1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ERDOĞAN'DAN İŞİD'E MİNİK ELEŞTİRİ
ERDOĞAN'DAN İŞİD'E MİNİK  ELEŞTİRİ

ERDOĞAN'DAN İŞİD'E MİNİK ELEŞTİRİ

Avusturya'nın başkenti Viyana'ya hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, .

Muhalefet siyasetçilerinin ve bir çok dünya ülkesi dış siyasi aktörlerinin El Kaide ve bağlı örgütlerine destek verdiğini idia ettiği Başbakan Erdoğan açıklamasında İŞİD'i ima ederek ilk defa eleştiride bulundu. Erdoğan örgüt adı vermeden kısa bir eleştiri cümlesi olarak şunları söyledi; "Bir Müslüman, bir Müslüman'ı 'Allahu ekber' diyerek öldüremez" dedi.

"İÇ SAVAŞ OLMAKTAN ÇIKMIŞ ADETA MEZHEPLERARASI İÇ SAVAŞA DÖNÜŞMÜŞTÜR"

Irak'taki gelişmelere değinen Başbakan Erdoğan, "Amerika yaptığı açıklamalarıyla bu tür saldırıya sıcak bakmıyor. Çünkü burada IŞİD unsurlarının halkla iç içe olmuş olması sivil vatandaşların böyle bir harekatta ciddi manada ölümüne yol açabilir. Şimdi böyle hassas yanı var. Tabii burada özellikle Irak Ordusu'nun mevzilerini terk etmek suretiyle kaçması, oraları tamamıyla onlara bırakması çok manidardır. Olay artık IŞİD unsurlarıyla Irak arasında bir mücadele veya iç savaş olmaktan çıkmış adeta mezheplerarası iç savaşa dönüşmüştür.

Biliyorsunuz Sünni ve Şia savaşı konumundadır. Biz bunu asla ve kata tasvip etmiyoruz. Bizim değer yargılarımızda mezhebi taassubun olması mümkün değildir"dedi.

BİR MÜSLÜMAN, BİR MÜSLÜMANI ÖLDÜREMEZ

Başbakan Erdoğan, "Bir müslüman, bir müslümanı 'Allahuekber' diyerek öldüremez" dedi. 

"BU ÇATILARI HAYIRLI OLSUN"

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu önermesi ile ilgili olarak Başbakan Erdoğan, "Bu konuda benim söyleyecek hiçbir şeyim yok. 10 Ağustos'ta milletimiz nihai kararını verecektir. Dolayısıyla ben öyledir, böyledir, bunları söylememe gerek yok. Onları zaten Kılıçdaroğlu söylüyor, Sayın Bahçeli de söylüyor. Onların kendilerine göre temeli olmayan çatı kurmuşlar. Bu çatıları hayırlı olsun."

AYM'NİN BALYOZ KARARI 

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz Davası ile ilgili ihlal kararını değerlendiren Başbakan Erdoğan, "Tekrar yargılanmaları söz konusu. Temenni ederiz ki burada da adelet yerini bulmuş olur" diye konuştu. 

12 EYLÜL DAVASI 

12 Eylül davası ile ilgili soruya Başbakan Erdoğan, "Konuyla igli olarak aslında nihai nokta konulmuş değil. Yargı süreci bununla ilgili de bitmiş değil. İlk derece mahkemenin vermiş olduğu bir karardır. Burada bu işin temyizi söz konusu. Tüm bunların dışında yine avukatlarını yapacağı farklı itirazlar söz konusudur. Bunları görmeden, bu kararları şu anda bilmeden bir açıklama yapmanın çok aceleci bir tavır olacağını düşünüyorum. O kararlar da verildikten sonra bir kanaat belirtmenin çok daha isabetli olacağı düşüncesindeyim" dedi.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.