1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'ın Asabını Bozan Taksim'cilere Zorla İfade
Erdoğan'ın Asabını Bozan Taksim'cilere Zorla İfade

Erdoğan'ın Asabını Bozan Taksim'cilere Zorla İfade

A+A-
ERDOĞAN İLE GÖRÜŞEN TAKSİMCİLERİN ZORLA İFADESİ ALINACAK

Polise Taksim Dayanışması talimatı: “Başbakan’la görüşenleri ifadeye getirin ama zorla getirin”
 
Savcılık, Gezi Parkı eylemleri sırasında Tayyip Erdoğan’la görüşen Taksim Dayanışması temsilcilerinden 6 kişi hakkında zorla ifadeye getirilmeleri için talimat verdi. Avukatların “İfadeyi kendimiz gelip verelim” şeklindeki başvurusu reddedildi
 
Gezi Parkı eylemlerinin ardından AKP iktidarının hedef tahtasına oturttuğu Taksim Dayanışması, ilginç bir durumla karşı karşıya. Savcılık, Gezi’deki eylemler sürerken Başbakan’la 13 Haziran’ı 14 Haziran’a bağlayan gece görüşme yapan heyette yer alan 6 kişinin ifadesinin alınması için polise talimat verdi.
 
İfadesi istenenler arasında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman’ın olduğu öğrenildi.
 
Durum tesadüfen öğrenildi ve avukatlar ifade için savcılığa başvurdu ancak ifade başvurusunu kabul etmeyen savcılık, polise yazı yazıldığını sürecin bu şekilde işleyeceğini söyledi.
 
BAŞBAKANIN ASABINI BOZANLAR
 
Topçu Kışlası projesi ile ilgili mahkeme kararını okumak üzere 8 Temmuz’da Gezi Parkı’na gitmeye çalışan Taksim Dayanışması temsilcileri gözaltına alınmış ve 4 günlük gözaltının ardından serbest bırakılmıştı. Dayanışma temsilcileri “Gezi Parkı eylemlerini yönlendirme”, “örgüt yönetme” suçlamaları ile karşı karşıya kalmış ancak serbest bırakılmışlardı.
 
Şimdi de Başbakan’la görüşen heyette yer alan ancak o gün gözaltına alınmayan diğer temsilcilerden DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman’ın da aralarında yer aldığı 6 kişi hakkında, polis zoruyla ifadeye getirilmeleri için talimat verildi.
 
Söz konusu toplantıda Tayyip Erdoğan, gelen heyeti dinlemek yerine kendi argümanlarını yinelemiş, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun “Olay sosyolojik bir hal aldı, bunu anlamak lazım” şeklindeki itirazı üzerine sinirlenip ayağa kalkan Erdoğan, toplantıyı terk etmişti. Erdoğan bu görüşmenin ardından pek çok konuşmasında Dayanışma temsilcilerini hedef aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.