1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan'ın Yüce Divan Dosyaları
Erdoğan'ın Yüce Divan Dosyaları

Erdoğan'ın Yüce Divan Dosyaları

Türkiye tarihinde görülmemiş yolsuzluk soruşturması

A+A-

ERDOĞAN'IN YÜCE DİVAN DOSYALARI KABARIYOR


CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu'nda Erdoğan'ın savcıları hedef göstermesine sert çıktı. Erdoğan'ın Yüce Divan dosyalarının kabardığını belirten Umut Oran "Başbakan'ın her konuşması, her söylediği suç Başbakan'ın Yüce Divan dosyaları kabarıyor." dedi. Sansürsüz haber'de yer alan bilgilere göre Oran Şöyle devam etti.
 
Güzel günlerin yakın olduğunu söyleyen Umut Oran "Türkiye'yi girdaptan aydınlığa CHP çıkaracaktır" dedi. Yerel Seçimlere de Genel Seçimlere de hazırlandıklarını belirten Umut Oran belediye başkan adaylarına büyük işlerin düştüğünü söyledi. Oran Belediyecilik anlayışlarının sosyal devlet ve sosyal adalet şeklinde tanımladı.
 
Başbakan Erdoğan'ın, oğlu Bilal Erdoğan'ı kurtaracak durumda olmadığını belirten Oran "Çember daralıyor, Başbakan kendini kurtaracak durumda değil, görevini kötüye kullanıyor, Bilal Erdoğan'ı değil kendini kurtamaya bakmalı" dedi


UMUT ORAN; AKP'DE İÇİŞLERİ BAKANI OLACAK MİLLETVEKİLİ YOK MU?
Umut Oran resmi sitesinden yaptığı aöıklamada ise şu görüşlere yer vermişti.

CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı suçlayıp istifaya davet ederek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile milletvekilliğinden istifa eden Erdoğan Bayraktar’ın sözleri ve İstanbul’da engellenen yolsuzluk soruşturmasını gündemine aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Dün yaptığınız açıklamada “kirli arkadaşları aramızdan ayıkladık” ifadesinde bulundunuz, Bir Başbakan olarak, “kirliliği” bildiğiniz halde bu tarihe kadar gereken adımları neden atmadınız? İstifa yazısının içeriğini neden siz doldurdunuz ve bakanlara dayattınız? Bu işlemler nedeniyle herhangi bir maddi kazanç elde ettiniz mi? Bu kazancı hangi yolla temin ettiniz?” diye sordu.

Türkiye tarihinde görülmemiş yolsuzluk soruşturması

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran yazılı bir açıklama yaparak, “Erdoğan Hükümeti Türkiye tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir yolsuzluk soruşturmasının konusudur. 17 Aralık 2013 tarihinden itibaren Başbakan Erdoğan bu yolsuzluk soruşturmasında çıkan iddialara cevap vermek yerine bazı komplo teorileri kurmuş, yargı ve emniyeti baskı altına almaya çalışmış, soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürümesine engel olacak bir tarzda davranmıştır” dedi.
Önergelerin içi boşaltıldı sorularımızı halka soralım
“Bugün yaşanan gelişmeler ışığında Erdoğan’ın bazı sorulara cevap vermesi gerekir. AKP döneminde TBMM’de soru önergeleri de etkisizleştirildiği için artık soru işaretlerinin kamuoyu aracılığıyla bizzat halkımız tarafından seslendirilmesi gerekmektedir” diyen Umut Oran, şu soruları dile getirdi:

İstifa yazılarını siz mi yazdınız?

- Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a “rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyonu yayınlayınız” yönünde bir talimat verdiniz mi? İstifa yazısının içeriğini neden siz doldurdunuz ve bakanlara dayattınız?
- Erdoğan Bayraktar “Soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan’ın talimatıyla yapıldı” demektedir. İmar planlarında usule aykırı değişiklik yapılmasını talep ettiniz mi? İmar planı değişiklikleriyle çeşitli iş adamlarına çıkar sağlamak için devletin yetkisini kullandınız mı?

Maddi kazanç elde ettiniz mi?

- Ali Ağaoğlu’nun “Ben Başbakan’a yaptırdım açık ve net söylüyorum yapmadınız yapmadınız, Kadir Bey’e söyledim olmayınca ben de gittim büyük patrona, o da Bakana talimat verdi” diyerek açıkladığı usulsüz işleme neden izin verdiniz? Bu işlemler nedeniyle herhangi bir maddi kazanç elde ettiniz mi? Bu kazancı hangi yolla temin ettiniz?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.