1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN İLE HÜKUMETİN ARASI GİTTİKÇE GERİLİYOR
ERDOĞAN İLE HÜKUMETİN ARASI GİTTİKÇE GERİLİYOR

ERDOĞAN İLE HÜKUMETİN ARASI GİTTİKÇE GERİLİYOR

AKP Hükumetinin en az konuşan bakanlarından Milli Savunma bakanı İsmet Yılmaz'dan AKP'yi karıştıracak bir açıklama geldi

A+A-

AKP içerisinde süren Erdoğan ve Hükumet yanlıları savaşında bir bakan daha safını net bir biçimde ortaya koydu. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin Suriye sınırında kapılarını kapatmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Suriye'de etnik temizliğe kolaylık sağlayacak bir politikaya Türkiye'nin destek vermemesi gerekir" dedi. Bakan Yılmaz ayrıca Erdoğan'ı çok kızdıracak şu açıklamayı da yaptı. "Koalisyonun kurulması ve işlemesi durumunda, başkanlık sisteminin gündemde olmayacaktır."

SAFLAR NETLEŞİYOR

Bu açıklamalar hafta sonu olması nedeni ile gündemde yankı uyandırmasada, Koalisyon tartışmaları sürerken Hükümet ve Erdoğan'ın Sarayı arasında süren çatışmanın şiddetleneceğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor. AKP'ye yakın kaynaklar, seçim sonuçlarından Erdoğan'ı sorumlu tutan hükümet ve Davutoğlu yanında açık bir şekilde saf tutmaya başlayanların gittikçe seslerini yükselteceğini ileri sürüyorlar. Bu nedenle kısa açıklamalar ile AKP'ye çok pahalıya mal olan Erdoğan'ın Sarayı ve başkanlık sistemi tartışmalarını gündemden düşürme çabalarına başladılar.

ERDOĞAN BOŞ DURMUYOR

Öte yandan Erdoğan'ın saray kadrosu AKP'yi olağan üstü kongreye götürmek ve Erdoğan'ın bir darbe ile Davutoğlu yerine kafasında olan 2 isimden birini AKP Genel Başkanı yapma seçeneklerini araştırttığını söylüyorlar. Milli Savunma Bakanı Yılmaz'ın açıklamasında gizli olabilecek şifrelerin baş nedeni hükumet ve Bakanların bir çoğunun büyük bir rahatsızlık duyduğu, Erdoğan'ın telefon trafiği ile yardımcıları aracılığı müdahale ettirdiği, İl Valileri ve Emniyet Müdürlüleri Jandarma Komutanlıkları üzerinden operasyonlar yürüttüğü ise yapılan dedikodular arasında. 

HİÇBİR PARTİYE KAPIMIZ KAPALI DEĞİL

Seçimlerin galibinin Ak Parti olduğuna vurgu yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bu seçimde açık ara kazanan Ak Parti'nin birinci olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Milletimiz şu mesajı verdi; 'Yine hükümeti sen kuracaksın. Birinci öncelik sana aittir. Muhalefetten birisini yanına al'. Samimi olarak hiç bir partiye kapımız kapalı değil. Hangi koalisyon seçeneği olursa değerlendireceğiz. Sivil toplum örgütleri de kendi kanaatlerini açıklıyor. Ak parti de kendi yönetim organlarında istişareler yapıyor. Başkanlık divanı seçimi yapılıp, milletvekili yemini edildikten sonra Cumhurbaşkanımız bir partinin liderine görevi verecek. Açık ara birinci olan partimizin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu görevlendirilecek ve muhalefet partilerinin hepsiyle görüşecektir. Bu millet için hangisi en iyiyse o kararı vereceğiz. Biz üzerimize düşeni yapacağız. Biz bu sorumluluk bilinci içerisinde koalisyonu kurmak için çalışacağız. Ama muhalefet 'Ak Parti ile kurmuyoruz' derlerse biz bunu da milletimize söyleyeceğiz. Hükümeti kurmamıza fırsat tanınmazsa bunu yine millete sorarız. Bu düğümü millet attı yine millet çözecektir."

