1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. FAİLLERİN KİM OLDUĞU BİZCE MALUMDUR
FAİLLERİN KİM OLDUĞU BİZCE MALUMDUR

FAİLLERİN KİM OLDUĞU BİZCE MALUMDUR

"Bu tür katliamların amacı tüm diktatörlerin dünyada gerçekleştirdikleri gibi halkı, demokratik çevreleri sindirmek amacıyla yapılmıştır

A+A-

 DEMOKRATİK Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Hatip Dicle, Ankara'daki bombalı saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtirken, "Bu tür katliamların amacı tüm diktatörlerin dünyada gerçekleştirdikleri gibi halkı, demokratik çevreleri sindirmek amacıyla yapılmıştır.

Faillerin kim olduğu bizce malumdur" dedi.

"FAİLLLERİN KİM OLDUĞU BİZCE MALUMDUR"

DTK binasında Ankara'da düzenlenen saldırı hem de PKK'nın ilan ettiği eylemsizlik kararınını Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasının da aralarında bulunduğu bir çok sivil toplum kuruluşları ile değerlendiren DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle, ortak açıklamayı kendisi yaptı. Dicle, Ankara'daki bombalı saldırıyı şiddetle kınadıklarını dile getirerek, lanetlediklerini söyledi. Bombalı saldırının faillerinin kimler oldukları bildiklerini ifade eden Dicle, şöyle dedi:

DİYARBAKIR MİTİNGİNİ BOMBALAYANLAR

"Bu tür katliamların amacı tüm diktatörlerin dünyada gerçekleştirdikleri gibi halkı, demokratik çevreleri sindirmek amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle toplantımızda bu vahşeti kınarken, aynı zamanda bu tür olayların bizleri yıldırmayacağını, demokrasi çevreleri olarak mücadelelerimizi bundan sonda daha güçlü bir şekilde yapacağımızı kararlaştırmış durumdayız. Faillerin kim olduğu bizce malumdur. Daha önce Diyarbakır mitingini bombalayanlar, Kobani'de katliam yapanlar, Suruç'ta gencecik insanlarımızı bombalarla paramparça edenler bu katillerle aynı çerçevede olduğunu, bunun adı DAİŞ olsun veya bir başka örgüt olsun ama sonuçta Türkiye halklarına dayatılan ve AKP zihniyetinin de bu konuda DAİŞ zihniyetiyle birleştiğini toplantıda altını çizdik. Dolayısıyla katillerin kim olduğunu aslında biliyoruz. Eğer daha önce yapılan katliamların sorumluları ortaya çıkmış olsaydı, bugün bu katliama cesaret edemeyeceklerinin inancı belirtmek istiyoruz. Sayın Başbakan açıklamalarında, miting meydanında önlem aldıklarını söyledi ama AKP'nin bütün mitinglerinin nasıl korunduklarını halkımız biliyor."

“KCK'NIN EYLEMSİZLİK KARARINA GÜÇLÜ BİR DESTEK"

KCK'nın eylemsizlik kararının aldığı zamanda bombalı saldırının meydana geldiğini Dicle, şunları söyledi:

"Bizler aynı zamanda bu katliamın KCK'nın 'Eylemsizlik' ilan edildiği gün olmasını çok manidar buluyoruz. Barıştan korkan, savaş isteyen kesimlerin, barışı isteyen kesimlere karşı nasıl saldırganca davrandıkları örneğini hep yaşayarak gördük. KCK'nın eylemsizlik kararına güçlü bir destek verdiğimizi kararlaştırdık. Devleti de, başta AKP hükümeti olmak üzere bu eylemsizlik kararına uygun bir pozisyon almasını ve insanlarımızın savaş ve çatışmadan uzak, sorunlarını demokrasi içerisinde tartışacak zeminin yaratılması için de çağrımızı yineliyoruz. Eylemsizlik kararına büyük destek veriyoruz, devleti de operasyonları durdurarak, gerillanın girdiği bu eylemsizlik kararına uymasını bekliyoruz."

"KRİZ MASASI" KURULDU

Ankara'daki bombalı saldırıyı protesto etmek için bugün Diyarbakır'da geniş katılımlı bir yürüyüş düzenleyeceklerini anlatan Dicle, yürüyüşün başlangıç noktasının 12 Eylül 2006 tarihinde Koşuyolu Parkı'nda çoğu çocuk 10 kişinin öldüğü patlamanın meydana geldiği yerden başlatılacağını, 4 kişinin öldüğü yüzlerce kişinin de yaralandığı 5 Haziran 2015 tarihinde HDP mitinginde yaşanan patlamanın meydana geldiği İstasyon Meydanı'na kadar yürüyeceklerini söyledi. Hatip Dicle, ilan edilen 3 günlük yasta STK'lar olarak çeşitli eylem ve etkinlikler düzenleyeceklerini kaydederek şöyle dedi:

"Herkese ev ve işyerlerine siyah bayrak asması çağrısında bulunuyoruz. Her akşam saat 20.00'da gürültü eylemi de düzenlenecek. Ayrıca Ankara'daki bombalı saldırıya karşı yapılacak eylemleri koordine etmek için sivil toplum kuruluşlarımız Diyarbakır'da bir kriz masası oluşturdu."

Toplantıya katılan STK temsilcileriyle yaptıkları görüşmelerin ardından sokağa çıkma yasağı ilan edilen merkez Sur İlçesi için bir komisyon oluşturduklarını ifade eden Dicle, yasağın kaldırılması için komisyon üyelerinin, Diyarbakır Valisi ile bir görüşme yapacvaklarını söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.