1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ERDOĞAN KÖŞKE ÇIKMIYOR
ERDOĞAN KÖŞKE ÇIKMIYOR

ERDOĞAN KÖŞKE ÇIKMIYOR

Erdoğan köşke çıkmıyor başkanlık sarayına taşınacak

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı sıfatı ile gerçekleştireceği ikinci yurt dışı ziyareti öncesi, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye hareket etmeden önce yaptığı açıklamada Erdoğan, 25 Aralık operasyonu ile ilgili verilen takipsizlik kararı için, "Yargı, kararını verdi. Nedir? Takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararının herhalde ne anlama geldiğini hukukla yakından uzaktan ilgisi olan bunu bilirler. Dolayısıyla takipsizlik kararına bu konuda itirazı olanlar varsa o itirazı olanlar da itirazlarını yaparlar. Olay bu kadar basittir. İtirazda kimlerin hakkı vardır kimlerin hakkı yoktur, bunlar hukukta bellidir" dedi. Erdoğan, ayrıca ikamet edeceği adres olarak yeni yapılan Başkanlık Sarayı'nı işaret etti ve "Yeni yapılan binalara cumhurbaşkanlığı olarak taşınmayı planlıyoruz. Şu andaki cumhurbaşkanlığı binasına da aynı zamanda konutlarına da başbakanımızın taşınmasını aramızda planlamış durumdayız" ifadelerini kullandı.

ATATÜRK İLE AYNI İKAMETİ İÇİNE SİNDİREMEDİ

Erdoğan'ın Atatürk'ün de ikamet ettiği Cumhurbaşkanlığı Köşkünde kalmayı içine sindiremeyeceğini, onun yerine tıpkı Saddam ve Kaddafi gibi yüksek güvenilirli olarak inşaa ettirdiği, o zamanlar adı Başbakanlık olan ama gerçekte Başkanlık Sarayı olarak planlanan AOÇ arazisinde ki külliyeye taşınacağını Genel Yayın Yönetmenimiz Cuma Hikmet Twitter mesajı ile Cunhurbaşkanı Seçiminin hemn ardından  duyurmuştu.

CUMA HİKMET'İN HAFTALAR ÖNCE DUYURDUĞU TWİTTER MESAJI

10638014_530637230402201_1546494242_n.jpg

"YENİ YAPILAN BİNALARA CUMHURBAŞKANLIĞI OLARAK TAŞINMAYI PLANLIYORUZ"

Yeni ikamet adresi ve Başkanlık Sarayı olarak da adlandırılan yeni binanın başbakan mı cumhurbaşkanı tarafından mı kullanılacağı sorusu için ise Erdoğan, "Şu anda oturduğum yer ikamet adresimdir. Henüz yeni ikamet adresim, şöyle ifade edeceğim, Sayın Cumhurbaşkanımızın oturduğu yerden ayrılması ile orada bir süre daha oturmaya devam edeceğiz. Daha sonra da inşallah yeni yapılan binalara cumhurbaşkanlığı olarak taşınmayı planlıyoruz. Şu andaki cumhurbaşkanlığı binasına da aynı zamanda konutlarına da başbakanımızın taşınmasını aramızda planlamış durumdayız" şeklinde konuştu.

DİYARBAKIR'DA DÜŞEN F-16 UÇAĞI

Diyarbakır'da düşen F-16 uçağı ve kurtulan pilotlar hakkında bilgileri sorulan Erdoğan, "Az önce Genelkurmay Başkanım ile görüştüm. Evet bir F-16 uçağımız iniş esnasında maalesef piste yaklaştığında bir bayan yüzbaşı aslında çift pilot değil, tek pilot, herhalde sıkıntıyı anlamış olacak ki hemen kendisi atlıyor ve herhangi bir sıkıntı yok. Kurtuluyor. Ama uçak tabi piste çakılmış oluyor. Diğer uçaklarda ise herhangi bir şey söz konusu değil. Biraz sonra teknik boyutunu değerlendirmeye alacaklar. Değerlendirmeyi aldıktan sonra da Genelkurmay gerekli açıklamayı yapacak" ifadelerini kullandı.

"CUMHURİYET HALK PARTİSİ'NİN BAŞINDAKİ ZATLA AĞIZ DALAŞINA GİRECEK DURUMDA DEĞİLİM"

İlk yurt dışı ziyaretinde CHP ve MHP temsilcilerinin olmaması sorusu üzerine Erdoğan, "Ben hatırlarsanız partimizin kuruluş yıldönümü resepsiyonunda bir açıklama yapmıştım. Bu açıklamada şunu söylemiştim. Ben bir davet ederim, iki davet ederim, üç davet ederim. Gelirler, gelirler. Gelmedikleri takdirde ondan sonra da bir daha davet etmem demiştim. Çünkü burası duygusallığı taşıyan bir yer değildir. Burası ülkenin zirve noktası, cumhurbaşkanlığı makamıdır. Bu makam daveti yapar. Davete icabet eden tekrar davet edilir. Ama eğer bu davete icabet ediliyorsa illa tekrar davet etmek gibi bir mecburiyeti yoktur. Biz ana muhalefet partisinin başındaki zatı zaten parlamentodaki yemin töreni dahil, orada yapılan kitabın anayasa ve iç tüzüğü muhtevi o kitapçığın kalkıp meclis başkanımıza fırlatılması ve bunun aynında aynı şekilde ardından yapılan açıklamalar hele hele kalkıp da genel başkanın şu ifadeyi kullanması, bu bir meşru müdafaadır, ifadesi çok manidardır. Neyin meşru müdafaa olduğu neyin olmadığı ortada. Buradaki benzetmenin bir de bir insanın adam öldürmesi bazı zaman insanı katle götürür ama bazı zaman da meşru müdafaa olarak değerlendirilir, benzetmesi bir defa teşbih hata kabul etmez. Neyi ne ile benzetiyorlar, bu ortada. Bu tabi bir zihniyet meselesidir. Milletim bunları en güzel şekilde değerlendirir. Değerlendirecektir. Bundan dolayı da biz böyle bir ağız dalaşına Cumhuriyet Halk Partisi'nin başındaki zatla girecek durumda değilim ama grubu olan partilerin burada da yine bir kez, iki kez, üç kez davet ederiz. Gelenler ile biz bu yolculuklarımızı yaparız ama gelmeyenlere de ısrar etmek herhalde çok doğru olmaz" diye konuştu.

"ÇÖZÜM SÜRECİNİN BİZİM İÇİN ÖNEMİ ORTADADIR"
Çözüm süreci ile ilgili sorulan bir soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Henüz bizden bana böyle bir talep gelmiş değil. Fakat parlamentoda grubu olan partilerin benden bu tür talepleri olması halinde görüşürüm. Görüşmem noktasında herhangi bir sıkıntım söz konusu değil. Hükümet görevli olan bakanlarımızın arasındaki değişiklikleri yapmış. Takdirleri odur. Bize düşen sadece hayırlı olsun demektir. Ben isabetli olduğu kanaatindeyim. Bunları zaten başbakanlığımız döneminde de birlikte olgunlaştırdık. Bundan sonraki süreçte de bu tecrübeleri bu arkadaşlarımız inanıyorum ki birlikte dayanışma içerisinde geleceğe taşıyacaklardır. Çözüm sürecinin bizim için önemi ortadır. Bunu başarıya taşımak başta şahsım olmak üzere hepimizin görevidir" şeklinde yanıt verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.