1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan Şaşırttı; 'Siyaseti Bırakır Gideriz'
Erdoğan Şaşırttı; 'Siyaseti Bırakır Gideriz'

Erdoğan Şaşırttı; 'Siyaseti Bırakır Gideriz'

Görmezden geleceğimize siyaseti bırakır gideriz

A+A-
ERDOĞAN; "SİYASETİ BIRAKIR GİDERİZ"

Bu gün ABD Başkanı Obama ile randevusuna gidecek olan Başbakan recep tayyip Erdoğan, Seyahatten önce katıldığı gurup toplantısında bir konuşma yaptı. Gündeme dair bir çok önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan'ın ilk kez siyaseti bırakmaktan söz ettiği dikkatleri çekti. Son aylarda hem açılım süreci hemde Reyhanlı'da meydana gelen patlamanın ardından zor günler geçiren Erdoğan'ın "görmezden geleceğimize siyaseti bırakır gideriz" cümlesi "süreçten ve Reyhanlı olayı nedeni ile gelen toplumsal tepkilerin bir sonucudur" yorumlarına neden oldu. Başbakan Erdoğan'ın AKP Gurup Toplantısı konuşmasından bazı başlıklar şöyle

"TOPLUM İKİYE AYRILIRSA, TERÖR İŞTE O ZAMAN HEDEFİNE VASIL OLUR" 
 
Başbakan Erdoğan, "Bazı kesimler terörün tuzağına tekrar tekrar düşmekten kendilerini alamıyor. Terör yaptığı eylemle propagandasını yapmak ister. Kaos oluşturmak ister, onların üzerinden politikaları şekillendirmek ister. Terör ve terör örgütleri saldırının arkasından ortaya çıkacak manzaraya bakar kendilerin başarılı yada başarısız görür. Saldırı sonrası toplum korkarsa, işte o zaman amacına ulaşır. Toplum ikiye ayrılırsa, terör işte o zaman hedefine vasıl olur. Başta siyaset kurumu, medya bunların yaptığı açıklamalar, son derece hassas olması gereken kesimlerin terörün tuzağına düştüğünü görürsünüz" diye konuştu. 
 
"SURİYE HALKIYLA ZERRE KADAR MESELEMİZ YOKTUR, DİKTATÖR REJİMLE MESELEMİZ VARDIR" 
 
Başbakan Erdoğan, "Reyhanlı'nın üzerinde kara dumanlar yükselirken, birileri ortaya çıkıyor, en hafif tabiriyle fırsatçılıktır, son derece çirkindir. Saldırganlar 50 cana kıydıkları için değil, Özgür Suriye Ordusu'na tepki olunca tebessüm ettiklerinde amaçlarına ulaştılar. Bunun için illa terör uzmanı olmak gerekmiyor. Suriye halkıyla zerre kadar meselemiz yoktur, bizim zalim diktatör rejimle meselemiz vardır. Suriye'de kanlı halk hareketlerinin olmaması için reformlar yapılmasını söyledik. Son bir umut Şam'a uyarılarımızı ilettik, bu 6 ay devam etti. Bizim Şam ile irtibatını kesmemiz, Şam'ın acımasızca saldırmasıyla olmuştur. Kendi halkına zulmeden rejimle iyimiz olmaz, zalimin yanında değil, mazlumun yanında yer alan hükümetiz. Suriye'de kanlı olaylar devam ederken, olayların sona ermesi için girişimlerimizi sürdürdük ve sürdürüyoruz" dedi. 
 
"TÜRKİYE UZUN YILLAR KADEŞLERİNE SIRTINI DÖNMÜŞ İTİBARI ZEDELENMİŞTİR"
 
Başbakan Erdoğan, "Ana muhalefet partisi gibi zalimin yanında duranlardan değil hakkın mazlumun yanında duranlardan olduk. Bölgede huzur ve istikrarın Türkiye'yi yakından ilgilendirdiği için bölgede barış istiyoruz. Türkiye Arap ülkelerine sırtını dönmüş ağır bedeller ödemiştir. Zor coğrafyada yaşıyoruz, kapıları kapatmak duvarları örmek asla çözüm değildir. Türkiye uzun yıllar kardeşlerine sırtını dönmüş itibarı zedelenmiştir. Türk lirasının küresel bir saygınlığı varsa aktif dış politikanın eseridir. Bosna Hersek'te acı katliamlar yaşanırken Türkiye bana ne deseydi bugün Bosna'nın yüzüne bakabilir miydi? Türkiye Halep'te yaşanan katliamdan yüzünü çevirseydi bugün Erbil'in yüzüne bakabilir miydi? Biz Türkiye'nin çocukları için sorumluluk yüklenmiş iktidarız. Çocuklar katledilirken susacaksak AK Parti'ye ne gerek var. CHP yapabilir, MHP yapabilir ama AK Parti asla yapamaz" diye konuştu. 
 
"GÖRMEZDEN GELECEĞİMİZE SİYASETİ BIRAKIR GİDERİZ"
 
"Siyasetimizde vicdan var, kalp var, akıl var" diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi : "AK Parti milletin kurduğu partidir. Bu millet misafirperverdir, mazlumun yanındadır. Suriye'de her gün onlarca bebek katlediliyor. Suriye'de bize ne diyenler acaba çocuklarının yüzüne nasıl bakabiliyor. Suriyeli mülteciler gitsin diyenler komşularının yüzüne nasıl bakabiliyor. Biz ırkçı millet değiliz bencil bir millet değiliz. Kim ne derse dersin hakkı savunmaya devam edeceğiz. Görmezden geleceğimize siyaseti bırakır gideriz. Bizim anlayışımız bu. Biz hesap gününe inanan kadroyuz. Bebekler için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz."
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.