1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ESKİ ADALET BAKANINDAN SES KAYDINA ŞOK AÇIKLAMA
ESKİ ADALET BAKANINDAN SES KAYDINA ŞOK AÇIKLAMA

ESKİ ADALET BAKANINDAN SES KAYDINA ŞOK AÇIKLAMA

Başbakan Erdoğan ile eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında olduğu öne sürülen ses kayıtlarında yargıya müdahale iddiaları vardı.

A+A-

"KAALE ALMIYORUM"
Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, internete düşen ses kayıtlarıyla ilgili konuştu. Ergin, "Tapeler GDO'lu. Kaale almıyorum" dedi.

İLLEGAL ÜRÜNMÜŞ

Başbakan Erdoğan ile eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında olduğu öne sürülen ses kayıtlarında yargıya müdahale iddiaları vardı. Sadullah Ergin o tapelerle ilgili konuştu. "GDO'lu tapeler üzerinden yorum yapmak istemiyorum" diyen Ergin, "İllegal bir faaliyetin ürünü olan bu olayın içeriğini tartışarak ona meşruiyet kazandırmak istemiyorum. Kaale de almıyorum" ifadelerini kullandı. Ergin ayrıca, yayınlanan tapelerle ilgili hukuk mücadelesi vereceklerini ve olayın takipçisi olduklarını da söyledi.

NE KONUŞMUŞLARDI ?

Başbakan Erdoğan’ın Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüşmesi ‘yargıya müdahale’nin kanıtı olarak internete verildi. Sosyal medya dün akşam bu video'da ki şok eden iddialar deprem etkisi yarattı. Bir saat içinde binlerce kişi videoyu tıkladı. 

Yayımlanan görüşmelerden ilkinin konusu ise Aydın Doğan’ın SPK’ya muhalefet iddiasıyla hakkında açılan ve söz konusu telefon görüşmesi sırasında görülen dava.

Başbakan Erdoğan, Eski Bakan Ergin’e Aydın Doğan’ın görülecek olan davasında Doğan hakkında ağır bir sonuç çıkacağını söylüyor.

İkinci görüşmede Başbakan Erdoğan, Aydın Doğan’ın davasının görüldüğünü ve Doğan hakkında beraat kararının verildiğini söylüyor.

Mahkemenin hakiminin Alevi olduğu yönünde bir bilgi olduğunu söyleyen Ergin’e Erdoğan, SPK’nın ‘şok olduğunu’ söylüyor.

MAHKUM OLMASI GEREK BUNLARIN

Bunun üzerine davanın Yargıtay’a gideceğini daha sonra da Ceza Genel Kurulu’na gideceğini hatırlatan Erdoğan, süreç hakkında bilgi almak istiyor.

Adalet Bakanı Ergin ise Ceza Genel Kurulu’nda sorun olmayacağına garanti veriyor.

Bu sözlerin üzerine ise Başbakan Erdoğan, SPK’nın hassasiyetini ‘kesinlikle bunların mahkûm olması lazım’ sözleriyle belirtiyor.

‘BİZ ONUNLA OYNADIK MI?’

Ceza Kurulu’nun kişi sayısının kaç olduğunu soran Başbakan Erdoğan Ergin’den 25-30 kişilik bir yapı cevabını alıyor. Bu kez Erdoğan, yeni çıkarılan kanunla kişi sayısıyla oynayıp oynamadıklarını soruyor.

Bakan Ergin ise yeni kanun sonrası yapılan değişikliğe değindikten hemen sonra avukatlıktan gelen yaklaşık bir 2000′e yakın kişinin sisteme transfer olduğunu belirtiyor...

AYDIN DOĞAN’IN SPK DAVASI

İstanbul 7′inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya iş adamı Aydın Doğan ve Sermaye Piyasası Kurulu avukatları katıldı.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından hakim Abuzer Kaya, hazır bulunan sanık iş adamı Aydın Doğan’a, Yargıtay’ın bozma kararına karşı diyeceklerini sordu.

Doğan ise dava konusu yurt dışı şirketlerini, Hazine’nin verdiği izinle, bir kısım vergi muafiyeti kolaylıklarından yararlanma ve olası ekonomik kriz durumlarında diğer şirketlerini güvence altına almak amacıyla kurduklarını iddia etti.

Sermaye Piyasası Kurulu avukatları da Yargıtay’ın bozma kararına uyularak suçun birden fazla işlendiğini ve mahkemenin bu durumu göz önünde bulundurarak sanıklar hakkında cezai işlem uygulamasını talep etti.

Mahkeme ise suçun yasal unsurları itibariyle oluşmadığı gerekçesiyle Aydın Doğan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın beraatine karar verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.