• BIST 79.433
 • Altın 125,756
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 14 °C
 • Antalya 21 °C
 • Tekirdağ 12 °C
 • Sakarya 12 °C
 • REZA SARRAF DAVASINDA GELİŞME; ÖZEL DURUŞMAYA ÇIKACAK
 • İŞTE BELGESİ; PKK KERKÜK'TE CİRİT ATIYOR
 • ABD SAVUNMA BAKANI TÜRKİYE'DE "KUZU" OLDU
 • REZA SARRAF DAVASINDA GELİŞME; ÖZEL DURUŞMAYA ÇIKACAK
 • İŞTE BELGESİ; PKK KERKÜK'TE CİRİT ATIYOR
 • ABD SAVUNMA BAKANI TÜRKİYE'DE "KUZU" OLDU

FATİH ALTAYLI İLE TEKE TEK

A.İklim Bayraktar

İki gündür Türkiye’yi allak bullak eden bir gazetecilik rezaleti yaşanıyor. Bir gün önce programa davetli çıkıp kendini bir türlü açıklayamayan, üstelik karşısındaki “dostunun” tüm dürtmelerine rağmen kendini kurtarmayı başaramayan Fatih Altaylı, ertesi gün de hiçbir şey olmamış gibi kendi kanalında program yapabiliyor. 

 
Aman ne telaş... Aman o ne kıvırtma... Aman o ne bıçkınlık...
 
Buna rağmen bir gazetecinin Sağlık Bakanı’ndan, gazete sahibinden, Başbakan’dan emir alarak, hatta haber manşetlerini bile dikte etmesinden övgüyle bahsetmesini hiç bu kadar net görmemiştik.
 
Kokuşmuşluk bu ülkede ilk medyayı yakalamıştı aslında, ama en son koku oradan geldi. Çözülmeler başladı ve bu gidişle de sürecek. 
Baksanıza, sandık ki Fatih Altaylı gidici ve giderken de arkasından bir yığın götürecek, hayır. Hiç de öyle olmayacağını ertesi gün tüm pişkinliğiyle ekranlara çıkarak ispatladı.
 
Zaten 5N1K programında söylüyordu: “Ne yapalım yani, bu piyasayı havuz medyacılarına mı bırakalım?”
Yani onlar en azından havuz medyacısı ve ne oldukları belli. Kendilerine gazeteci demiyorlar, kendilerini bu ülkenin a.. koyan insanlar olarak görüyorlar ve para topluyorlar. 
 
Sen gazeteciyim diyorsun, bunları görüyorsun, muhtemelen bunlardan birinden de emir alıyorsun ve diyorsun ki herkesin suratına bakarak, “ne yani meydanı bunlara mı bırakalım?”
 
Keşke meydanı bırakabileniz Fatih Altaylı, keşke sizler gibileri ortalıktan yok olup gitse de, gelenler ne yapacak onu görebilsek. 
 
Altaylı gazetecisinin mağdur ettiklerinden biriyim. Bilirsiniz, kendini bulutların üzerine koyup bana bir Zeus edasıyla bakan, ben “tüm telefon konuşmalar yansımadı medyaya, tüm tapeler ortaya çıkmadı, bunlar eksik” dedikçe neredeyse ıslık çalarcasına kameralara bakan, “nasıl sıkıştırdım ama” der gibi emir aldıklarına göz kırpan bu adamdı... 
 
Karşısında sadece gerçekleri anlatmak için çırpınıyordum ama hiç umursamıyordu. Ama önemli olan benim onun karşısında düştüğüm durum değil artık, onun tüm Türkiye önünde düştüğü durum... 
O gün karşımda yırtıcı kartaldı, bugün minicik bir serçe...
Bir de beyefendi Türkiye’nin en "ONURLU" yirmi gazetecisinden biri olduğu söylemez mi. Millet neresiyle güleceğini şaşırdı sosyal medya da o dakikalarda. 
 
Hani adamın biri bir köye gider de “bu köyün en akıllısı kim,” diye sorar karşısına çıkan ilk adama. Adam da sakince, “bizim köyün en akıllısı deli Memek, o da ağaçta bağlı,” der... O misal. Türk medyasının en “cini” kim? Elbette Fatih Altaylı, o da doğal olarak Cin’ere bağlı...
 
Ama şimdi daha beter bir acı içinde kıvranıyor ve “tapelerin tamamı çıkarsa beni suçlayacak hiç bir şey bulamazsınız. Konuşmalar montajlanmış” şeklinde feryat ediyor. Şükürler olsun. Ben de zevkle izliyorum televizyonda. Biz en azından direk montaj dememiştik, eksik bu tapeler eksik demiştik...

Bir eksik de CNN
 Türk'ün yayınında var. Zira ekranın üzerinde dakikalarca "OLAY GAZETECİ 5n1K'da" şeklinde bir anons yok; büyük puntolarla ve kırmızı...! 
 
O an Fatih Altaylıyı 5N1K da izlerken bir dialog hızla geçti aklımdan:
“Aynı şey değil,” dedi hışımla. “Hem seninle ben bir miyiz? Ben koskoca Haber Türk gazetesinin genel yayın yönetmeniyim. Beni yok etmeye çalışıyor cemaat denilen paralel yapılanma. Sen kimsin ki, seninle uğraşsınlar?
 
“Ben mi kimim? Aylarca sen dahil bir çok odağın yaptığı planlar doğrultusunda çıkarları için ayağından, saçlarından oraya buraya çekilen bir anneyim, bir kadınım ve bir gazeteciyim... Aldığınız emirlerle namusunu beş paralık etmek üzere ağız birliği ettiğiniz bir insanım. Bu ülkenin vatandaşıyım, sizin gibi vergimi veriyorum, sizin kadar anayasal haklara sahibim, kendimi savunma hakkım var, o halde sizden farkım ne?”

