1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan Reyhanlı Olaylarını neden teftiş Kuruluna Yolladı ?
Erdoğan Reyhanlı Olaylarını neden teftiş Kuruluna Yolladı ?

Erdoğan Reyhanlı Olaylarını neden teftiş Kuruluna Yolladı ?

MİT'le Polis arasında kopukluk olabilir

A+A-
MİT'le Polis arasında kopukluk olabilir

MİT VE POLİS ARASINDA KOPUKLUK MU VAR ?

 
Başbakan Erdoğan Reyhanlı olayında istihbarat zaafı olduğunu düşünmediğini, ancak istihbarat teşkilatları arasında kopukluk olabileceğini söyledi. Hangi istihabarat teşkilatları arasında kopuluk oduğunu netleştirmeyen Erdoğan'ın MİT ve Emniyet istihbaratını kastettiği sanılıyor. Öte yandan reyhanlı olayının ardından Suriye istihbaratına bağlı El Muhaberatın saldırı ile ilgisi bulunduğunun tespit edildiğini açıklayan Bakanların bu gün o kesin tespitin yerine "olduğunu düşünüyoruz" açıklaması yapmasının Erdoğan'ın bu açıklamasına neden olduğu akla geliyor. İçişleri Bakanı Güler, bu gün yaptığı açıklamada ilk açıklamaların aksine, Suriye istihbaratının olayla ilgisi olduğunu düşünüyoruz demişti.
 
POLİSİ TEFTİŞ KURULUNA HAVALE ETTİ
 
Reyhanlı olayında istihbarat zaafı olmadığı kanaatinde olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ancak ishitbarat teşkilatları arasında bir kopukluk olabileceğini ve Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun bu konuyu incelediğini kaydetti. İstihbarat teşkilatları arasında zaafiyet tespit edilirse gereğini tereddütsüz yerine getireceklerinin altını çizen Başbakan Erdoğan, "Reyhanlı olayında istihbarat zaafı olduğu kanaatinde değilim. İstihbarat örgütlerimiz bu tür bir hareketliliğin olduğunu yakalama noktasında olduğuna göre, demek ki burada ön bilgi alma durumu sözkonusu. Ama burada Emniyet teşkilatıyla Milli İshitbarat teşkilatı arasında bir kopukluk söz konusu olabilir. Başbakanlık Teftiş Kurulu bu konuları ciddi manada ele almak üzere harekete geçti. Nerede zaaf varsa bu konularda bunun gereğini tereddütsüz yerine getiririz. Bu konuda yazılı talimatımı da Başbakanlık Teftiş Kurulu'na vermiş bulunuyorum" dedi.
 
'ANA MUHALEFET VE YAVRU MUHALEFET...'
MHP'nin çözüm süreciyle ilgili suç duyurusunda bulunmasının sorulması üzerine Başbakan Erdoğan şunları söyledi:
"MHP'nin şuanda attığı adıma gelince tabi bunun yasal olup olmadığı veya bu tür attıkları adımdan netice alıp almayacağı beni çok ilgilendirmiyor. Bugüne kadar hangi adımı attıysak hepsini hukuk devleti ilkelerin içerisinde attık, bunun dışında hiçbir adım atmış değiliz. Onlar Bahçeli'nin kendi geçmişinde olan şeyler olabilir veya o yönetimin kendi anlayışı içerisinde buna benzer şeyler olabilir. Biz terörle mücadelede hangi adımı atmamız gerekiyorsa o adımı atıyoruz. Bugüne kadar ne ana muhalefetin, ne yavru muhalefetin terörle mücadele konusunda en ufak bir çözüm önerisi olmamıştır. Attığımız adımları hukuk devletinin çerçevesi neyse bu çerçeve içerisinde atarız, bunun dışına çıkmayız. Bahçeli'nin bize vereceği hukuk dersi yoktur."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.