1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Erkeklere Müjdeli Haber
Erkeklere Müjdeli Haber

Erkeklere Müjdeli Haber

Erkeklere müjde

A+A-
PROSTAT KANSERİ SAVAŞINDA ÖNEMLİ GELİŞME
 
Türkiye’de her yıl 12 erkekten biri prostat kanserine yakalanıyor. Dünya çapında ise her yıl 220 bin erkek prostat kanseri yüzünden hayatını kaybediyor. Ancak bu acımasız istatistikler umudun olmadığı anlamına da gelmiyor. Hâlâ iyimser olmak için sebeplerimiz var. İşte biz de size bunlardan yedi tanesini sunuyoruz.İngiliz BBC yayın kuruluşunda bu gün yer alan bir haber erkekler için çok önemli bir yeniliği müjdeler nitelikte. Prostat kanserinde en önemli kararlardan biri, prostatın alınma ameliyatı aşaması. Bu güne kadar uygulanan teşhis ve ameliyat kararı verilmesi yöntemlerinde önemli bir buluşun ayrıntılarının verildiği haber şöyle.

GEREKSİZ AMELİYAT OLMAYACAKSINIZ
 
Bir araştırmaya göre, tümörün ne ölçüde saldırgan olduğunu öngören yeni bir prostat kanseri testi, erkeklerin gereksiz yere ameliyat olmasını önleyebilir. İngiltere Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsü toplantısında sunulan veriler, bir genetik testin saldırgan olanla, yavaş büyüyen tümörleri ayırt edebileceğini gösteriyor.

PROSTAT ERKEKLER İÇİN BÜYÜK SORUN
 
Kanser tedavisinde en büyük sorunlardan biri ameliyatın gerekli olup olmadığını tespit etmek.
Kanserle savaş dernekleri başarılı bir testin bir "dönüm noktası" olacağını söylüyor.
Prostat kanseri İngiltere'de erkekler arasında en sık görülen kanser türü.
Her yıl 40 binden fazla kişiye prostat kanseri teşhisi konulurken, 10 bin kişi bu kanserden ölüyor.

NASIL BİR YÖNTEM
 
Prostatı ameliyatla alma kararı, tümör örneğinin mikroskop altında incelenmesiyle alınıyor.
Ancak, bu yöntemin kısırlık, iktidarsızlık ve idrar tutamama gibi yan etkileri var.
Myriad Genetics firması tarafından geliştirilen test genlerin tümörün içindeki aktivite düzeyine bakıyor.
 
Londra Queen Mary Üniversitesi tarafından bağımsız değerlendirilmesi de yapılan test, hücrelerin bölünmesinde etkin olan 31 genin yüksek ölçüde aktif olduğuna işaret ederse, bu kanserin agresif olduğunu gösteriyor.

DÖNÜM NOKTASI
 
İngiltere Prostat Kanseri Vakfı Araştırma Müdürü Dr Iain Frame yeni yöntem hakkında "Agresif prostat kanserini, olmayandan ayırt etmek için etkili bir test geliştirilmesi hastalıktan etkilenmiş olanlar için bir dönüm noktası olabilir Bu çalışmanın sonuçları kesinlikle ilgi çekici. Biz bu alandaki gelişmeleri büyük ilgiyle izleyeceğiz." dedi.
İngiltere Kanser Araştırma vakfı Başkanı Dr Harpal Kumar da şunları söyledi: "Agresif ve yavaş büyüyen tümörleri ayırt edebilmek prostat kanseri tedavisinde önemli bir adım atmanıza yardımcı olacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.