1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN'DAN DAVUTOĞLU'NA ŞOK HAMLE
ERDOĞAN'DAN DAVUTOĞLU'NA ŞOK HAMLE

ERDOĞAN'DAN DAVUTOĞLU'NA ŞOK HAMLE

"Ben farklı bir Cumhurbaşkanı olacağım" diyerek göreve başlayan Erdoğan, o farkın ne olduğuna ilişkin ipuçlarından birini daha uygulamaya soktu.

A+A-

Erdoğan'ın "İster kabul edin, ister etmeyin Türkiye'de yönetim sistemi değişmiştir." açıklamasının ardından her geçen gün sistemin nasıl değiştiğinin ayrıntıları ortaya çıkıyor. Sarayda başlarında danışmanların ve kendisine çok yakın kadronun bulunduğu çok sayıda birimle Türkiye bürokrasisine her gün yüzlerce telefon ve mail talimatı gönderdiği konuşulan Erdoğan'ın aynı şekilde bakanlarıda etkisi altına alma girişimi başlatığı ileri sürüldü.

MÜSTEŞARINDAN KAYMAKAMAKAMINA KADAR

Türkiye'nin tüm yönetim kademesinde görev yapanları senelerdir bizzat kendisine yakın kişilerden atayan Erdoğan'nın, son olarak bakanlarıda sarayından yöneteceği ileri sürüldü. Erdoğan'ın Hazine müsteşarlığını kendi damadı ve ekonomi danışmanı Yiğit Bulut'a bağladığıda dün medyada yer almıştı.

MAİL ADRESLERİNİ İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde kurduğu ve Başbakanlık bünyesinde hizmet veren “BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi)” benzeri bir yapı Saray’a da kuruldu. Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, başında İlker Astarcı’nın bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı, kurumlara bir yazı göndererek, “Sizlerle doğrudan yazışacağımız bir e-posta adresini bize bildirin” dedi.

BAŞBAKANLIK DEVRE  DIŞI

Bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı’na gelen vatandaş talepleri, “gereği yapılmak üzere” icra makamı olarak Başbakanlığa iletiliyordu. Saray’ın, Başbakanlığı es geçip bakanlıklarla doğrudan temas trafiği kurması, “Bakanlıklara doğrudan müdahale” şeklinde değerlendirildi.

İŞTE O YAZI

Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanı İlker Astarcı imzasıyla bakanlıklara gönderilen yazı şöyle: “Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne elektronik posta yoluyla gelen vatandaş taleplerinin nitelikli bir şekilde değerlendirilip konusuyla ilgili bakanlıklara ve kurumlara hızlı bir şekilde yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için bakanlıklar ve kurumlarca Cumhurbaşkanlığı adına uygun bulduğunuz bir e-posta hesabının faaliyete geçirilmesi ve bu hesabı kontrolünde bulunduracak personel bilgisinin bildirilmesi hususunda gereğini arz ve rica ederim.”

21 KİŞİLİK EKİP OLUŞTURULDU

Öte yandan Saray’ın, halkla doğrudan temas amacıyla ekip görevlendirdiği de bildirildi. 21 kişiden oluşan her bir tim, değişik bölgeleri ziyaret edip doğrudan halkla temasa geçiyor, Saray’la vatandaş arasında köprü kuruyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.