GÜNEYDOĞU'DAKİ OY KAYIPLARI

Bakan Yılmaz Ak Parti'nin özellikle doğu ve güneydoğu illerinde ciddi oranda oy kaybı yaşadığı sorusu üzerine şöyle dedi:

"Kimlik politikasının olduğu yerde hizmet politikasına kimse bakmıyor. Hizmet gitmediğinden değil. Partiler halka hizmet için var. Hizmette yarışılması gerekir. Ak Parti 10 yılda 80 yıldan fazlasını yaptı. Diğeri 5 katını yapacağım diyebilir. Orada hizmette yarışılması gerekirdi. Kimlik politikasının karşısında hizmet politikasını fazla bir dinleyen olmadı."

KOALİSYON DEVAM EDERSE BAŞKANLIK SİSTEMİ DÜŞÜNÜLEMEZ

AK Parti'nin bu süreçte koalisyon kurmak için kendi üzerine düşeni yapacağını ifade eden Bakan Yılmaz, seçim barajının düşürülmesi, yeni anayasa ve başkanlık sisteminin rafa kaldırılıp kaldırılmadığı yönündeki soru üzerine de şunları söyledi:

"Ak Parti hükümeti niye kurmasın? Yüzde 41 aldı. Yüzde 25 olana bu milletin yönetme hakkını verdiğini düşünenler yüzde 41'e vermediğini mi düşünüyor. Bu partilerin 3'ü bir araya gelirse bizim yapacak bir şeyimiz yok. Açık ara önde olarak şunu söylüyoruz. Milletimiz bize, 'Tek başına yönetme ama muhalefetten biri ile yönet' mesajı verdi. Muhalefet tarafından da bu doğru değerlendirilirse bir koalisyon kurarız. Kurarken ilkelerimizden ve Türkiye'yi sıkıntıya sokacak konulardan taviz vermeyiz. Milletin belirlediği kural ve çerçevelerinde millete hizmet edecek bir koalisyon olacak. Ama ne olursa olsun biz olalım düşüncesinde değiliz. Önümüzdeki dönemde yüzde 10 barajının Türkiye istikrar getirmediği görülmüş oldu. Kanun yapma gücümüz yok. Partiler ile uzlaşma gerektir. Bu milletin lehine ne lazımsa yapılır. Şu meclis bir hükümet çıkarırsa demokratik parlamentonun işlediği kanaati oluşturur. Hükümet çıkmazsa mevcut işleyişte bir sıkıntı olduğu ortaya çıkar. Yeni Anayasa ihtiyacı o zaman daha çok ortaya çıkar. Tek başına Ak Parti'nin başkanlığı getirmesi şu anda söz konusu değil. Bu sistem işlemez ise o zaman başkanlık sistemi ortaya çıkar. Koalisyon devam ederse başkanlık sistemi düşünülmez. Ama işlemez ise sorunların çözülmediği, acil yönetim sisteminin başkanlık sistemi ile olacağı milletin kafasında ağırlık kazanırsa o zaman partiler de gerekli çabayı gösterirler."

"SURİYE'DE DEMOGRAFİK DEĞİŞİME İZİN VERMEYİZ"

Bir soru üzerine Türkiye'de bulunan 1 milyon 600 bin civarındaki sığınmacının Suriye'de normalleşme olması durumunda geri gideceklerini düşündüklerini belirten Bakan Yılmaz, dün sınıra gelen Suriyeliler'in Türkiye'ye alınmaması ve IŞİD militanlarının müdahalesi ile ilgili de şöyle dedi:

"Suriye'deki bir etnik temizliğe kolaylık sağlayacak bir politikaya Türkiye'nin destek vermemesi lazım. Türkiye'nin açık kapı politikası devam ediyor. Kendi kapasını çalanlara kimse kapıyı kapatmaz. Suriye'de bir etnik temizlik yapılmasına da Türkiye izin vermez. Türkiye bunun üzerinde düşünerek hareket eder. Bir politika değişikli yok. Yine açık bir kapı politikamız var. Biz demografik yapının değişmesinin Suriye için hayırlı olmayacağına inanıyoruz."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.