1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan'ın Paketi Ters Tepti
Erdoğan'ın Paketi Ters Tepti

Erdoğan'ın Paketi Ters Tepti

A+A-
ERDOĞAN'IN PAKETİ TERS TEPİYOR
 
Oylarını artırmak için sözleşmelilerin kadroya geçilmesi, askerliğin 12 aya indirilmesi için gibi “seçim yatırımı” niteliğindeki popülist politikalarla oylarını artırmaya çalışan AKP bu kez zorlanıyor

BİR PARMAK BAL ÇALDILAR AMA
 
Oylarını artırmak için sözleşmelilerin kadroya geçilmesi, askerliğin 12 aya indirilmesi için gibi “seçim yatırımı” niteliğindeki popülist politikalarla oylarını artırmaya çalışan AKP bu kez “patinaj” çekiyor. AKP’nin oyları yerinde sayarken, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı “demokratikleşme” diye açıkladığı dincilere özgürlük paketinin ters teptiği belirlendi. Halkın yüzde 90’ı “Andımız”ın kaldırılmasına karşı. AKP’liler ve BDP’lilerin büyük bölümü bile anadilde eğitimin ülkeyi böleceğine inanıyor.

UĞUR DÜNDAR'IN ÇİZDİĞİ TABLO
 
Sözcü Gazetesi Yazarı Uğur Dündar, tarafsız araştırmalarıyla dikkat çeken Gezici Araştırma şirketinin Eylül ayı araştırmasını gündeme taşıdı. Dündar’ın köşesinde yer verdiği sonuçlara göre; bugün seçim olsa AKP, en fazla yüzde 42.5 oy alabilecek. CHP’nin oyları yüzde 27.3, MHP’nin oyları yüzde 18.1, BDP’nin oyları yüzde 9.5 düzeyinde.
 
Yerel seçimlerde ise AKP’nin durumu daha da kötü. AKP, yüzde 34.4 ancak oy alabilecek. Yerel seçimlerde CHP 29.5, MHP 25.1, BDP 7.7 oy alabilecek.
 
Hem yerel seçim hem de genel seçimlerde AKP’nin Marmara, İçi Anadolu ve Akdeniz’deki oylarında önemli kaymaların olduğu belirlenirken halkın yüzde 65.3’ünün batıya sırtını döndüğünü ve alternatif arayışlara girdiğini, bunun Türkiye’yi ileride zora sokabileceği söyledi.
 
Halkın yüzde 68.7’si Erdoğan’ın daha hoşgörülü ve uzlaşması olması gerektiğini söylerken, hükümetin insanların yaşam biçimine müdahale ettiğini düşünenlerin oranı da yüzde 68.7.

HALKIN %72'Sİ BÖLÜNME KORKUSU İÇİNDE
 
Hükümetin muhalefetin baskısıyla demokratikleşme paketine almak zorunda kaldığı seçimlerdeki yüzde 10’luk barajın düşürülmesini isteyenlerin oranı yüzde 64.9’a çıkarken, halkın yüzde 88.7’i okullarda sabahları okutulan andın kaldırılmasına karşı. AKP’li seçmenlerin yüzde 74’ü bile andın kaldırılmaması gerektiğini söyledi.
 
Pakette yer alan düzenlemelerden anadilde eğitime de halkın çoğunluğu karşı. Halkın yüzde 79.4’ü, AKP seçmenlerinin yüzde 64’ü, BDP seçmenlerinin yüzde 44’ü okullarda anadilde eğitim verilmesini istemiyor. Halkın yüzde 86.5’i, AKP’ye oy verenlerin yüzde 76’sı, BDP’li seçmenlerin yüzde 63’ü anadilde eğitimin ülkeyi bölebileceğini düşünüyor.
 
Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeleri onaylamayanların oranı yüzde 84.8’e ulaşıyor. Halkın yüzde 72’si bölünme korkusu yaşıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.