1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN'IN O SÖZLERİNE TEPKİ YAĞIYOR
ERDOĞAN'IN O SÖZLERİNE TEPKİ YAĞIYOR

ERDOĞAN'IN O SÖZLERİNE TEPKİ YAĞIYOR

Recep Tayyip Erdoğan'ın Balıkesir'de yaptığı konuşmasında "Türkiye anonim şirket gibi yönetilmeli" sözleri tepkilere neden oldu.

A+A-

Hayalinde ki Başkanlık sistemine ulaşabilmek için il il gezerek AKP'ye oy isteyen ve 400 milletvekili hedefleyen Erdoğan canını dişine taktı. Her seçim döneminde yaptığı gibi önceden söylediklerinin tam tersini söyleyerek kamuoyunu şaşkına çeviren Erdoğan, "Kürt Sorunu yoktur" diyerek dün sadece muhalefeti değil AKP tabanını da şaşkına çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanlık Sistemi’ni anlatırken ülkeyi bir “anonim şirket” gibi yönetmek istediğini ifade etti. Balıkesir’de konuşan Erdoğan şunları söyledi;

“TÜRKİYE ANONİM ŞİRKET GİBİ YÖNETİLMELİ”

“Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemini geçmişten bu yana söyledim yine söylüyorum. Bu sistemde ısrar etmek milletimize haksızlıktır. Yeni Türkiye sizlerin Sivil toplum örgütlerinin işadamlarımızın ellerinde yükselecek. Sizden istirhamım Yeni Türkiye, Başkanlık Sistemi ve yeni anayasayı her fırsatta millete anlatın. Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye de öyle yönetilmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı yürü yürüyebilirsen. 400 milletvekili verdiğiniz zaman, yeni anayasa yapılacak ve başkanlık sistemi gelecek.

SARAY’INDAKİ PERSONEL SAYISINI ŞİMDİDEN KATLADI

Ülkeyi şirket gibi yönetmek isteyen Erdoğan daha şimdiden Saray’ındaki çalışan sayısını 2 bin 700’e çıkardı. Abdullah Gül döneminde ise bu rakam 718′di…

PEKİ ANONİM ŞİRKET NEDİR?

Anonim şirket, sermayesi belirli ve paylara bölünmüş ve borçlarından dolayı yalnız malvarlığıyla sorumlu bulunan şirkettir. Tamamı esas sözleşmede taahhüt edilmiş bulunan sermayeyi ifade eden esas sermaye 50.000 Türk Lirasından ve sermayenin artırılmasında yönetim kuruluna tanınmış yetki tavanını gösteren kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka açık olmayan anonim şirketlerde başlangıç sermayesi 100.000 Türk Lirası’ndan aşağı olamaz. Bu en az sermaye tutarı Bakanlar Kurulunca artırılabilir. Anonim şirketin kurulabilmesi için pay sahibi olan bir veya daha fazla kurucunun varlığı şarttır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.