1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. FACİAYA NE DEDİ
FACİAYA NE DEDİ

FACİAYA NE DEDİ

Başbakan'dan faciaya ilişkin ilk açıklamalar...

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da düzenlenen Uluslararası Yılın Haber Görüntüleri Ödül Töreni'nde Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden kazasına ilişkin açıklama yaptı.

Erdoğan, bölgede çalışmaların devam ettiğini belirterek, Bakan Taner Yıldız'ın bölgeye koordinasyonu sağlamak için gittiğini dile getirdi. Başbakan Erdoğan şunları kaydetti; "Soma ilçesindeki kömür ocaklarında çıkan yangın sebebiyle şu anda edebiyete intikal eden kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum, yaralı kardeşlerime şifa diliyorum. Şu anda ocaktaki kardeşlerimizle ilgili çıkarma çalışmaları devam ediyor. Bir kısım çıkan kardeşlerimiz var, diğerleriyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Temennimiz odur ki diğer kardeşlerimizi kurtarabilme imkanını yakalarız. Tabi tüm ailelere, ölen kardeşlerimin ailelerine sabır diliyorum, yaralıların aynı şekilde sabırlar temenni ediyorum. Haberi alır almaz bölgedeki tüm birimlerimizle kurtarma çalışmalarımız başlatılmış durumda. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız çalışmaları yerinde koordine etmek için ekibiyle, Balıkesir ve Manisa milletvekilleri aynı şekilde onlar da yoldalar. Ve mahsur kalan işçilerimizin kurtarılması içinde AFAD başta olmak üzere, aynı şekilde kömür işletmelerinin kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah önümüzdeki saatlerde daha net bilgiler ve gönlümüzü ferahlatacak haberler almayı ümit ediyoruz."

"BAŞBAKAN'DAN SOMA'DAKİ FACİAYA VE KURTARMA ÇALIŞMALARINA YAKIN TAKİP"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'daki maden faciasıyla ilgili gelişmeleri ve kurtarma çalışmalarını yakinen takip ettiği bildirildi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bölgeye göre Erdoğan, Ankara'da resmi konutta kendisinden bilgi aldığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı Soma'ya göndermesinin ardından, gelişmeler ve yürütülen çalışmalar hakkında, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, AFAD Başkanı Fuat Oktay başka olmak üzere yetkililerden telefonla bilgi aldı.

Enerji Bakanı Yıldız'ın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Halil Etyemez, Sağlık Bakanı Yardımcısı Ağah Kafkas, AFAD Başkanı Oktay, Maden İşleri Genel Müdürü Hamdi Yıldırım, TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş'ın de arada bulunduğu yetkililerin de Soma'ya gitmek üzere yola çıktığı bilgisi edinildi. Öte yandan AK Parti'nin Manisa ve Balıkesir milletvekillerinin de Soma'ya gidecekleri öğrenildi. 

"MEDYA, BİZİM, MUHALEFETİN, TERÖRÜN NE DE İHANETİN YANDAŞI OLSUN MEDYA OBJEKTİF OLSUN"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da düzenlenen Uluslararası Yılın Haber Görüntüleri Ödül Töreni'nde konuştu. Basın özgürlüğü konusunda Türkiye'nin haksız eleştirilere maruz kaldığını belirten Başbakan Erdoğan, "Medya ne bizim ne muhalefetin ne terörün ne de ihanetin yandaşı olsun. Medya objektif olsun. Türkiye, basın özgürlüğü konusunda son derece acımasız ve haksız biçimde eleştirilere maruz kalıyor. Hiç sorun olmadığı kanısında değilim. Basın özgürlüğü konusunda en ideal noktada olduğumuzu da hiçbir zaman söylemedim. Ancak bu alanda yapılan eleştireler hakkaniyet sınırını aşıyor" dedi. 

"MEDYA, "DİKTATÖR" KAVRAMINI SONSUZ, SINIRSIZ BİR ÖZGÜRLÜK İÇİNDE KULLANILABİLİYOR"

"Bu ülkede basın özgürlüğü yok. Ama nasıl oluyorsa, her gün manşetlerden ve ekranlardan sınırsızca, Başbakan'a hakaret edilebiliyor. Bu ülkede bir diktatör olduğu iddia ediliyor. Medyada bu çirkin kavramı, özellikle sonsuz, sınırsız bir özgürlük içinde kullanılabiliyor. İnanın batı ülkelerinde, böyle bir tavrı göremezsiniz, göremiyorsunuz. Amerika'da Gazeteci Helen Thomas kovuldu Beyaz Saray'a girişi yasaklandı. Her ülkede bu yapılıyor. Ama hiç biri acımasızca eleştirilmiyor" diye konuştu. 

"İSRAİL ÖZGÜR BASIN KATEGORİSİNDE BİZİM ÜLKEMİZ, ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKELER, KATEGORİSİNDE"

İsrail'in özgür basın kategorisinde olduğunu buna karşılık Türkiye'nin özgür olmayan ülkeler kategorisine alınmasını eleştiren Başbakan Erdoğan,

"İsrail'i özgür basın kategorisine alan uluslararası kuruluşlar, bizim ülkemizi, özgür olmayan ülkeler, kategorisine alabiliyor. Hapisteki gazeteciler ithamını bugün bir kez daha açıkladım. 44 kişi hapiste diyorlar. Doğrusu şudur: Mesleğini gazeteci olarak beyan eden 19 kişi tahliye edildi. 6 kişi tutuklu yargılanıyor. 18 kişi de hüküm giymiş durumda. Hüküm giyenler, banka soymak, polis katletmek, bombalı saldırı ve evrakta sahtecilik gibi suçlardan hüküm giydiler. Bunları göstererek eleştirmek hakkaniyete sığar mı? 77 milyon hepimiz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Ortak kaderi paylaşıyoruz" ifadelerine yer verdi. 

"TÜRKİYE'YE YAPILAN ALGI OPERASYONUNA SESSİZ KALAMAYIZ DESTEK VEREMEYİZ"

Türkiye'ye karşı yapılan algı operasyonuna sessiz kalınamayacağını belirten Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: "Hükümete operasyon yapıyorlar diye, Türkiye'ye yapılan algı operasyonuna sessiz kalamayız destek veremeyiz. Türkiye'de basın özgür değil diyenler, dikkatinizi çekiyorum sadece, şahsımı, partimi, hükümeti değil, 77 milyon aziz milletimizi de zan altında bırakıyor. Bu ülkeye topyekûn haksızlık yapıyorlar. Biz AB'ye tam üyelik hedefinde ilerleyen bir ülkeyiz. Demokratik bir ülkeyiz. Başbakanlar gelir gider, Türkiye'nin her alanda 12 yıl öncesine göre daha özgür olmadığını kim iddia edebilir. Belgelesinler, ispatlasınlar. Sorunları çözerek ilerleyeceğiz birlikte mücadele edeceğiz." 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.