“Şunu küçük kafana sok bu ülkenin vatandaşı hanımefendi: Bu ülkenin ahlak yasaları benim gibi insanlar tarafından belirlenir. Seni çiğneyen yasalar benim üzerime gelmeye başladıysa eğer, bil ki ortalıkta daha vahim durumlar vardır. Sizler bizim rahat etmemiz için medya dünyasının ortasına fırlattığımız basit birer yemlersiniz. Kendinizi bizimle bir tutmayın, sakın!”
 
Evet, hiç şaşırmayın. Bana iki yıl önce Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın söylemek istediği tam da buydu aslında... 
Kendilerinin ayrıcalıklı olduğunu ve bunun hiç bitmeyeceğini sanan bu güruh, Cemaat-AKP kavgasıyla birlikte iyot gibi açığa çıktı; daha da sırada kim bilir neler var, kimler var göreceğiz. 
 
Cüneyt Özdemir anket meselesini soruyor: “Bu normal mi Fatih? Bir anketin başbakana sorulması normal mı?”

Cevap evlere şenlik: “Ben bir yerde normal demiş miyim. Murat Sarı’ya verdim, ‘Murat, üzerimizde böyle bir yük var. Suçlama var. BDP’nin oylarının çok düşük olmasının’”...
-“Bu suçlama da tuhaf değil mi Fatih?”
-“Abi, o benim tuhaflığım değil. Bu aşırı tuhaf, ama ben şundan korkuyorum. Ben bu anketi yayınlayacağım, yarın bir gün iki silah patlayacak. Haber Türk gazetesi sorumlu diyecekler, Fatih Altaylı sorumlu diyecekler...”
Sorumluluğun derecesine bakar mısınız? Adamın kendine vehmettiği öneme bakar mısınız? 
Öte yandan da; 
-“Niye seni aramıyorlar Fatih? Niye Fatih Saraç’ı arıyorlar. Sen bu gazetenin genel yayın yönetmeni değil misin?”
Soru güzel gibi değil mi? Ama değil, zira buna verilecek cevap da belli: 
“Ben bu soruya nasıl cevap verebilirim? Kimin kimi arayacağına ben mi karar veririm?” diyebiliyor o kendine çok büyük anlamlar vehmeden kişi.
Acıklı söyleşi 3 gazetecinin kovulmasıyla sonuçlanan manşet ve tapelere devam ediyor.  Artık yolun sonu... Buna verebileceği yanıt karmakarışık olmak zorunda. Öyle de oluyor. İşlerin yoğunluğu, atılan yüzlerce manşet arasında gözden kaçmış bahaneleri vs. vs. Boğuntu… Sonuç üç zavallı kurban gazeteci... 
-“Atıldılar mı?”
 -“Atıldılar tabi ki.” 
-“Sen ne yaptın?”
-Sessizlik...
-“İstifa edebilirdin. Lanet olsun kardeşim böyle şeye.”

Bu kendine büyük önem vehmeden kişi az önce aynı soruya şöyle cevap vermişti : “Daha sonra, benim dışımdaki daha üst otoriteler tarafından işten atılmış olabilir.”
Ardından Fatih Altaylı’nın Fatih Saraç’a çılgın karşı duruşları, mertliği ve sertliği var, ama nedense onlar tapelere yansımamış. “Yansısa, gerçeği herkes öğrenecek, ama yansıtmamışlar...”

Neden bakanı arıyorsun abi, bu tuhaf değil mi, diye soruyor Cüneyt Özdemir. İşte perde o zaman tüm gürültüsüyle açılıyor ve sahnede Enis Berberoğlu, Fikret Bila ve Ertuğrul Özkök ve alayı...

“Bütün genel yayın yönetmenleri böyle bir şey olduğunda açar bakanla konuşur abicim.” Diyerek bir nevi medya tarihimizde gammazcılık, ispiyonculuk tarihine altın harflerle yazdırdı kendi adını. 

Ve çanak sorular geldi kankasından peş peşe… Bu kadar tökezlemiş, kendini toparlamaya çalışan bir adama sorulan bu soru onu kurtarmak için atılan bir kement değil mi? Elinizi vicdanınıza koyun da söyleyin. Bir gariban olsaydı Özdemir’in karşısındaki ya da bir muhabir, bir sanatçı, bir bilim adamı, böyle bir soru sorma ihtiyacı duyar mıydı veya sorar mıydı?

“Bak Fatih, sen Türkiye’nin tanıdığı bir gazetecisin. Başarılı da bir gazetecisin. Yazdığın köşe de etkili. Genel Yayın Yönetmenisin ve senin bu başına gelen, Türkiye basınının durumunu çok net ortaya koyuyor aslında.”

“Benim de anlatmak istediğim bu!”
 
Tamam! Kameralar stop! Sesi alın benden, karşıya verin. Fatih Altaylı’ya verin sesi!  Versin coşkuyu...
Gerisi malum...

Gerisini Nazi Almanyası’nın medya kayıtlarında bulabilirsiniz. İsmi çok fazla dillere düşmeyen, ama Nazi döneminin en ceberrut gazetecilerinden Hans Fritzsche’nin basın anlayışıdır. Otoriteye sonuna kadar itaat, bunun bedeli olarak da devletin en üst kademelerinden uzatılan “liyakat nişanı”.
İş henüz oraya kadar varmadı ama bizler gazetecilikte Fatih Altaylı’nın namus sıralamasındaki ilk ona giremeyenler olarak basın tarihi çöplüğünde yerimizi önce almış olduk. 
1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Haber Artı Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0242 844 30 51 | Faks : 0242 844 30 51 | Haber Scripti: CM Bilişim