1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN KORKTU; AKP'DEN ZEYTİN DALI
ERDOĞAN KORKTU; AKP'DEN ZEYTİN DALI

ERDOĞAN KORKTU; AKP'DEN ZEYTİN DALI

AKP içerisinden ağır topların Arınç'ın başlattığı eleştirilere arka çıkması Erdoğan'ı korkuttu. Abdullah Gül'ü arayan Erdoğan eleştirilere karşı yanıt vermeyi durdurdu, yetmedi isyancılara zeytin dalı gönderdi

A+A-

Cuma Hikmet

Hafta içinde siyasi kulislere bomba gibi düşen Bülent Arınç'ın Erdoğan'ı eleştirmesine sert yanıt veren Erdoğan cephesinde derin bir sessizlik başladı. Arınç'a verdiği yanıtın arkasından bir çok eski bakan'ın tepkisinide çeken Erdoğan çareyi Abdullah Gül'ü arayıp "Şimdi sırası değil" demekte buldu.

ARINÇ GÜNEYDOĞU ELEŞTİRİSİ YAPTI OPERASYONLAR DURDU

Arınç'ın eleştirilerinin ardından Erdoğan'ın Güneydoğu politikasında ilk değişiklik operasyonların askıya alınması olarak yorumlandı. Saraya yakın kaynaklardan sızan bilgilere göre AKP teşkilatında yapılan kısa bir araştırma sonucunda Arınç ve arkadaşlarına desteğin büyük olduğu ortaya çıktı. Bu bilgiler üzerine Erdoğan AKP içerisinde kendine en yakın isimlerden olan Mehmet Ali Şahin aracılığı ile zeytin dalı uzattı. 

ABDULLAH GÜL VE ARINÇ EKİBİ NEDEN YUMUŞADI

Öte yandan AKP'ye yakın kaynaklar Bülent Arınç ve arkadaşlarının parti tabanda büyük destek gören eleştirilerini Abdullah Gül ile yapılan görüşmelerin ardından bitmesinin "herşey tatlıya bağlandı" olarak yorumlanmaması gerektiğine dikkat çekiyorlar. AKP'de Abdullah Gül ve ekibinin Erdoğan'ın hem dünyada hem AKP içerisinde etkisinin giderek zayıfladığını bildiklerini, ekonomik olarak hergeçen gün Erdoğan'ın prestij kaybettiğini bu yüzden AKP'yi devralmak için henüz şartların olgunlaşmadığını düşündükleri konuşuluyor. Bu nedenle kendilerine Mehmet Ali Şahin tarafından uzatılan zeytin dalını değerlendirecekleri teşkilat üzerinde etkin çalışabilme pozisyonlarını koruyacakları ileri sürülüyor.

İŞTE ERDOĞAN'IN ZEYTİN DALI TEKLİFİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik'in AK Parti'ye yönelik eleştirileriyle ilgili, "Bu arkadaşlarımızı kovsanız, AK Parti'den ayrılmazlar. Biz Bülent Beyden de, Hüseyin Beyden de, diğer arkadaşlarımızdan da yararlanacağız ve parti çalışmalarında, bölge toplantıları yapmayı düşünüyoruz. Bölge toplantılarında kendilerinden yararlanacağız" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından emeklilere yönelik Karabük'te yaptırılacak 426 konutun kura çekilişine katıldı. Ev sahibi olabilmek için 7 bin 908 kişinin başvurduğu kura çekilişi için Soğuksu Mahallesi Merkez Spor Salonu'na gelen Şahin'den bir kadın, 2 senedir iş bulamadığını söylediği oğlu için iş istedi. Şahin ise, "Bizim böyle bir usulümüz yok. Benim kızım da üniversiteyi bitirdi. Mayıs ayında yapılacak olan memurluk sınavına hazırlanıyor. Test kitaplarını aldı, tekrar tekrar çözüyor. İyi bir puan alıp devletin ilan ettiği boş kadrolara atanmak için. Eğer milletvekillerinin herhangi birini bir yere yerleştirme imkanı olsaydı ben, önce kızımı yerleştirirdim. Sınava girecek, yüksek puan alacak ve bir yere yerleşecek" dedi.

Kura çekilişi töreninde konuşan Şahin, TOKİ'nin ilk planda 17 ilde emekliler için toplu konut projesini başlattığını söyledi. Şahin, konuşmasının ardından kura çekilişinde 6746 numarayı çekerek ilk talihli ismi belirledi.

'KOVSANIZ AYRILMAZLAR'

Çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Şahin, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik'in AK Parti'ye yönelik eleştirileriyle ilgili şöyle konuştu:

"Bazı arkadaşlarımız düşüncelerini basın yolu ile paylaştılar. İşte Bülent Bey, Hüseyin Çelik Bey, bir takım değerlendirmeler oldu. Eleştirel değerlendirmeler de oldu. Bu her iki arkadaşımız da bizim partimizin kurucuları arasındadır ve gerçekten AK Parti içinde, hükümetlerinde çok önemli sorumluluklar üstlenmiş arkadaşlarımızdır. Bu arkadaşlarımızı kovsanız, AK Parti'den ayrılmazlar. O bakımdan kimse elini ovuşturmaya falan kalkmasın. Bu açıklamalara dayanarak, 'AK Parti acaba bölünüyor mu? AK Parti içerisinde bir hizipleşme mi var?' diye hiç böyle bir düşünceyi kafasında muhafaza etmesin. Biz bu arkadaşlarımızla görüşüyoruz."

UYARILARINI BİZE SÖYLERLERSE DAHA ŞIK OLUR

Hüseyin Çelik'in dün kendisini genel merkezde ziyaret ettiğini ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

"Bu arkadaşlarımızın eğer partimizin çalışmaları ile ilgili, hükümet çalışmaları ile ilgili bize yol gösterici uyarıları varsa, bizzat gelip bize söylerlerse çok daha şık olur. Biz bu zamana kadar basın yoluyla konuşmadık. Bundan sonra da basın yoluyla konuşmayalım dedik. Bu arkadaşlarımızın bana göre bu açıklamaları yaparken, bize bizzat gelerek söyleyeceklerini, basın yoluyla söylemeleri bir eksiklikti, bana göre bir yanlışlıktı. İnanıyorum ki bundan sonra bunu yapmayacaklardır. Biz AK Parti olarak kendi içerisinde uyumlu ve gerçekten birbirlerine saygı duyan bireylerden oluşan bir teşkilatız. O bakımdan ülkemize hizmet etmenin dışında başka bir derdimiz yoktur. Şu anda partide görevi olmayan, hükümette de görevi olmayan arkadaşlarımızdan biz parti olarak yine de yararlanacağız, yararlanmaya devam edeceğiz. Bülent Beyden de, Hüseyin Beyden de, diğer arkadaşlarımızdan da yararlanacağız ve parti çalışmalarında, bölge toplantıları yapmayı düşünüyoruz. Bölge toplantılarında kendilerinden yararlanacağız, birikimlerinden yararlanacağız. Bizim bu arkadaşlarımızın açıklamalarından olumsuz bir sonuç çıkarma düşüncemiz yok, olamaz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.