1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ERDOĞAN'DAN MURSİ'NİN İDAM KARARINA ÇOK ZAYIF TEPKİ
ERDOĞAN'DAN MURSİ'NİN İDAM KARARINA ÇOK ZAYIF TEPKİ

ERDOĞAN'DAN MURSİ'NİN İDAM KARARINA ÇOK ZAYIF TEPKİ

Mısır'ın Erdoğan'ı olarak anılan Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idam cezasının onanması haberine çok zayıf tepki gösteren Erdoğan, açıklamasında " darbe" kelimesi bile kullanmadı

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 105 kişi hakkında verilen idam cezalarının onanmasını kınadı. Seçim öncesşi meydanlarda daha sert tepki gösteren Erdoğan'ın , idam kararına zayıf bir tepki göstermesi kulislerde şaşkınlıkla karşılandı. Bazı yorumcular seçimlerden beklediği gücü elde edemeyen Erdoğan'ın dış dünyada daha fazla tepki almak istemediği için Mursi'nin idam kararına zayıf tepki verdiğini ileri sürüyorlar

AÇIKLAMADA "DARBE" VE "SİSİ" LAFI GEÇMEDİ

erdogan-ve-sisi-riyad-ziyaretinin-perde-arkasi-34966.erdogan-ve-sisi-riyad-ziyaretinin-perde-arkasi-61325.sisi_erdogan.jpg

"Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının, haksızca cezaevine konularak temel hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakılmasının akabinde, kendisi ve birlikte yargılandığı 105 kişi hakkında verilen idam cezalarının onanmasını şiddetle kınıyoruz.

Bu kararlar, hukukun, temel hak ve özgürlüklerin katledilmesidir.

Sayın Mursi'nin bir başka davadan müebbet hapis cezasına da çarptırılmış olduğu bu süreç, binlerce masum insanı öldüren ve onbinlerce kişiyi haksız yere hapse atan darbe yönetiminin hukuku ayaklar altına aldığının en bariz göstergelerinden biridir.

Mısır'da toplumsal barışı ciddi biçimde tehlikeye sokabilecek bu gidişata son verilmesi, darbe yönetimin talimatlarıyla verilen idam kararlarının geri alınması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz.

Mısır'da adil yargılama koşullarına riayet edilmeksizin verilen keyfi kararların bozulmasının sağlanması, uluslararası toplumun demokrasiye ve insan haklarına sahip çıkma mücadelesi açısından da son derece önemlidir.

Mısır'da toplumsal uzlaşının ve istikrarın yeniden tesisi açısından, Sayın Mursi ve diğer mağdurlar hakkında verilen idam cezalarının bozulması ve engellenmesi hayati önem taşımaktadır.

Mısır'da sağduyunun, demokrasinin ve hukukun hakim olmasını temenni eden Türkiye, her zaman kardeş Mısır halkının yanında yer almaya devam edecektir."

MURSİ İÇİN ALINAN KARARIN AYRINTILARI

Mısır mahkemesi, Temmuz 2013'teki askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için iki karar aldı.
Mısır mahkemesi, Temmuz 2013'teki askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi "casusluk" davasında müebbet hapis cezasına çarptırdı. 

Mısır mahkemesi, "casusluk" ve "hapishaneler baskını" olarak bilinen davalarda Muhammed Mursi'nin dosyasını idam konusunda görüş için müftülüğe göndermişti. Mahkeme heyeti bugünkü duruşmada Muhammed Mursi'nin 25 yıl ile sınırlı müebbet hapse mahkum edildiğini açıkladı. Mısır'da müebbet cezası alan mahkumlar, 25 yıl hapis yatıyor. Kararlara temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

Mursi'nin yanında Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii de müebbet hapse çarptırıldı.

Mahkeme; "casusluk" davasında HAP Genel Sekreteri Muhammed el Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati'nin ise idamına hükmetti. Mahkemeden çıkan bu kararlara temyiz hakkı bulunuyor.

Mursi'ye "hapishaneler baskını" davasında idam kararı..

Mısır mahkemesi, Temmuz 2013'teki askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye "hapishaneler baskını" olarak bilinen davada idam kararı verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.