1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. FİTCH'DEN ERDOĞAN'I ÇOK KIZDIRACAK AÇIKLAMA
FİTCH'DEN ERDOĞAN'I ÇOK KIZDIRACAK AÇIKLAMA

FİTCH'DEN ERDOĞAN'I ÇOK KIZDIRACAK AÇIKLAMA

İçeride politik risk, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı makamının güçlerini artırmayı amaçlayan çalışmalarına devam etmesi halinde, yüksek seyrini sürdürecek

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch, genel seçimlerden tek parti iktidarı çıkmasının siyasi riskin gerileyeceği anlamına gelmeyeceğine dikkat çekerek, seçim sonuçlarının sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak reformlarla desteklenmesi gerektiği uyarısında bulundu.

PİYASALARIN MORALİ İLK HAFTADAN BOZULACAK MI?

Bu değerlendirmenin 1 Kasım seçimleri ile moral bulma hevesinde olan Türk ekonomosi için, içinde bulunduğu kirtik süreçten çıkması için zaman gerekeceği işaretleri veriyor. Seçimin ardından 2.80'leri gören dolar şaşkınlığını üzerinden atacağa benziyor. Borsada ilk günden gelen 10 puan üzeri sıçrayışın ise ne kadar süreceği bilinmiyor.

POLİTİK RİSK SÜRÜYOR

Fitch'in, "Türkiye seçim döngüsünü tamamladı; politik risk sürüyor" başlıklı seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, yerel seçimler ile başlayan ve iki yıl süren seçim döneminin sona ermesi ve hükümet kurulmasıyla siyasi riskin azalacağı anlamına gelmediği belirtilerek şunlar denildi:

ERDOĞAN'IN TAVRINA BAĞLI

"İçeride politik risk, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı makamının güçlerini artırmayı amaçlayan çalışmalarına devam etmesi halinde, yüksek seyrini sürdürecek. PKK ile yürütülen barış süreci sona erdi ve HDP'nin parlamentoya girmesine rağmen seçimler sonrasında tekrar başlayıp başlayamayacağı belirsiz. Bu durum bölgesel istikrarsızlığın etkileri ile birlikte Haziran ayından bu yana Türkiye'de şiddetin tırmanmasına neden oldu."

NOT ARTIŞI YOK

Notun artırılması ekonomik büyümeyi özendirecek ve dış kırılganlıkları azaltacak reformlarlara bağlı

Fitch, siyasi riskin uzun süredir kredi notu üzerinde baskı oluşturduğunu ve bunun Eylül ayında "durağan" görünüm ile BBB- olarak teyit edilen kredi notunda yansıtıldığını anımsattı. Fitch, ülke notunu yukarı yönlü etkileyecek unsurları da, "Politika konusunda belirsizlik ve öngörülemezliğin giderilmesi, uzun ömürlü ekonomik büyümeyi özendirecek ve dış kırılganlıkları azaltacak reformlarların uygulanması" olarak sıraladı.

BAKAN ATAMALARI ÖNEMLİ

Fitch, mecliste çoğunluğu olan istikrarlı bir hükümetin ekonomik üzerinde siyasi istikrarsızlıktan kaynaklanan yavaşlama baskısını ortadan kaldıracağını, ancak ekonomi politikalarının yönü konusunda fikir sahibi olmak için ilgili bakanlıklara yapılan atamaların yakından izleneceğini belirtti.

EKONOMİYE ATAMALAR VE GERGİNLİK

Fitch değerlendirmesinde ekonomi ile ilgili atamaların "Büyümenin en iyi nasıl destekleneceği, ekonominin nasıl yeniden denge bulacağı, net sermaye girişlerine bağımlılığın nasıl azaltılacağı ve enflasyonun nasıl düşürüleceği konusunda politika belirleyiciler arasında gerilimin nasıl giderileceği" konusunda da erken bir sinyal vereceği ifade edildi. Fitch Merkez Bankası üzerindeki siyasi baskının seçimler sonrasında ne ölçekte seyredeceğinin de ekonomik istikrar açısından izleneceğine dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.