1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ERMENİLERİN BELGELERİ İLE ERMENİ SOYKIRIMI İDDİASI
ERMENİLERİN BELGELERİ İLE ERMENİ SOYKIRIMI İDDİASI

ERMENİLERİN BELGELERİ İLE ERMENİ SOYKIRIMI İDDİASI

Rus arşivlerinden yararlanılarak hazırlanan "Ermeni Belgeleriyle 1915" adlı belgeselin ilk gösterimi İngiltere'nin başkenti Londra'da yapıldı.

A+A-

Rus arşivlerinden yararlanılarak hazırlanan "Ermeni Belgeleriyle 1915" adlı belgeselin ilk gösterimi İngiltere'nin başkenti Londra'da yapıldı.

TURHAN ÇÖMEZ'DE KATILDI

İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği gösterime belgeselin yönetmeni Serkan Koç'un yanısıra eski AKP milletvekili Turhan Çömez, Londra'da faaliyet gösteren çok sayıda Türk sivil toplum örgütünün temsilcisi, akademisyen, basın mensubu ile yerli ve yabancı konuk katıldı.Programda ayrıca Maltepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Orhan Çekiç, "Emperyalizmin Ölü Doğmuş Çocuğu: Ermenistan" adlı kitabını hakkında konuşarak konukların sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili sorularını yanıtladı.Doç Dr. Orhan Çekiç, Ermenilerin 1. Dünya Savaşı yıllarında Emperyalist güçler tarafından toprak verme ve devlet kurma vaatleriye kandırılarak Osmanlı'ya karşı cephe aldıklarını, asıl meselenin Türk ve Ermeni halkları arasında değil; devletler arasında yaşanan çıkar ilişkilerinden kaynaklandığını kaydetti.

"TÜRKİYE HALKI SOYKIRIMCI OLARAK İTHAM EDİLEMEZ

"Doç Dr. Orhan Çekiç'in ardından konuşan yönetmen Serkan Koç, belgeseli asıl yapma gayesini anlattı. İsyankar bir yapıya sahip olduğunu ve haksızlığa karşı isyan eden biri olduğunu söyleyen Koç, şöyle devam etti: "Yakın bir zamanda büyükannemin Ermeni olduğunu öğrendim. Şunu biliyorum, bizim Anadolu'ya 72 millet derler. Bir çok kavmin, milletin ortak yaşadığı bir coğrafyadır. Aynı zamanda kendimi hem Ermeni, hem Türk, hem Rum hem Pomak olarak görüyorum. Türkiye halkının soykırımcı olarak ithaf edilmesine isyan ediyorum."Türkiye'de 1915 yılındaki olaylarla ilgili ne yazık ki yeteri kadar çalışma yapılmadığını söyleyen Koç, böyle bir konuya eğildiklerinde toplumdan büyük bir destek göreceklerini bildiklerini ve tam da düşündükleri gibi olduğunu kaydetti. Koç, kendisinin bağımsız bir belgesel yapımcısı olduğunu vurgulayarak hiç kimse ya da kurumdan destek almadığını sözlerine ekledi

."BELGESELİN TANIĞI ERMENİSTAN'IN İLK BAŞBAKANI"

Programın sonunda DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Serkan Koç, belgeselin gerçekliği ve tarafsızlığı konusunda şunları söyledi: "Bir tane gerçek var. İki tane gerçek yok. Bizim tanığımız herhangi bir tarihçi değil ya da herhangi bir belge de değil. Bizim belgeselimizin tanığı Ermenistan'ın ilk Başbakanı. Bir Ermeni. Aynı zamanda 1914 -15 yıllarında Doğu Anadolu'da kurulan Taşnak Çeteleri olarak örgütlenen oluşumun başındaki kişi. Bugünkü herhangi bir teşkilatı ya da partiyi düşünün o partinin bir numarası olan kişi. Bizim tanığımız Ovanes Kaçaznuni. Kendisi bizzat Emperyalist güçlerin, başta İngiltere, Fransa, Çarlık Rusyası olmak üzere bu ülkelerin oyunlarına geldiklerini, Türk köylerinde katliamlar yaptıklarını kendisi söylüyor. Filmde hiç Türk belgesi gördünüz mü? İngiliz, Fransız ve en önemlisi Rus arşivlerindeki belgelerle bu filmi yaptık. Bu açıdan bakıldığında filmin son derece hatta tamamiyle tarafsız olduğunu düşünüyorum. Konuşanların tamamına yakını yabancı. Hatta bunların bir kısmı film yapılana kadar soykırım olduğundan şüphe duyan, bunu araştıran ve daha sonra böyle bir şeyin olmadığına kani olan insanlar.

"ERMENİ ARŞİVLERİNE ULAŞILAMIYOR

Belgeselde, Dr. Mehmet Perinçek'in bundan 8 yıl kadar önce araştırdığı ve daha önce hiç kullanılmamış Rus arşivlerinden yararlandıklarını belirten Koç, bulduğu kaynakları filmde kullandıklarını söyledi. Koç, Rus ve Osmanlı arşivlerinin araştırmacılara sonuna kadar açık olduğunu ancak Ermenistan arşivlerine ulaşılamadığını sözlerine ekledi.'Ermeni Belgeleriyle 1915' belgeselinin İngiltere'nin başkenti Londra'nın yanı sıra diğer Avrupa başkentlerinde, Amerika ve Avustralya'da da gösterime girmesi planlanıyor. 1980'li yıllarda yapılan ve hiçbir yerde kullanılmamış röportajları içeren ve 5 ayda tamamlanan belgesel, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Arapça, Rusça, Ermenice ve Türkçe dillerinde hazırlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.