ederken, hükümet temsilcilerinin topyekûn bir müdahale ve işgalin çağrıcılığını yaptığı vurgulandı.
 
Basın Açıklaması Şöyle Devam Etti
 
“Medyadaki savaş borazanları da bu savaş yanlısı tutumu açıkça savunuyorlar. Hükümetin savaş kışkırtıcılığında başı çekmesi; gazetelerde yazan çizen, televizyonlara demeçler veren birtakım ‘uzman’ların giderek daha da şoven söylemler kullanmalarını beraberinde getiriyor.
 
Suriye devletinin halkına zulmettiği gerekçesiyle yapılacağı söylenen bu emperyalist müdahalenin altında yatan asıl nedenleri ise anlamak zor değil. Savaşların faturasını, medyada yahut Meclis’te savaş tamtanları çalanların değil; işçi ve emekçilerin, kadınların, çocukların, ezilen halk kesimlerinin ödediği ise, herkesin malumu.
 
 Bugüne kadar emperyalistlerin müdahale ettiği dünyanın hiçbir köşesinde huzur bu yolla gelmemiştir. Bu apaçık bir gerçekken Türkiye’nin, dünyanın büyük güçlerini Suriye’ye (bölgeye) müdahaleye çağırması yanlıştır ve kabul edilemez.
 
MESLEKTAŞLARIMIZI GERİ İSTİYORUZ
 
Savaşların ağır faturalarını ödeyen meslek gruplarının başındaGAZETECİLER geliyor. Çatışmaları izlemek için Suriye’ye göreve giden meslektaşımız Bashar Kadumi bir yıldır kayıp. Kadumi’nin bulunması için hükümetin, parlamentonun ve devlet yetkililerinin kayda değer bir çaba göstermediğini, bu konuya duyarsız olduklarını görüyoruz. Medyada savaş çığırtkanlığı yapanların da…
 
Mısır’daki olayları izlerken gözaltına alınan AA muhabiri Hibe Zekeriyya ve TRT muhabiri Metin ise hala ülkemize dönebilmiş değiller. Meslektaşlarımızın geri getirilmeleri için gerekli girişimlerin derhal yapılmasını istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.