1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN; "İŞ DÜNYASI BİZİMLE OLMALI"
ERDOĞAN; "İŞ DÜNYASI BİZİMLE OLMALI"

ERDOĞAN; "İŞ DÜNYASI BİZİMLE OLMALI"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen B- 20 Türkiye İş Dünyası Liderleri Forumu Çalıştayı'nda konuştu. İş dünyasının önde gelen isimlerine seslenen Erdoğan, "Biz her zaman özel sektör eliyle...

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen B- 20 Türkiye İş Dünyası Liderleri Forumu Çalıştayı'nda konuştu.

ERDOĞAN TÜSİAD'DAN DESTEK İSTEDİ

İş dünyasının önde gelen isimlerine seslenen Erdoğan, "Biz her zaman özel sektör eliyle büyümeden ve istihdam oluşturmaktan yana olduk. Ülkemizde son yıllarda istihdamın ağırlığının özel sektöre kaymış olması bunun en önemli göstergesidir. Küresel ekonomide de büyümeye ulaşmak için özel sektörün daha çok yatırım yapması, daha çok istihdam sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Bizler hükümetler ve devletler olarak sizin yolunuzu açmak, önünüzdeki engelleri temizlemek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ancak daha çok büyüme için, istihdam için vatandaşlarımızın refah düzeyini arttırmak için iş dünyamızın bizimle birlikte hareket ettiğinden emin olmalıyız. Siyasi irade olarak aldığımız kararların ve uygulamaya koyduğumuz politikaların iş dünyası tarafından sahiplenilmesi şarttır" dedi.

GECİKME İÇİN ÖZÜR DİLEDİ...

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın eşlik ettiği Erdoğan, B-20 Türkiye İş Dünyası Liderleri Forumu Çalıştayı girişinde yuvarlak masayı dolaşarak, aralarında TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk gibi iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin ellerini tek tek sıktı. Erdoğan ayrıca geciktiği için de katılımcılardan özür diledi. Erdoğan, "Az önce yürütme kurulu üyeleri, güçlü ve kapsayıcı görev gücü liderlik kadrosuyla yukarıda genişçe bir toplantımız oldu. O bakımdan gecikmemiz oldu" dedi.

AĞIR VAZİFEYİ HAKKIYLA YERİNE GETİRMEK

Bu yıl Antalya'da Türkiye'nin dönem başkanlığında gerçekleştirilecek G-20 zirvesiyle ilgili hazırlıklara değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkeler arasındaki ekonomik bağların güçlendiği, ve insan hareketliliğin arttığı günümüzde, bu platform ihtiyaç duyulan işbirliği ortamının tesisine yardımcı oluyor. Bu süreçte küresel ekonominin temellerinin sağlamlaştırılması, yapısal sorunlarla mücadele edilmesi ve işsizliğin azaltılması konularında G-20'ye önemli görevler düşüyor. Türkiye böyle bir dönemde G-20 dönem başkanlığını üstlendi. Bu ağır vazifeyi hakkıyla yerine getirmek için Başbakan Yardımcımız Ali Babacan Bey idare ve koordinasyonunda bir ekip kurduk. Önceki dönem başkanının tecrübelerinden de azami ölçüde istifade etmeye çalışıyoruz. Bütün muhataplarımızla istişare halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

ANTALYA ZİRVESİNE HAZIRLIK

G- 20'nin küresel ekonomik sistemdeki önemli rolüne vurgu yapan bir yaklaşım benimsediklerini söyleyen Erdoğan, "Dönem başkanlığımıza ilişkin önceliklerimizi kapsayıcı ve sağlam büyüme için ortak eylem sloganı altında şekillendirdik. Bu öncelikler, G-20 ülkeleri tarafından da güçlü bir şekilde destekleniyor. Bu kapsamda çalışmalarımız birçok kulvarda hızla devam ediyor. Nihai hedefimizi 15-16 Kasım 2015 tarihinde Antalya'da yapılacak G20 liderler zirvesi oluşturuyor" diye konuştu.

G20 ÇOK ÖNEMLİ

G20 Antalya zirvesinin geleceğe yönelik farklı milat oluşturacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"İş dünyasının, işçi temsilcilerinin, düşünce kuruluşlarının, STK temsilcilerinin ve genç nüfus temsilcilerinin görüş ve önerileri bizim için çok kıymetli. Özellikle iş dünyamızın ve B-20 platformunun bizler için çok değerli olduğunu belirtmek istiyorum."

İŞ DÜNYASINDAN DESTEK İSTEDİ

Her zaman özel sektör eliyle büyümeden ve istihdam oluşturmaktan yana olduklarını söyleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemizde son yıllarda istihdamın ağırlığının özel sektöre kaymış olması bunun en önemli göstergesidir. Küresel ekonomide de büyümeye ulaşmak için özel sektörün daha çok yatırım yapması, daha çok istihdam sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Bizler hükümetler ve devletler olarak sizin yolunuzu açmak, önünüzdeki engelleri temizlemek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ancak daha çok büyüme için, istihdam için, vatandaşlarımızın refah düzeyini arttırmak için iş dünyamızın bizimle birlikte hareket ettiğinden emin olmalıyız. Siyasi irade olarak aldığımız kararların ve uygulamaya koyduğumuzun politikaların iş dünyası tarafından sahiplenilmesi şarttır. B-20'den ve iş dünyamızdan beklentimiz, G-20 ile bugüne kadar sürdürülen olumlu çalışma ve iletişim iklimini devam ettirmenizdir. Bu süreçte attığımız adımları, güçlü şekilde destekleyerek Antalya zirvesi sonuçlarına katkı sağlamanızı arzu ediyorum. Sizlerin desteği, kamu ve özel sektör işbirliğiyle G-20 dönem başkanlığımızın sağlıklı bir şekilde yürütüleceğine ve Antalya zirvesinden çok önemli sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum."

BABACAN BAŞKANLIĞINDA DEVAM ETTİ

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konuşmasının sonunda bir plaket hediye etti. Cumhurbaşkanının salondan ayrılmasının ardından toplantı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında basına kapalı olarak devam etti.

 


 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.