1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ERDOĞAN'I AMERİKA'DA KÖTÜ BİR SÜRPRİZ BEKLİYOR
ERDOĞAN'I AMERİKA'DA KÖTÜ BİR SÜRPRİZ BEKLİYOR

ERDOĞAN'I AMERİKA'DA KÖTÜ BİR SÜRPRİZ BEKLİYOR

Önceden planlanan "Nükleer Zirve" programı için ABD'ye gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ziyareti uzun süre konuşulacağa benziyor.

A+A-

Washington'daki kaynaklardan alınan bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Washington'da uyarı dolu bir mektup bekliyor. Cumhuriyet'ten İlhan Tanır'ın haberine göre ise Bu arada, dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarından Carnegie Vakfı, Erdoğan'dan gelen konuşma talebini reddetti.

BEYAZ SARAY'DA GÖRÜŞME OLACAK MI

Mart başında ABD'de yayınlanan bazı gazetelerde ise Erdoğan'ın ziyaretine ilşkin çarpıcı analizler yer almıştı. Erdoğan'ın Obama ile Beyaz saray buluşması olmayacağı dile getirilirken "Waşington'ta istenmeyen misafir" deyimide kullanılmıştı.

ERDOĞAN ŞEHRE GELİR GELMEZ YAYINLANACAK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu hafta gerçekleştireceği ABD ziyareti, iki ülke başkentleri arasında ortamın giderek kötüleştiği bir döneme denk geliyor. Washington’daki kaynaklardan alınan bilgilere göre, Erdoğan’ı Amerikan başkentinde uyarı dolu bir mektup bekliyor. Washington’da tanınan ve partiler üstü kimliğiyle bilinen bir düşünce kuruluşunun öncülüğünü yaptığı mektubu ABD’nin önde gelen uzmanları, eski yetkilileri ve büyükelçilerinin imzaladığı ve söz konusu mektubun Erdoğan’ın şehre ayak basmasıyla yayımlanacağı öğrenildi.

ERDOĞAN KONUŞURKEN SALON BOŞALMIŞTI (TIKLAYINIZ)

Washington’daki üç farklı kaynak, bu mektubun içeriğinden haberdar olduğunu iletti. Mektupta, sözü dinlenen pek çok bölge uzmanı ve figürü, Erdoğan’a, basın özgürlüğü başta olmak üzere, her türlü muhalefete karşı izlediği “baskıcı” tutumu bırakması çağrısı yapacak. Kaynaklara göre mektubun tonu “sert”. Konuk bir devlet başkanının Washington ziyaretinde bu tür protestolarla karşılanması ise sık görünen bir durum değil.

ERDOĞAN'A RET

Önde gelen düşünce kuruluşlarından Carnegie Vakfı’nın da Erdoğan’dan gelen konuşma yapma talebini geri çevirdiği öğrenildi. Erdoğan’ın anti demokratik tutumunun, talebin reddedilmesinin gerisindeki neden olduğu, Carnegie’ye yakın kaynaklarca Cumhuriyet’e ifade edildi.

Erdoğan’ın 31 Mart’ta Demokrat Parti ve Obama yönetimine yakınlığıyla bilinen Brookings Enstitüsü’nde konuşma yapması bekleniyor. Ancak Erdoğan’ın yapacağı konuşma için kamuya açık şekilde davet yapmayan Brookings, davetleri özel olarak gönderiyor. Cumhuriyet’in edindiği bilgilere göre, Brookings’de konuşmanın yapılması, buraya büyük miktarda para bağışlayan ve kurumda bir Türkiye kürsüsünün kurulmasını sağlayan TÜSİAD’in girişimleriyle mümkün olabildi.

ERDOĞAN'IN GÜNLERİ SAYILI (TIKLAYINIZ)

TÜSİAD’ın Brookings’de Erdoğan’ın konuşmasına zemin hazırlanması talebini, kurumun başkanı Strobe Talbott’a ulaştırdığı öğrenildi. Talbott, başkanlık yarışının favori Demokrat adayı Hillary Clinton’a yakınlığıyla biliniyor ve Clinton’ın başkan seçilmesi halinde ABD’nin yeni dışişleri bakanı olması bekleniyor. Kaynaklar Talbott’un söz konusu toplantının açılış konuşmasında Türkiye’deki özgürlüklerle ilgili önemli uyarılar yapmasının beklendiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.