1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. FETHULLAH GÜLEN HAREKETİ PARTİ KURUYOR
FETHULLAH GÜLEN HAREKETİ PARTİ KURUYOR

FETHULLAH GÜLEN HAREKETİ PARTİ KURUYOR

Harekete yakınlığı ile bilinen ve 17 Aralık Operasyonu ardından AKP'den istifa eden İdris Bal'dan çok önemli açıklama.

A+A-

Bağımsız Kütahya Milletvekili İdris Bal, partileşme noktasına geldiklerini ve her kesimden kişilerin partide yer alacağını söyledi. Gülen hareketine yakınlığı ile bilinen ve 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonları ardından meydana gelen gelişmeler üzerine, AKP'den istifa eden İdris Bal'ın bu açıklaması, "Fethullah Gülen Hareketi partileşiyor mu" sorularını akla getirdi.Cemaate yakın kaynaklar, "Fethullah Gülen'in hiç bir zaman siyasi parti kurmaya sıcak bakmadığını ancak İdris Bal'ın Pensilvaia'nın onayı olmadan böyle bir açıklama yapmasına pek ihtimal olmadığını ileri sürüyorlar.

PARTİLEŞME NOKTASINA GELDİK

AK Parti’den istifa ederek bağımsız kalan Kütahya Milletvekili İdris Bal, bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşmenin ardından Bal, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. 

Partileşme konusunda uzun süredir çalışmalarının olduğunu belirten Bal, “Geleceğe yönelik, kısır geçmişte gördüğümüz parti kavgalarını bir tarafa bırakarak, beraber çalışıp beraber adım atmalıyız. O çerçevede bizim uzunca süredir çalışmalarımız var. Arkadaşlarımızla beraber farklı kesimlerle. Yeri ve zamanı gelince açıklayacağız. Partileşme noktasına gelindi. Biz diyoruz ki tüm partiler bu ülkenin hayrına çalışmalıdır. Partiler millete hizmet etmek için hizmetkar olmak için yarışan dostlardır, arkadaşlardır, düşman değildir. Düşmanlık bir tarafa atılmalı, Türkiye’de hukukun tesis edilmesi için, adaletin tesis edilmesi için, devletin saygınlığının iade edilmesi için özgürlüklerin kurulması için el ele hareket edilmelidir. Biz bu çerçevede arkadaşlarımızla bir araya geldik ve yeri gelince adını da koyup milletimizle paylaşacağız.ödedi.

PARTİ LİDERİ KİM OLACAK SORUSUNA NE YANIT GELDİ

Partinin liderliğini kim yapacak sorusuna Bal, “1,5 2 yıldır bu çalışmanın önderliğini, liderliğini ben yapıyorum. Biz geçmişteki liderlikten ağzı yanan insanlar olarak istişare diyoruz." diye yanıtladı. 

2015 seçimlerine parti hazır olacak mı? sorusuna Bal, “Şekli durumu anlamında 2015’e giremeyen bir hareket yaşayamaz." dedi

Parti kurma aşamasında, başka bir partilinin lideri olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ne görüştünüz? yönündeki soruya Bal, “Biz bir ilan yapmıyoruz. Bizim çalışmalarımız kamuoyu tarafından bilindiği için telaffuz noktasına geldi. Biz farklı kesimlerle bu istişareleri yapıyoruz. Bu istişarelerinde bir tanesi bugünkü görüşmeydi" diye cevapladı.

KURULACAK PARTİ 2015 SEÇİMLERİNDE İDDİASI OLABİLİR Mİ

Fethullah Gülen Hareketine yakınlığı bilinen eski AKP Milletvekili İdris Bal tarafından yapılan bu açıklama siyasi kulisleri hareketlendireceğe benziyor. Yeni bir parti kurmanın iktidar hedeflemekten  çok AKP'ye gidecek oyların yüzdesini etkilemeye yönelik olduğu Ankara siyasi kulislerinde konuşuluyor. Öte yandan Fethullah Gülen'in siyasi bir kimlik edinmeye hala sıcak bakmadığı ileri sürülen iddialar arasında.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.