1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN'IN MAYIS HARCAMASI DUDAK UÇUKLATTI
ERDOĞAN'IN MAYIS HARCAMASI DUDAK UÇUKLATTI

ERDOĞAN'IN MAYIS HARCAMASI DUDAK UÇUKLATTI

Ramazan ayı boyunca binlerce kişiye sarayında iftar veren Erdoğan'ın Mayıs ayı harcamaları rekor düzeyde arttı.

A+A-

Geçici hükümetteki AKP, bol keseden harcıyor. Örtülü harcamaları da, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık harcamaları da arttı.Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre,  Mayısta 109.1 milyon lira olan örtülü ödenek harcamaları haziranda 167.7 milyon liraya çıktı. Erdoğan sarayında verdiği iftar davetlerinin çok mütevazi büyçe ile yapıldığını iddia etmiş, tüm dünyanın konuştuğu devasa masa içinde "sunta o masa" ibaresi kullanmıştı.

GEÇİCİ HÜKÜMET İLE HEM ATAMA HEM HARCAMA REKORU

Yeni hükümet kurulana kadar geçici hükümet olarak görevine devam eden AKP, bu arada bol keseden harcamaya devam ediyor. Mayısta 109.1 milyon lira olan örtülü ödenek harcamaları haziranda 167.7 milyon liraya çıktı. Güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları da haziran ayında neredeyse ikiye katlanarak 420.2 milyon liraya yükseldi. Haziran ayında Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın harcamaları da arttı.

GEÇEN YILA GÖRE UÇUŞA GEÇTİ

Maliye Bakanlığı bütçe verileri harcamalardaki artışı ortaya koydu. Ocakta 109.8 milyon, şubatta 214 milyon, martta 144.3 milyon, nisanda 51.4 milyon lira harcama yapılan örtülü ödenekte 6 aylık harcama toplamı ise 796 milyon 613 bin lira oldu. Oysa geçen yıl haziran ayında örtülü ödenekten 14 milyon 16 bin lira harcama yapılmıştı. Geçen yılın 6 ayındaki toplam harcama tutarı da 439 milyon 52 bin liraydı. Örtülü ödenekte bu yılın 6 ayında yapılan toplam harcama ile geçen yılın 6 ayında yapılan toplam harcama karşılaştırıldığında ortaya çıkan artış da dikkat çekti.

HAZİRAN'DA PARALAR NEREYE GİTTİ

Güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları da haziran ayında arttı. Mayıs ayında 264.8 milyon lira harcama yapılan güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları haziranda 420.2 milyon liraya çıktı. Güvenlik ve savunma için ocakta 35 milyon, şubatta 52.1 milyon, martta 157.7 milyon, nisanda da 226.4 milyon lira harcama yapılmıştı. Haziranda 6 ay içerisindeki en yüksek harcama yapıldı.

FAZLA 35 MİLYONU SEÇİM GEZİLERİNE Mİ HARCADI ?

Genel bütçeli idarelerin bütçe giderlerinin kurumsal sınıflandırılması tablosuna göre, Cumhurbaşkanlığının da Başbakanlığın da harcamaları arttı. Mayıs ayında 19 milyon lira harcama yapan Cumhurbaşkanlığı, haziranda 54.6 milyon liralık harcama gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı ocakta 10 milyon, şubatta 13.2 milyon, martta 17.7 milyon, nisanda 16.4 milyon liralık harcama yaptı.

HESAP SORULAMAYACAK MİKTARLAR KANATLANDI

Başbakanlığın mayısta 191.2 milyon lira olan harcaması da haziranda katlanarak 331 milyon 85 bin liraya çıktı. Başbakanlığın ocak harcaması 120.2, şubat harcaması 340.4, mart ayı harcaması 155.6, nisan ayı harcaması 32 milyon liraydı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler