1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN'A ŞOK SUÇ DUYURUSU
ERDOĞAN'A ŞOK SUÇ DUYURUSU

ERDOĞAN'A ŞOK SUÇ DUYURUSU

diğer adaylar açıklamasına rağmen bağış hesabına yatırılan paraları açıklamadığını,

A+A-

Recep Tayyip Erdoğan'ın Van mitingine giderken kullandığı aracın makam aracı olduğu ortaya çıktı. Erdoğan yasağı delmek için makam aracına sahte plaka takmış. 

Oda Tv'de yer alan habere göre 1994 yılında belediye başkanlığı için seçim kampanyasında kullandığı '34 RTE 54' plakası sahte çıkan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aynı şeyi yaptı. Erdoğan'ın bugün makam aracı olarak kullandığı otomobilde takılı olan plaka başka bir araca ait çıktı.

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan bugün seçim yasaklarının başlamasıyla makam aracını değil sivil plakalı bir aracı kullandı. Van'daki miting için evinden ayrılırken "06 BV 8534" plakalı Mercedes marka bir aracı kullanan Erdoğan, ANA uçağını da kullanmadı.

PLAKA SAHTE ÇIKTI

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Erdoğan'ın makam aracı olarak kullandığı arabanın plakası ise başka bir araca ait çıktı.. E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamada Erdoğan'ın kullandığı araçta takılı olan plaka, 2009 model, Fiat marka bir gri bir araca ait gözüküyor.

ERDOĞAN'A ŞOK SUÇ DUYURUSU Hatta BBP yönetimi yaptığı açıklamayla Van'da bulunan BBP teşkilatının Mayıs ayında görevden alındığını söylemişti.

UMUT ORAN YSK'YA BAŞVURDU

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, YSK’ya başvurarak Erdoğan’a yapılan bağışların denetlenmesi, kamu kaynaklarından yararlanmasının önlenmesi ve sahte plaka takıp Başbakanlık makam aracını kullanarak seçim yasaklarını çiğnediği gerekçesiyle acilen karar alınmasını talep etti.

CHP’li Umut Oran, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’e 1,5 sayfalık dilekçeyle başvurarak, Recep Tayyip Erdoğan’ın sahte plaka takarak Başbakanlık makam aracını kullanıp seçim yasaklarını çiğnediğini, diğer adaylar açıklamasına rağmen bağış hesabına yatırılan paraları açıklamadığını, bazı valilerin iş adamlarını çağırarak Erdoğan’a bağış yapmaları telkininde bulunduğunu anımsattı. Cumhurbaşkanlığı seçimi Kanunu uyarınca seçim bağış ve harcamalarına ilişkin belgelerin seçim sonuçlarının kesinleşmesinden 10 gün sonra YSK’ya sunulacak olmasının geri dönülmesi imkânsız, seçim sonucuna etki edecek haksız rekabet koşulları oluşturduğuna dikkat çeken Umut Oran, YSK’nın acilen konuyu incelemesi gerektiğini başvurusunda şu şekilde ifade etti:

YETKİ YSK’DA

“6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu uyarınca 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların bağış ve harcamalarını denetim yetki ve görevi malumunuz olduğu üzere YSK’ya verilmiştir.

SAHTE PLAKAYLA MAKAM ARACI KULLANDI!

Adaylardan birisinin halen Başbakanlık görevini sürdürüyor olması, diğer iki aday karşısında kendisine haksız rekabet olanakları sunmaktadır. Aday Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim propaganda ve yasaklarının başladığı 31 Temmuz 2014 tarihine kadar devletin tüm olanaklarını özel jet uçağı ve helikopterini kullanarak, kamu harcamalarıyla inşa edilen tesislerin açılışını yapması, adil ve eşit olmayan bir yarış sürdürülmesine yol açmıştır. 31 Temmuz 2014’te ise Aday Erdoğan, Van’daki temaslarında T.C. Başbakanlığının 002 plakalı resmi zırhlı makam aracını bu kez üzerine 06 BV 8534 sayılı sahte bir plaka takarak kullanmış, seçim yasaklarını açıkça çiğnemiştir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin diğer iki adayı günlük olarak kendilerine yapılan toplam bağış miktarlarını açıklayarak saydam bir demokrasi sınavı vermektedir. Buna mukabil Aday Erdoğan ise bu konuda tek kelimelik açıklama dahi yapmamış, bilakis çeşitli illerde valilerin bizzat devreye girerek makamlarına çağırdıkları işadamlarından Erdoğan’ın hesabına ‘bağış’ yapılmasını ‘talep ettikleri’ yaygın bir biçimde dile getirilmeye başlanmıştır. 

TELAFİSİ İMKÂNSIZ DURUMU ACİLEN ÖNLEYİN

Tüm bu nedenlerle aday Recep Tayyip Erdoğan’ın diğer sayın adaylar Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş karşısında sınırsız kamu kaynağı kullanımıyla elde ettiği haksız, adil olmayan seçim yarışına el atmanız zorunluluk arz etmektedir. Aday Erdoğan’ın bağış hesabına ne kadarlık bağış yapılmıştır, bunlar nerelere harcanmaktadır, seçim yasağına rağmen niçin Başbakanlık makam aracını sahte plaka takarak kullanmaktadır şeklindeki sorulara yanıtların YSK tarafından aranması 76 milyon vatandaşımızın beklentisidir. 6271 sayılı Kanunun 14/6’ncı maddesi uyarınca seçim bağış ve yardımları ile harcamalarını incelemek için seçim sonucunun kesinleşmesini beklemeniz, telafisi olanaksız, geri dönülemez ve seçim sonucuna etki edecek gelişmelere yol açacaktır, açmaktadır.

İvedi karar alınmasını gerektiren keyfiyeti, Yüksek Seçim Kurulu’nun değerli Kurul Üyelerinin bilgilerine saygıyla sunarım."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.