1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. ERDOĞAN'IN DÜŞEN UÇAK KRİZİ AÇIKLAMASININ PERDE ARKASI
ERDOĞAN'IN DÜŞEN UÇAK KRİZİ AÇIKLAMASININ PERDE ARKASI

ERDOĞAN'IN DÜŞEN UÇAK KRİZİ AÇIKLAMASININ PERDE ARKASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan İSEDAK toplantısı açılışında yaptığı konuşmada düşürülen Rus uçağı konusunda açıklamalar yaptı.

A+A-

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. toplantısının açılışına katıldı.Erdoğan'ın açıklamasında ön plana "Sınır güvenliğimiz ve hava sahamızın ihlali" konuları ön plana çıkıyormuş gibi görünsede Rusya ve Batıya gönderilmiş mesajlar vardı. Türk vatandaşlarınada mesajlar vermeyi ihmal etmeyen Erdoğan'ın ortaya çıkan krizin olası sonuçlarından tedirgin olmaya başladığı netleşmeye başladı. İşte Erdoğan'ın o mesajları.

İÇ SİYASETE MESAJLAR

Konuşmasının sonunda Sadece kendi güvenliğimizi ve kardeşlerimizin hukukunu savunuyoruz" diyerek, bir kısmını etkilemeyi başladığı Milliyetçi kesimlerin Türkmen kardeşlerimiz eleştirilerine son vererek AKP'ye geçmelerini sağlama projesini bir adım daha ileri götürmek.

BATI DÜNYASINA MESAJLAR

Sınır güvenliğimizi ve hava sahamızı koruduk. Rusya IŞİD'i değil oradaki Esad muhaliflerini bombalıyordu. Bizde Rus uçağını vurduk. Arkamızda olun bizi destekleyin.

RUSYA'YA MESAJLAR

Erdoğan iktidarı döneminde büyük bir dostluk geliştirdiği Rusya Lideri Putin ile köprüleri atmanın en çok ekonomik sonuçlarını hesap etmeye başlamış olmalı. Verdiği mesajın özeti şu anlama geliyor. Bu işi uzatmayalım, hepsi hepsi bir uçak düşürdük. Ekonomik işbirliğimizi sürdürelim. Boru hattı projemize devam edelim. Ben bu gerilimi tırmandırmak istemiyorum. Zaten uçağın sizin olduğunu bilmeden düşürdük. Suriye uçağı sanmıştık

Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların diplomatik kaynaklara göre verdiği mesaj bu. İşte o mesajın ayrıntıları.

"5 DAKİKA İÇİNDE 10 KEZ İKAZ EDİLMİŞTİR"

Açılışta konuşan Erdoğan, Rus savaş uçağının düşürülmesine değindi. Erdoğan, "Dün bir kez daha bölgenin istikrarını, huzurunu ve geleceğini dikkate almayan özensizce atılan adımların ne tür müessif sonuçlar verebileceğine hep birlikte şahit olduk." dedi.

MİLLİYETİ BELİRSİZ DEDİ

Dün sabah saatlerinde hava sahamızı ihlal eden milliyeti belirsiz 2 uçak Yayladağı Hatay bölgesinde sınır ihlali yapmamaları konusunda 5 dakika içinde 10 kez ikaz edilmiştir. Askeri makamlarımızın yaptıkları ikazlar üzerine, bu uçaklardan biri tekrar Suriye'ye dönerken diğeri sınır ihlalini sürdürmeye ısrarla devam etmiştir. Bunun üzerine bölgede devriye görevi yapan F-16'larımız Türk hava sahası içinde sınır ihlali yapan uçağa ateş açmışlardır. İsabet alarak Suriye tarafına düşen uçağın bazı parçaları da sınırlarımız içine isabet etmiş bu sebeple 2 vatandaşımız yaralanmıştır" dedi.

RUSYA UÇAK BİZİM DEYİNCE ANLAŞILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Düşen daha sonradan Rus yapımı olduğu bilinen uçağın Rusya Federasyonu'na ait olduğu bu ülke makamlarının açıklamalarından sonra anlaşılmıştır. Olayın hemen arkasından gerek Türkiye olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri ve NATO bünyesinde gerekli bilgilendirmeleri süratle yaptık.

ORADA DAİŞ (IŞİD) YOKTUR

Şu söyleniyor; orada DAİŞ'e karşı bulundukları ifade ediliyor. Bir defa Bayırbucak Türkmenleri'nin olduğu Laskiye ve kuzeyi bu bölgede DAİŞ terör örgütü yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın. Şuanda DAİŞ terör örgütünün bulunduğu bölge Cerablus ve doğusudur, onun Güneyidir.

BU KONUDA UYARIYORDUK

Çok uzun süredir böyle bir hadisenin yaşanmaması için büyük çaba harcıyor, ilgili tüm ülkeler nezdinde gerekli uyarılarımız yapıyorduk. Nitekim çeşitli tarihlerde ve çeşitli kanallarla komşumuza da bu konudaki hassasiyetimiz iletilmiştir. Düne kadar böyle bir olayın vuku bulmamasının sebebi Türkiye'nin sabrını zorlayarak ortaya koyduğu soğuk kanlı ve iyi niyetli tavırdır" diye konuştu.

"BUNDAN SONRA DA BİZ BU TAVRIMIZI KORUYACAĞIZ"

"Türkiye gerilimin, krizin ve husumetin safında değil; her zaman barışın, diyaloğun ve diplomasinin tarafında yer almıştır" diyen Erdoğan, "Bundan sonra da biz bu tavrımızı koruyacağız. Hiç kimse bizden sınır güvenliğimizin sürekli ihlal edilmesine, egemenlik haklarımızın yok sayılmasına, hak ve hukukumuzun çiğnenmesine sessiz ve tepkisiz kalmasını beklememelidir. Bu hadiseyi tırmandırmak gibi bir düşüncemiz kesinlikle bulunmamaktadır. Sadece kendi güvenliğimizi ve kardeşlerimizin hukukunu savunuyoruz" ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.