1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ERDOĞAN'IN ÖDÜLÜ YAHUDİLERİ İKİYE BÖLDÜ
ERDOĞAN'IN ÖDÜLÜ YAHUDİLERİ İKİYE BÖLDÜ

ERDOĞAN'IN ÖDÜLÜ YAHUDİLERİ İKİYE BÖLDÜ

Türk Musevi Cemaati ayağa kalktı

A+A-

Amerikan Yahudi Kongresi'nin Başbakan Erdoğan'a 2004'te verdiği cesaret ödülünü geri istemesinin ardından Türk Musevi Cemaati kararı kınadı ve örgütün başkanına yazdığı sert bir mektupla "Kararınızı gözden geçirmenizi istiyoruz" dedi.

İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle Başbakan Erdoğan ’ın Tel Aviv yönetimini soykırım yapmakla suçlamasını gerekçe gösterip 2004’te Erdoğan’a verdiği cesaret ödülünü geri isteyen Amerikan Yahudi Kongresi’ne Türk Musevilerden kınama geldi.

Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış’ın haberine göre Musevi Cemaati, resmi internet sitesinden Amerikan Yahudi Kongresi Başkanı Jack Rosen’a açık bir mektup yazarak, örgütün ödülü geri istemesiyle ilgili “Bu kabul edilemez talebinizi kınıyor ve kararınızı gözden geçirmenizi istiyoruz” dedi.
Türkiye ’de muhalefet partilerinin Gazze olaylarından beri Erdoğan’dan bu ödülü geri vermesini istediği ama hükümetin bu baskıları geri çevirdiği hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:

KARARI ÇOK TALİHSİZ BULDUK

“Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın kendisine on yıl önce verdiğiniz ödülü iade etmesi yönündeki talebinizi derin bir kırgınlıkla okuduk. Tam da Türk Dışişleri Bakanlığı’nın muhalefet partilerinden agresif bir şekilde gelen ödülü iade etme çağrılarını sert bir biçimde reddettiği ve İsrail’i siyaseten eleştirmenin kesinlikle Yahudi karşıtı açıklamalar olarak yorumlanmaması gerektiğini belirttiği bir sırada, bu kararı çok talihsiz bulduk.
Kaldı ki, Ortadoğu ’da tanık olduğumuz trajik kayıplar sırasında tüm köprüleri yıkmak uygun değil. Onun yerine bu krize doğrudan ya da dolaylı dahil olan tüm taraflar arasında ortaya çıkmış güven eksikliğini gidermeye çalışmak daha doğru. Dolayısıyla biz, bu kabul edilemez talebinizi kınıyor ve kararınızı gözden geçirmenizi istiyoruz.”

ERDOĞAN'A CESARET ÖDÜLÜ NE ZAMAN VE NEDEN VERDİ

Konuya ilşkin çeşitli kaynaklardan derlenmiş görüntüleri değerlendirmenize sunuyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.