1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan ' Gizli Erken Seçim ' talimatı mı verdi
Erdoğan  ' Gizli Erken Seçim ' talimatı mı verdi

Erdoğan ' Gizli Erken Seçim ' talimatı mı verdi

Son günlerde hükumetin attığı adımlar üzerine Ankara siyaset kulislerinde " Erken Seçim" ciddi ciddi konuşulmaya başlandı.

A+A-


Referandum tartışmalarının ardından AKP ve Erdoğan'a karşı başlayan büyük tepki ve eleştiriler hükumette erken seçim telaşı başlattı. Başta ekonomi olmak üzere giderek kötüleşen siyasi atmosferin 2019'a kadar rahat ettirmeyeceği telaşına kapılan sarayın bu sıkıntıyı dahada geç olmadan "baskın bir erken seçim" ile atlatmayı düşündüğü konuşuluyor. 

REFERANDUMU KIL PAYI ÜSTELİK TARTIŞMALI ANCAK GEÇEBİLDİ

Referandumda Devlet Bahçeli'nind esteğine rağmen tartışmalı bir kıl payı dengesi ile ancak geçebilen Erdoğan ve AKP'nin toplum kesimleri ve parti tabanında sürekli yükselen muhalefet ve eleştiriler karşısında erken seçim kartını açmak istediği ileri sürülüyor.

AKP'DE BÜYÜK TELAŞ

Hükümetin kritik yasal düzenlemelerde geri adım atması, Ankara kulislerini hareketlendirdi. Başkent’te erken seçim beklentisi arttı.Sözcü'den Erdoğan Süzer'in Ankara Kulislerine dayandırdığı habere göre, son günlerde meydana gelen gelişmeler AKP İktidarının erken seçime gideceği yönünde ip uçları veriyor denildi. Haberin ayrıntıları şöyle.

İŞTE ERKEN SEÇİM BELİRTİLERİ

Hükümet geri adım attı; zeytin ağaçları kesilmekten, hayvancılığın can damarı meralar talan edilmekten kurtuldu, sendikaların karşı çıktığı kıdem tazminatı fonu ısrarından büyük ölçüde vazgeçildi. Bütün bunların üzerine Başbakan Binali Yıldırım genelge yayımlayıp kendi seçim bölgesindeki otoyol yatırımının hızlandırılmasını isteyince kafalar karıştı.

GERİ ADIMLARIN ANLAMI

Hükümetin son dönemde toplum genelinde tepkiyle karşılanan düzenleme tasarılarında şaşırtıcı biçimde geri adım atması erken seçimin ayak sesleri olarak yorumlanıyor. Hükümet her seçim sonrasında yaptığı gibi nisandaki referandumun hemen ardından toplumda tepkilere yol açabilecek radikal tasarı ve taslaklar hazırladı. 

BU TASARILARIN HEPSİNDE GERİ ADIM

Bunlar arasında kıdem tazminatı fonunun kurulması, zeytinlikler ve meraların imar ve yatırımlara açılması ile organize sanayi bölgelerinin rant alanına dönüştürülmesi gibi düzenlemeler büyük tepki çekti. Geçmiş uygulamalar, büyük tepkilere rağmen hükümetin bu düzenlemeleri de Meclis'ten geçireceğine ilişkin kaygıları öne çıkardı. Ancak hükümet hemen hepsinde geri adım attı, adeta erken seçimin fitilini ateşledi. İşte kritik geri adımlar:

ZEYTİNE BÜYÜK TEPKİ GELİNCE

Hükümet Meclis'e sunduğu torba tasarıya, ülke genelinde zeytinliklerin kolaylıkla kesilmesinin önünü açacak 3 kritik madde koydu. Bu maddelere zeytin üreticileri ile muhalefet milletvekilleri başta olmak üzere toplum genelinden büyük tepki geldi. Tartışmalara sanatçı Tarkan da katıldı. Tepkiler üzerine hükümet önce 3 maddeden 2'sini tasarıdan çıkardı. Ancak tepkiler dinmeyince bu sefer son kalan maddeden de vazgeçmek zorunda kaldı. Zeytinliklerin kurtulması, hükümetin erken seçime hazırlandığına ilişkin ilk işaret olarak algılandı.

