1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. FAZLA KİLO VE İNSÜLİN DİRENCİ YANLIŞLARI
FAZLA KİLO VE İNSÜLİN DİRENCİ YANLIŞLARI

FAZLA KİLO VE İNSÜLİN DİRENCİ YANLIŞLARI

Son yıllarda dillerden düşmeyen 'insülin direnci' hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çeken endokrinoloji uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, önemli uyarılarda bulundu.

A+A-

İZMİR Kent Hastanesi Endokrinoloji uzmanlarından Prof. Dr. Mitat Bahçeci, kilo veremeyenlerin, hareketsiz yaşamla kilo alanların 'insülin direnci'ni gerekçe gösterdiklerini söyledi.

KİLO VEREMEYENLER İNSÜLİN'İ SUÇLUYOR

Prof. Dr. Bahçeci, "Hasta, 'Bende insülin direnci olduğu için kilo veremiyorum' diyor. Hayır insülin direnci olduğu için kilo veremiyor değilsiniz, kilo vermediğiniz için insülin direnci var ve insülin direnci uyumlu hastalıklarla çok yakın ilişki içinde. Çaresi ise kilo vermek" dedi.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Son yıllarda dillerden düşmeyen 'insülin direnci' hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çeken endokrinoloji uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, önemli uyarılarda bulundu. İnsülinin pankreastan salgılanan ve kan şekerini hücrenin çerisine girmesini sağlayan bir hormon olduğunu belirten Prof. Dr. Bahçeci şunları kaydetti:

KULLANILAMAYAN ŞEKER DİYABETİ ARTIRIYOR

"İnsülinin eksikliğinde ya da etkisizliğinde şeker hücre içerisine giremiyor ve kan şekeri artıyor. Kullanılamadığı için dolaşımındaki şeker artıyor, diyabet ortaya çıkıyor. İnsülinin eksikliğine değil de etkisizliğine insülin direnci diyoruz. Bir birim insülinin etki gücünün azalmasına, bunu kompanse etmek için pankreasın daha fazla insülin salgılamasına insülin direnci diyoruz. Bir kişinin kanında ister şeker olsun ister olmasın, insülin düzeyi ne kadar yüksekse insülin yeteri kadar etki edemiyor, yani insüline karşı bir direnç söz konusu."

'ÇARESİ KİLO VERMEK'

İnsülin direncinin en büyük nedeninin obezite olduğunun altını çizen Prof. Dr. Bahçeci şöyle devam etti:

ŞEKER NORMAL OLDUĞU HALDE BİR ÇOK HASTALIK ORTAYA ÇIKIYOR

"Hasta kilo veremeyince suçlu arıyor, 'Bende insülin direnci olduğu için kilo veremiyorum' diyor. Hayır insülin direnci olduğu için kilo veremiyor değilsiniz, kilo vermediğiniz için insülin direnci var. Bu insülin direnci daha ilerlerse şeker hastalığına dönüşüyor. Ama daha erken dönemde ise, şeker normal olduğu halde bir sürü hastalık ortaya çıkıyor.

KALP,MEME KANSERİ,KALIN BAĞIRSAK KANSERİ,YÜKSEK TANSİYON'A NEDEN OLUYOR

Kalp hastalığı, meme kanseri, kalın bağırsak kanseri, yüksek tansiyon, metabolik sendrom gibi bir sürü hastalık insülin direnci ile ilişkili. İnsülin direnci neden değildir, obezitenin, hareketsiz yaşamın sonucudur. Çaresi ise kilo vermek. Ne kadar kilo almaktan uzak durursak, sağlıklı beslenirsek o kadar insülin direnci azalacaktır. Mutlaka hareketli yaşam tarzını benimsememiz gerekiyor. Günde yarım saat kadar, haftada en az 5 gün yapılan yürüyüş, hiçbir kilo kaybına yol açmadan bile insülin direncini güçlü bir ilaç kadar ortadan kaldırıyor."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.