1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. ERDOĞAN'IN MEMLEKETİNDE KÖPRÜYE KİLİTLİ KAPI TAKTILAR
ERDOĞAN'IN MEMLEKETİNDE KÖPRÜYE KİLİTLİ KAPI TAKTILAR

ERDOĞAN'IN MEMLEKETİNDE KÖPRÜYE KİLİTLİ KAPI TAKTILAR

Bu kapının yapılmasında ki iddia şöyle;Köprü üzerine kilitli bir kapı yaptıran köylüler, anahtarı olmayan yabancıların köprüden geçmesini ve alabalıklar ile şimşir ağaçlarına zarar vermesini önledi. denildi ama iddialar çok çeşitli.

A+A-

RİZE’nin Çamlıhemşin İlçesi Meydan Köyü sakinleri, yaylaya gitmek için Fırtına Deresi üzerine yaptırdıkları yaya köprüsünden geçen bazı kişilerin kırmızı renkli alabalıklara ve şimşir ağaçlarına zarar verdiğini görünce, ilginç bir tedbir aldı. Bu kapının yapılmasında ki iddia şöyle;Köprü üzerine kilitli bir kapı yaptıran köylüler, anahtarı olmayan yabancıların köprüden geçmesini ve alabalıklar ile şimşir ağaçlarına zarar vermesini önledi. denildi ama iddialar çok çeşitli.

BALIKLAR AVLANIYOR ŞİMŞİR KESİLİYOR İDDİASI

Çamlıhemşin İlçesine 16 kilometre uzaklıktaki 300 nüfuslu Meydan Köyü sakinlerinin yaz aylarında göç ettikleri Sicoğ yaylasına giden patika yol, Fırtına Deresi üzerine yaptırdıkları 20 metre uzunluğundaki yaya köprüsü ile ana yola bağlandı. Ancak köprünün yapımı sonrasında karşı kıyıdaki ırmakta yaşayan kırmızı benekli alabalıkların kaçak olarak avlandığını ve şimşir ağaçlarının kesildiğini fark eden köylüler, soruna ilginç bir çözüm buldu.

KAPI KÖPRÜNÜN ORTASINA YAPILDI

Köprünün ortasına kilitli bir demir kapı yaptırıldı, anahtarları da çoğaltılarak köylülere dağıtıldı. Köprüden karşıya geçmek isteyenler anahtarla kapıyı açıp geçiyor, sonra yine kilitliyor. Bu uygulama ile yabancıların köprüden geçmesi engellendi, kırmızı benekli alabalıklar ve şimşir ağaçları kurtarıldı. İddia böyle ama kağı köprünün ortasına yaptırılınca balık avlamak isteyenler karşıya geçmesine gerek kalmadı. Köprünün üzerinden rahatça avlanabilliyor. Öte yandan köprüye demir kapı ve kilit atkılmasında başka bir iddia daha ileri sürülüyor. "Kapı köpünün yapımım maliyetine iştirak etmeyenler için yapıldı" deniliyor

KAPI İŞE YARADI

Meydan Köyü Muhtarı Hayri Arabacı, köprüye kapı yapılması sonrasında artık balıkların avlanmadığını ve şimşir ağaçlarına zarar verilmediğini belirterek, “Kapı işe yaradı. Kırmızı benekli alabalıkları ve şimşir ağaçlarını kurtardık” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.