1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EURO KAZANDIRDI BORSA BATIRDI
EURO KAZANDIRDI BORSA BATIRDI

EURO KAZANDIRDI BORSA BATIRDI

Euro, Eylül'deki atağı ile üç ve altı aylık getirilerde de öne geçerken, borsa, tahvil ve mevduat yatırımcıları ise zarar etti.Türkiye İstatistik...

A+A-

Yatırım araçları içinde, yatırımcısına Eylül ayında en yüksek reel getiriyi euro sağladı. Euro, Eylül'deki atağı ile üç ve altı aylık getirilerde de öne geçerken, borsa, tahvil ve mevduat yatırımcıları ise zarar etti.

TÜİK VERİLERİ ŞÖYLE

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları verilerine göre, Eylül'de en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 4.80, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 5.46 oranlarıyla euroda gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; Eylül'de külçe altın yüzde 4.42 ve dolar yüzde 3.89 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yüzde 5.28, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 2.99 ve mevduat faizi yüzde 1.11 oranlarıyla yatırımcısına kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise külçe altın yüzde 5.08 ve dolar yüzde 4.55 reel getiri sağlarken, BIST 100 Endeksi yüzde 4.68, DİBS yüzde 2.38 ve mevduat faizi yüzde 0.49 yatırımcısına kaybettirdi.

3 AYLIKTA EURO ÖNDE

Euro üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9.17, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 10.04 ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11.84, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11.14 en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylıkta lider euro, borsa kaybettirdi

Altı aylık değerlendirmeye göre Euro; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14.80, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 17.01 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 13,75, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 12,09 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

YILLIKTA LİDER DOLAR

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde dolar; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 27.36, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 26.14 ile yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12.52, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13.36 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.