1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. FETHULLAH GÜLEN'İN ERDOĞAN'A SON MESAJI
FETHULLAH GÜLEN'İN ERDOĞAN'A SON MESAJI

FETHULLAH GÜLEN'İN ERDOĞAN'A SON MESAJI

"Cemaat, hükümetle barışmaya mı çalışıyor

A+A-

Çok değil bir kaç yıl önce, Fethullah Gülen hareketi ve AKP arasında bir savaş çıkacağını yazdığımızda  kimse inanmıyordu. Ortak tepkiise aynen şu oluyordu "Onlar asla kavga etmezler, etseler bile hissettirmezler, kol kırılır yen içerisinde kalır". En sonunda orataya çıkan gerçek ise çatışmanın boyutlarının tarafların birbirlerine "beddua" edecek kadar büyük olduğu ortaya çıkınca anlaşıldı. AKP hükümeti ve Erdoğan'ın tepkisi ise daha sert oldu. Devlet ricalinde tam bir görevden alma kıyımı, ve Fethullah Gülen Okullarını tüm dünya ülkelerine şikayet etme şeklinde oldu. Savaşın geldiği noktada ise ufukta uzlaşma görünmüyor. Ancak tarafların arada sıradas birbirlerine çeşitli mesajlar gönderdiğide oluyor. Anlamı ironik midir bilinmez ama Fethuulah Gülen'in son mesajının ne anlama geldiği pek çözülemedi. İşte o haber.

GÜLEN KİMLERE NE DUA ETTİ
 
Zaman gazetesi yazarı Ahmet Kurucan, Fethullah Gülen'le görüşmesi sırasında yaşadıklarını köşesine taşıdı. Kurucan açıkça belirtmese de Gülen'in, Cemaat'e savaş açan hükümet üyelerine isim isim dua ettiğini yazdı.
 
Kurucan'ın 'Başka sevdam olmadı' başlıklı bugünkü yazısı, "Cemaat, hükümetle barışmaya mı çalışıyor?" yorumlarına neden oldu.
 
BİZLERİ VE ONLARI ISLAH EYLE

Gülen'le yaptıkları sohbete değinen Kurucan, “'Allah’ım! Bizleri ve onları ıslah eyle.' duasını şu son 3-4 aydır defalarca duymuştum Hocaefendi’den ama dün isim isim zikrederek “Cennetine koy Allah’ım.” diye dua ettiğini de duyunca: “İşte peygamber sadrının, sinesinin, gönlünün genişliği ve onun bir tezahürü” dedim ve için için ağlamaya durdum" diye yazdı.
 
GÜLEN BEDDUA ETMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi 17 Aralık operasyonu sonrası Gülen'in "beddua" açıklaması çok tartışılmış, bir süre sonra da Cemaat'e operasyon başlamıştı. Şimdi ise Gülen'in isim vererek dua ettiğini söyleyen Kurucan, kimlere dua ettiğini de "Kim mi o isimler? Tasrihe gerek var mı? Tahmin ettiniz. Evet, doğru. İşte onlar." diyerek açıkladı.

 
HER ŞEYE RAĞMEN AMİN DERDİNİZ

Kurucan yazısını şöyle bitirdi:
(...)Devam edemiyorum; çünkü Hocaefendi de devam edemedi. Sustu, sustu, sustu. Sözün bittiği yerdi çünkü. “Allah bizleri de onları da ıslah eylesin.” duası ile bozdu sessizliği önce ve ardından yazının başında belirttiğim peygamber gönlünün enginliğini zılliyet planında nazara veren ve isim söyleyerek yaptığı duasına başladı.
Siz bu duaya amin der misiniz bilmem? Deseniz bile aminleriniz ne kadar gönülden, candan, içten olur onu da bilmem. Ama hissiyatın doruk noktada olmasına rağmen aklın hissiyat gemini frenlediği o atmosferde olsaydınız, her şeyi bir kenara bırakır “Başka sevdam olmadı ki.” diyen Hocaefendi’nin o duasına “her şeye rağmen amin” derdiniz.
Kim mi o isimler? Tasrihe gerek var mı? Tahmin ettiniz. Evet, doğru. İşte onlar."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum