1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ERDOĞAN YARIN AMERİKA'YA GİDİYOR VE BUNLARI YAPACAK
ERDOĞAN YARIN AMERİKA'YA GİDİYOR VE BUNLARI YAPACAK

ERDOĞAN YARIN AMERİKA'YA GİDİYOR VE BUNLARI YAPACAK

Erdoğan ve Obama arasında gerçekleşmesi muhtemel bir buluşma resmi ..

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'nin 69. Genel Kurulu vesilesiyle ABD'ye yapacağı ziyaretin ayrıntıları belli oldu. Açıklamada yer alan görüşme programı içerisinde bir takım ikili görüşmelerden söz edilmekle birlikte, Erdoğan ve Obama arasında gerçekleşmesi muhtemel bir buluşma resmi programda verilmiyor. Obama adına dün yapılan bir açıklama ile IŞİD'e karşı gerçekleştirilecek muhtemel harekata ilşkin çarpıcı cümleler kullanıldı.

BM 69. GENEL KURULU

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu genel görüşmeleri 22 Eylül-1 Ekim 2014 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirileceği belirtilerek genel görüşmelere BM üyesi 193 ülkenin katılması ve bu ülkelerin büyük çoğunluğunun devlet veya hükümet başkanı düzeyinde temsil edilmesinin beklendiği kaydedildi.
Türkiye'nin, 69. BM Genel Kurulu genel görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ve bürokratlardan oluşan geniş bir heyetle temsil olunacağı vurgulanarak şöyle denildi:

2015 DE BİN YIL PROGRAMI DOLUYOR

"Sayın Cumhurbaşkanımız, BM 69. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere 21 Eylül 2014 tarihinde New York’a hareket edeceklerdir.
2000 yılında yapılan BM Binyıl Zirvesi’nde kabul edilen Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için belirlenen sürenin 2015 yılında dolacak olması nedeniyle, bu tarihten itibaren geçerli olacak bir kalkınma gündeminin belirlenmesi çalışmaları, son dönemde BM çalışmalarında öncelikli bir yer tutmaktadır. Nitekim BM 69. Genel Kurulu genel görüşmelerinin teması da, ‘2015 Sonrasında Dönüştürücü bir Kalkınma Gündemi Gerçekleştirilmesi ve Uygulanması’ olarak açıklanmıştır.
Sayın Cumhurbaşkanımız, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından 23 Eylül Salı günü düzenlenecek olan ve BM 69. Genel Kurulu Genel görüşmelerine bu yıl damgasını vurması beklenen İklim Zirvesi’ne genel sekreter tarafından özel olarak davet edilmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Zirve’nin açılış törenine ve müteakiben gerçekleştirilecek olan ‘Ulusal Eylem ve Hedef Duyuruları’ başlıklı oturuma katılmaları ayrıca Zirve’nin öğleden sonra düzenlenecek ‘Eylem için Ekonomik Durum’ temalı alt oturumuna, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile birlikte eş-başkanlık ederek açılış konuşmasını yapmaları öngörülmektedir.
Sayın Cumhurbaşkanımız, 23 Eylül akşamı Zirve vesilesiyle Genel Sekreter’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek kısıtlı katılımlı bir yemeğe de iştirak edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, BM Genel Kurulu genel görüşmelerinin ilk günü olan 24 Eylül’de Genel Kurul’a hitap edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, New York’ta bulunacakları süre zarfında ikili görüşmeler de gerçekleştireceklerdir.

MÜSLÜMAN , YAHUDİ VE ERMENİ CEMAAT TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞECEK

Sayın Cumhurbaşkanımız, Amerika Müslüman Topluluğunu, Dünya Yahudi Kongresi Heyetini ve Ermeni Kilisesi Doğu Yakası Başpiskoposunu kabul edeceklerdir. Ziyaret vesilesiyle ‘Council on Foreign Relations’ isimli düşünce kuruluşunda Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşma yapacakları bir konferans tertiplenecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu ziyaret vesilesiyle ayrıca ABD Ticaret Odası ve Başbakanlık Yatırım Tanıtma ve Destek Ajansı tarafından ortaklaşa olarak, önde gelen Amerikan şirketlerinin temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek çalışma kahvaltısında, Türkiye’nin iş, yatırım, finans ve ticaret alanlarındaki potansiyelini öne çıkaran konularda ABD’li yatırımcılara hitap edeceklerdir.
25 EYLÜL'DE DÖNECEK
Sayın Cumhurbaşkanımız, 25 Eylül 2014 Perşembe akşamı yurda dönmek üzere ABD’den ayrılacaklardır." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.