KÖYLÜLER DİRENİNCE MERALAR KURTULDU

Kamuoyu zeytinlikleri tartışırken, Kütahya İnköy'de köylülerin hayvanlarını otlattığı meraya arkeoloji müzesi yapılacağı haberi geldi. Protesto için 300 köylü kadın 2 bin büyükbaş hayvanla Kütahya-Eskişehir yolunu 1 saat trafiğe kapattı, “Müze yapacak başka yer mi bulamadınız? Doğayı katletmeyin” uyarısı yaptı. Bu renkli protesto, zeytinliklerle aynı torba tasarının içinde yer alan ve meraların sanayi yatırımlarıyla tahrip edilmesine neden olacak maddeyi gündeme getirdi. 

CHP BASTIRDI

CHP, zeytinlik gibi mera maddesinin de tasarıdan çıkarılması için bastırdı. Hükümet, sürpriz bir kararla meraların talan edilmesinden vazgeçti, maddeyi tasarıdan çıkardı. Bu maddeyle birlikte, şehir içinde kalan sanayi bölgelerindeki fabrikaların yıkılıp yerine lüks konut ve AVM yapılmasını öngören madde de toplumdan gelecek tepkiler düşünülerek iptal edildi.

KIDEM TAZMİNATI TIRPANINDA GERİ ADIM

Hükümet her seçim sonrasında yaptığı gibi referandumun hemen ardından yine kıdem tazminatı fonunu çıkarmak için harekete geçti. Çalışma Bakanlığı taslağı hemen hazırladı. Kıdem fonu kurularak devlete yeni bir kaynak imkanı sağlanacak, işçiler işten atılsa dahi 15 yıl kıdemlerini alamayacaktı. Ancak sendikalardan birbiri ardına tepki gelince ısrar bir anda durdu, ‘taraflar olumlu bakmazsa kıdemi çıkarmayız' açıklamaları yapıldı.

SEÇİM BÖLGESİNE TORPİL NEREDEN ÇIKTI ?

Kritik düzenlemelerden atılan geri adımların hemen ardından Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu Projesi ile Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu, Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü Dâhil) Kesimi Projesi için ödeneklerin hızlandırılması ve erken ödenmesine ilişkin genelge yayımlandı. Hızlandırılan yatırımların Başbakan Yıldırım'ın seçim bölgesi olan İzmir'i olumlu etkileyeceğine dikkat çekilirken, bu genelgenin de erken seçim söylentilerini kuvvetlendirdiği belirtiliyor.

 

 

Beklenen Referandum Raporundan Türkiye'yi ayağa kaldıracak ayrıntı

Beklenen Referandum Raporundan Türkiye'yi ayağa kaldıracak ayrıntı

Başkanlık anayasası referandum sonuçlarına gölge düşüren YSK kararının ardından Türkiye'de ki Hayır cephesi ve tüm dünyanın beklediği AGİT gözlemci raporunun bazı bölümleri ortaya çıktı.

BBC Yazdı ; Türkiye'de halk sokakta

BBC Yazdı ; Türkiye'de halk sokakta

BBC'nin haberine göre, YSK'nın skandal kararı ile mühürsüz pusulalara basılan oyların geçerli sayılması Türkiye genelinde protesto gösterilerine neden oluyor.

MHP'nin kalesi olan illerde Şok Sonuçlar

MHP'nin kalesi olan illerde Şok Sonuçlar

Referandum büyük tartışmalar yaratan sonuçları ile bitti. Evet cephesinin küçük bir farkla kazandığı açıklansa önceki seçim sonuçlarına göre kalesi durumunda bu illerde büyük şok yaşadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler