1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN'A ŞOK İSRAİL SORULARI
ERDOĞAN'A ŞOK İSRAİL SORULARI

ERDOĞAN'A ŞOK İSRAİL SORULARI

İsrail’in Hamas’ın attığı füzeleri havada imha eden "Demir Kubbe" sistemine istihbarat nereden gitti

A+A-

Gazze’de insanlık ve savaş suçu işleyerek katliam yapmasına karşın İsrail’e yaptırım uygulamaktan kaçınan AKP Hükümeti’nin Türksat ve Göktürk uydularından İsrail’e istihbarat desteği sağlanıp sağlanmadığı soruları gündeme geldi. AKP lideri Başbakan Erdoğan hakkında muhalif siyasi kulislerde ve kimi dış basında sürekli gündeme gelen İsrail'e gizli destek verdiği iddiaları bu sorular ile yeni bir boyut kazanmış oldu. Erdoğan'ın ya da AKP yönetiminin bu skandal sorulara ne yanıt vereceği merakla bekleniyor

TÜRKİYE İSRAİL'E İSTİHBARAT DESTEĞİ VERİYOR MU?

Soruları, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu gündeme getirdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Tanrıkulu, İsrail’in Hamas’ın attığı füzeleri havada imha eden "Demir Kubbe" sistemine istihbaratın nereden gittiğini sorguladı. 

İsrail hava kuvvetleriyle yapılan tatbikatları da gündeme getiren Tanrıkulu’nun, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

- TÜRKSAT 4A Uydusu, İsrail’e askeri istihbara sağlanması yönünde frekans desteği sağlamakta mıdır?

- TÜRKSAT 4A Uydusu Frekans tahsislerinin ileri bir tarihe ertelenmesinin nedeni TÜRKSAT 4A Uydusunun İsrail’e istihbarat sağlanması için tahsis edilmiş olması mıdır?

- İsrail ile imzalanan Askeri İşbirliği Anlaşmalarında TÜRKSAT 1A,  TÜRKSAT 1B, TÜRKSAT 2A, TÜRKSAT 3A,  TÜRKSAT 4A ve GÖKTÜRK 2 uydularının İsrail tarafından da istihbarat temini amacıyla kullanılmasını sağlayan maddeler bulunmakta mıdır?

- İsrail’in Demir Kubbe ve Davud’un Sapanı isimli füze savunma sistemlerine Türkiye’den sağlanan doğrudan veya dolaylı destekler var mıdır? Varsa nelerdir?

- İsrail Hava Kuvvetleri pilotlarının Konya’daki 3'üncü Ana Jet Üssü’nde eğitim gördükleri iddiası doğru mudur?

- İsrail Hava Kuvvetleri Dökme Kurşun tatbikatını Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üssü’nde gerçekleştirdikleri iddiası doğru mudur?

- 2004 yılından itibaren Konya da İsrail devletine kiralanan veya satılan arazilerin toplam miktarı ne kadardır?

- İsrail, Konya’daki arazilerin ne kadarlık bölümünü askeri eğitim amaçlı olarak kullanmaktadır?

- 2004-2014 yılı 18 Temmuz itibarıyla arasındaki dönemde Türkiye ve İsrail de karşılıklı olarak görevlendirilen TSK ve İsrail Ordu mensuplarının toplam sayısı nedir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.