1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. FORD DİRENİŞÇİLERİ SENDİKAYI İSTEMİYOR
FORD DİRENİŞÇİLERİ SENDİKAYI İSTEMİYOR

FORD DİRENİŞÇİLERİ SENDİKAYI İSTEMİYOR

Tepkilerinin işverene karşı olmadığını, bağlı oldukları Türk Metal Sendikası'ndan ayrılmak istediklerini ifade eden Demirbaş şöyle devam etti:

A+A-

ESKİŞEHİR'in İnönü İlçesi'nde kamyon üretimi yapılan Ford Otosan Fabrikası'nda işçilerin başlattığı işi bırakma eylemi sürüyor.

SLOGANLARLA FABRİKA KAPISINA YÜRÜDÜLER

Ford Otosan İnönü Fabrikası'nda çalışan işçilerin dün saat 11.00'de başlattıkları işi bırakma eylemi gece de devam etti. Eylemlerini sürdüren işçiler bu sabah toplu halde fabrika giriş kapısına yürüdü. Alkış temposu tutup 'İşçiyiz, haklıyız kazanacağız' diye slogan atan işçilerin adına İsmail Demirbaş fabrika dışında açıklamada bulundu. Yaklaşık 1000 işçinin fabrika bahçesinde eylemlerini sürdürdüklerini belirten Demirbaş, geceyi fabrika bahçesinde kırağı altında naylondan çadır kurup, yerlere serdikleri kartonların üzerinde oturarak geçirdiklerini söyledi.

SENDİKAYA TEPKİLİLER

Tepkilerinin işverene karşı olmadığını, bağlı oldukları Türk Metal Sendikası'ndan ayrılmak istediklerini ifade eden Demirbaş şöyle devam etti:

"Türk Metal Sendikası'nı istemiyoruz. Türk Metal Sendikası'nı burada istemiyoruz. Türk Metal Sendikasına biz bir vekalet verdik. Türk Metal Sendikası bizim vekaletimizi kötü kullandı. Bize sözleşme adı altında hükümetin emeklilere verdiği gibi enflasyon oranlarını zam yapılacak diye 3 senelik attı. Şimdi arkadaşlar bunu kabul etmemişlerdi. Türk Metal bu imzayı atarken de bize sormadı. Yıllardır böyle davranıyordu. Sonuçta bu sendikal düzen, kanunlar, bir yerde topluma cevap vermez hale geldi. Toplum kendiliğinden birden patladı. Bunu her yerde görüyoruz. Sendikal kanunlar toplumu tatmin etmiyor. Toplum bu kanunları yırtıyor. Demek ki birincisi kanunların değişmesi gerekiyor. Bu kanun ve düzenlemelerle işçiler, çalışanlar haklarının korunması muhafaza edilmesi mümkün değil."

"İŞYERİ BİZİM EKMEK KAPIMIZ"

İşyeri ile bir sorunları olmadığını vurgulayan İsmail Demirbaş, "İşyerimiz ile bir sorunumuz yok. İşyeri bizim ekmek kapımız. İşyerimizden asla vazgeçmeyiz. İşyerine en ufak bir zarar getirmeyiz. Şuanda kritik olan her yer çalışıyor. Bu konuda biz yönetimden daha hassas davranıyoruz. Çünkü yarın gelip biz burada çalışacağız, burası bizim ekmek kapımız" dedi.

"MACERA PEŞİNDE KOŞMUYORUZ"

Macera peşinde koşmadıklarını belirten İsmail Demirbaş amaçlarının Türk Metal Sendikası'ndan ayrılarak, sendikayı çalıştıkları fabrikada yetkisiz hale getirmek olduğunu söyledi. Dün geceyi fabrika bahçesinde geçirdiklerini de anlatan Demirbaş şöyle konuştu:

"Naylon ve karton kutulardan oluşan çadırlar içerisinde sabahı etmeye çalıştık. Bu sorunun kısa sürede çözülmesini istiyoruz. Bizim istediğimiz talepler gayet insani talepler. Biz iş yerimize zarar gelsin istemiyoruz. Biz bir macera peşinde koşmuyoruz. Öyle bir niyetimiz yok. Arkadaşlar kontrollü bir şekilde davranıp amaçlarına ulaşmak istiyorlar. Bizim sorunumuz, sendika ile ilişkimizi kesmek. Mümkünse bu konuda bize yardımcı olsunlar. E-Devlet şifresi konusunda yetkililerden yardım istiyoruz."

SENDİKAYI İSTEMİYORLAR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.