1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN'I ŞOK EDEN ANKET
ERDOĞAN'I ŞOK EDEN ANKET

ERDOĞAN'I ŞOK EDEN ANKET

YSK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ ERTELEYECEK Mİ?

A+A-

Yapılan anketlerde Başbakan Erdoğan'ın köşk adaylığı ihtimali gittikçe zayıflıyor. Metropol araştırma Şirketinin en son yaptğı çalışmanın sonuçları ise Erdoğan'ı çıldırtacak cinsten. Cumhuriyet'ten Fırat Kozok'un haberine göre Erdoğan'ın Köşke çıkmasını isteyenlerin oranı sadece %17 civarında.

SEÇİM ERTELENECEK Mİ 

Erdoğan ise son bir yıldır aleyhine gelişen tüm olayları köşke çıkarak halletmek istiyor. Siyasi kulislerde Erdoğan'ın kazanamayacağı bir seçime girmeyeceği konuşuluyor. Bu durumda Erdoğan hiç istemesede köşk adaylığında yine Abdullah Gül'ün adı ön plana çıkıyor. Bir başka spekilasyon konusu ise Ağustos Seçimlerinin iptal edilebileceği yönünde. Son günlerde meydana gelen Güneydoğu Anadolu gerginliklerini bahane ederek Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin YSK tarafından ertelenerek, Erdoğan'a vakit kazandırılması şeklinde.Cumhurbaşkanlığı seçim yasasında YSK'ya bu konuda yetki veren bir madde var.
 

 ANKETLERDE ERDOĞAN 'IN HİÇ ŞANSI GÖRÜNMÜYOR

Metropoll Araştırma’nın son kamuoyu araştırmasına göre, AKP seçmeninin yüzde 33.5’i, genel seçmenin ise yüzde 17’si Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını istiyor. Yüzde 62.3’lük bir kesim tarafsız bir ismin Köşk’e çıkmasını istediğini belirtirken CHP ve MHP’nin ortak çatı aday formülüne destek yüzde 41.7. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması durumunda Başbakanlık için aday gösterilen ilk üç isim ise Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Numan Kurtulmuş.

“Cumhurbaşkanlığı Seçimi-Yargı Bağımsızlığı ve Basın Özgürlüğü” başlıklı mayıs ayı araştırmasını tamamladı. Anketten çıkan bazı sonuçlar şöyle:

* Ankette katılımcılara yöneltilen “Partili bir kişinin mi, yoksa tarafsız bir kişinin mi cumhurbaşkanı olmasını istersiniz?” sorusuna yüzde 31.3’lük kesim “partili bir kişinin”, yüzde 62.3’lük kesim ise“tarafsız kişinin” yanıtını verdi. Tarafsız bir ismin Köşk’e çıkmasını isteyenlerin oranı 1 ayda yaklaşık 5 puan yükseldi.

* Aynı soruya verilen yanıtlara seçmen eğilimleri açısından bakıldığında da ilginç bir tablo ortaya çıkıyor. “Partili bir ismin” cumhurbaşkanı olmasını isteyen AKP seçmeninin oranı yüzde 55.1’de kalıyor. AKP’ye oy verdiğini ifade eden katılımcıların yüzde 40.1’i tarafsız bir cumhurbaşkanı seçilmesini istiyor. Partili cumhurbaşkanı isteyenlerin oranı BDP seçmeninde yüzde 18.8’e, MHP seçmeninde 11.6’ya, CHP seçmeninde ise 9.4’e geriliyor.

GÜL ERDOĞAN'IN ÖNÜNDE

* Ankette, katılımcılara bugüne kadar Köşk için adı kamuoyunda tartışılan 26 isme ilişkin eğilimleri de soruldu. “Kimin cumhurbaşkanı olmasını istersiniz?” sorusuna verilen yanıtlardan ilk sırada yüzde 23.1’lik oranla Abdullah Gül, ikinci sırada 22.3’le Tayyip Erdoğan, 3. sırada 5.6 ile Meral Akşener yer aldı.

* Buna karşın Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı dönemini başarılı bulanların oranı haziran 2012’de yüzde 71.1 iken geçen ay bu oran yüzde 50.3’e geriledi.

* Araştırmanın dikkat çeken sorularından biri de “Erdoğan’ın başbakan olarak kalmasını mı tercih edersiniz, yoksa cumhurbaşkanı olmasını mı?” sorusu oldu. Bu soruya yüzde 17’lik kesim“Cumhurbaşkanı olmasını isterim” yanıtını verirken başbakan olarak kalmasını isteyenlerin oranı 33.5 oldu. Aynı soruya “hiçbirini istemem” yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 45.4 oldu.

* Aynı soruya parti eğilimleri açısından bakıldığında ise 12 Haziran genel seçimlerinde AKP’ye oy verdiğini ifade edenlerin yüzde 57’si, Erdoğan’ın başbakan olarak kalmasını istediği ortaya çıktı. AKP içerisinde Erdoğan’ı Köşk’te görmek isteyenlerin oranı yüzde 33.5 oldu. “Erdoğan Başbakan olarak kalsın” diyen CHP’lilerin oranı yüzde 6.8, MHP’lilerin oranı yüzde 17.8, HDP’lilerin oranı ise 32.7 oldu. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması yönünde görüş bildiren CHP’lilerin oranı yüzde 2.3, MHP’lilerin oranı 4.4, HDP’lilerin oranı ise 9.7’de kaldı.

ERDOĞAN'IN YERİNE GÜL

* Araştırmada Cumhurbaşkanlığı seçimi ekseninde giderek yoğun tartışmaların döndüğü AKP’ye ilişkin senaryolar da seçmene soruldu. Bu kapsamda “Başbakan Erdoğan cumhurbaşkanı olursa AKP ve hükümetin başına kim geçmeli?” sorusuna, katılımcıların yüzde 13.4’ü Abdullah Gül, 12’si Bülent Arınç, 5.3’ü de Numan Kurtulmuş yanıtını verdi.

* CHP ve MHP’nin üzerinde durduğu ortak çatı adaya yönelik destek Nisan 2014’te yüzde 35.4 seviyesindeyken mayıs ayında bu oran 41.7’ye yükseldi. CHP seçmeninin yüzde 82.2’si, MHP seçmeninin yüzde 65’i, BDP seçmeninin ise 16.4’ü, muhalefetin anlaştığı ortak adaya oy vereceğini ifade etti. 12 Haziran genel seçimlerinde AKP’ye oy verdiğini ifade eden seçmenin yüzde 11’inin de bu soruya “evet oy veririm” demesi dikkat çekti.

BAŞKANLIK HAYAL OLUYOR

* Şirket, hemen her siyasi araştırmasında katılımcılara yönelttiği “Başkanlık sistemine geçilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu geçen ay bir kez daha tekrarladı. Bu soruya verilen yanıtlar, sisteme yönelik desteğin eridiğini ortaya koydu. “Başkanlık sistemine geçilmelidir” diyenlerin oranı, Haziran 2012’de yüzde 43.2 seviyesindeyken geçen ay bu oran yüzde 33.6’ya düştü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum